e
sv

Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu(Basın Açıklaması)

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kökeni hakkında bilgileri daha önce vermiştik. Selahattin Demirtaş Kürtçe biliyor mu? başlıklı yazımızla da Demirtaş'ın Kürt veya Kürtçeye dönük yönlerini araştırıp sizlere aktarmak istiyoruz. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bunlar Kürt değildir" söyleminden sonra Demirtaş hakkında bu bilgiler merak konusu olmuştur. Gelin hep beraber Selahattin Demirtaş Kürt mü? veya Selahattin Demirtaş Kürtçe biliyor mu hep beraber öğrenelim.
selahattin demirtaş kürtçe biliyor mu?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kürt Mü? Soruları popülerlik kazanırken Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu? sorusu da merak edilen sorular arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginden sonra “Bunlar Kürt değildir” gibi açıklamalarında bulunmasının ardından Selahattin Demirtaş’ın kökeni ile beraber Kürtçe biliyor mu sorularına cevap vereceğimiz bu makalemizde gelin hep beraber kafalardaki soru işaretlerine cevap bulalım.

Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu?

Selahattin Demirtaş Zazaca biliyor mu? Sorusu aslında Demirtaş için sorulması gereken isabetli sorulardan biri olacaktır. Zira 2013 yılında henüz cezaevine girmeden önce HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bizzat yaptığı bir açıklamada Selahattin Demirtaş’ın kökeninin Zaza(Kürt) olduğunu belirtmiştir. Yine aynı açıklamada Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu? Kürtçe’yi çok iyi bilmediğini tabiri caiz ise “Anlıyorum ama konuşamıyorum” türünden bir Kürtçe konuştuğunu açıklamıştır. Bu açıklamayı olduğu gibi size aktardıktan sonra merak edilen diğer konulara geçelim.

Eski Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 2013 yılında Selahattin Demirtaş Kürtçe Bilmiyor merakıyla özel bir ajansın sorduğu soruya Selahattin Demirtaş şu açıklamayı vermiştir :

“Ben Zazayım, Zazaca biliyorum. Kürtçe ve Soranice’yi de biliyorum. Ama siyasal değerlendirme yapmada zorlanıyorum. Bundan dolayı Türkçe değerlendirme yapıyorum. Evet, bu bir ayıptır. Ama, bu benim değil, Türk devletinin ayıbıdır. Onların asimilasyon politikalarının ayıbıdır. Ana dilimde her şeyi konuşmayı çok isterim. Zazaca, Kurmanci, Sorani ve diğer lehçelerde. Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır”

Bu açıklamadan da anladığımız gibi Selahattin Demirtaş’ın Kürtçeyi çok iyi bilmediğini kendisi ifade etmiştir. Bu açıklama tarihini tekrar belirttirsek 2013 yılında Selahattin Demirtaş, Osman Baydemir ve bazı Hdp Yöneticilerinin Irak Kürdistanı’na yaptıkları seyahat sonrası Selahattin Demirtaş’ın gazetecilere yaptığı Türkçe açıklamayı Kürtçe olarak çeviren Osman Baydemir’in bu tavırları dikkat çekmişti. Bu olayın ardından bahsettiğimiz tarihte “Selahattin Demirtaş Kürtçe Bilmiyor Mu?” sorusu böylece büyük bir merak uyandırmıştı.

Selahattin Demirtaş Kürtçe Konuşması

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı Kürtçe konuşmalar da yine merak edilen bir diğer konu arasında yer almaktadır. Daha önce Demirtaş’ın Kürtçe bilmediğini belirtirken Kürtçe konuşmasının olduğu söylemek çelişki olacaktır. Fakat her ne kadar Selahattin Demirtaş Kürtçe bilmese bile daha önce kağıda yazılan açıklamalar sayesinde Kürtçe konuşmalar gerçekleştirmiştir. Bunlardan biri yine Irak Kürdistanı’nda yapmış olduğu bir konuşma yer almaktadır.

Selahattin Demirtaş hakkında merak edilen bilgiler aslında genel olarak şunlardır :

 • Selahattin Demirtaş Kürtçe biliyor mu?
 • Selahattin Demirtaş Kürtçe Konuştu mu?
 • Selahattin Demirtaş Nerelidir?
 • Selahattin Demirtaş Kürt mü?

Tüm bu soruları sitemizde daha önce cevaplayıp yayınlamıştık. Bu yazımızda ise Selahattin Demirtaş hakkında merak edilen diğer konuları cevaplayacağız. Ve umuyoruz ki vereceğimiz bu bilgiler faydalı olur. Zira bizler de bu bilgileri aktarmadan önce çeşitli kaynaklardan araştırmalar yaparak en doğru bilgileri sizlere aktarma gayreti içerisindeyiz.

selahattin demirtaş kürtçe biliyor mu?
Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu?

Selahattin Demirtaş Kürtçe Öğrendi Mi?

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kürtçe Bilmiyor başlığımızda anlattığımız gibi 2013 yılına kadar Selahattin Demirtaş Kürtçe bilmemekteydi. Fakat 2013 yılından sonra cezaevine girdikten sonra ve Selahattin Demirtaş’ın twitter hesabından anladığımız kadarıyla Cezaevinde Kürtçe kitaplar okuyarak Kürtçeyi öğrendiğini görmekteyiz.

Yukarda eklediğimiz twite benzer twitler ile Selahattin Demirtaş cezaevi döneminde Kürtçe okumalara ağırlık verdiğiniz ve Kürtçeyi öğrendiğini belirtmişti. Bu bağlamda Selahattin Demirtaş Kürtçe biliyor mu? sorusunu merak eden kişiler Demirtaş’ın 2013 yılına kadar Kürtçeyi pek bilmediğini aktarabiliriz.

selahattin demirtas kurtce konusmasi
Selahattin Demirtaş Kürtçe Konuşması

Özellikle 2013 yılından sonraki Cezaevi döneminde de Selahattin Demirtaş Kürtçeyi cezaevinde öğrenmiştir. Bu yazımızda Selahattin Demirtaş’ın Kürtçe bilip bilmediğini araştırıp sizlere aktardık. Daha önce sitemizde yayınladığımız Selahattin Demirtaş Ermeni mi? yazısını da https://kundir.net/selahattin-demirtas-ermeni-mi/ okuyup Selahattin Demirtaşın kökeni hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Selahattin Demirtaş Kürtçe Biliyor Mu(Basın Açıklaması)