e
sv

Selahattin Demirtaş Ermeni mi?(Kürt Türk Alevi Mi?)

Selahattin Demirtaşın hayatı üzerine yazmış olduğumuz yazı dizimizde bugün Selahattin Demirtaş Ermeni mi? başlığımızla sizlerleyiz. Bu başlık altında Selahattin Demirtaş Müslüman mı?, Selahattin Demirtaş Alevi midir?, Selahattin Demirtaş nerelidir? gibi sorulara cevap vereceğiz. Böylece Selahattin Demirtaşın ermeniler üzerindeki konuşmalarına da değineceğiz.
selahattin demirtaş müslüman mı?
avatar

Kundir

 • e 4

  Mutlu

 • e 2

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selahattin Demirtaşın kökeni merak edilirken hayatı üzerine yazmış olduğumuz yazı dizimizde bugün Selahattin Demirtaş Ermeni mi? başlığımızla sizlerleyiz. Bu başlık altında Selahattin Demirtaş Müslüman mı? Selahattin Demirtaş Alevi midir? Selahattin Demirtaş nerelidir? gibi sorulara cevap vereceğiz. Böylece Selahattin Demirtaşın ermeniler hakkındaki konuşmalarına da değineceğiz.

Selahattin Demirtaş’ın Kökeni Nedir?

Selahattin Demirtaşın islama karşı sözlerini araştıran çoğu kişi Selahattin Demirtaşın ermeni kimliğini de araştırıp onun ermeni olduğunu ısrarla öğrenmek istiyorlar. Fakat Türkiye’de ne yazık ki Kürtlerin geneline bir ermeni gözüyle bakıldığı için doğal olarak çoğu kişi araştırma gereği dahi duymadan herhangi bir Kürd veya Zaza’yı ermeni yapabiliyorlar.

Kürtler ermeni midir hakkında daha önce yazmış olduğumuz Kürt Bilinen Ermeni Ünlüler başlıklı makalemizi okuyarak, Kürtler ne zaman müslüman oldular? Kürtler ermeni midir gibi konulara da cevap bulabilirsiniz.

Selahattin Demirtaş Ermeni mi?

Selahattin Demirtaş Diyarbakır doğumlu olduğu bilinen siyasetçilerdendir. Fakat son dönemde sosyal medya da Selahattin Demirtaş’ın Ermeni asıllı olduğuna dair paylaşımlar ortaya çıktı. İşte Demirtaş’ın Ermeni kökenli olduğuna dair sosyal medyada dönen paylaşımlar şöyle :

Bu paylaşımlara geçmeden herkesin islamdan önce soylarının küfre vardığını bilmekteyiz. Yani günümüzde eğer birilerine ermeni veya kafir etiketi vurup taa dedelerine kadar gideceksek hiç kimse masum kalamaz. Bu nedenle kişilerin dedeleri üzerinden değil bizzat kişiler üzerinden Ermeni veya Kafir kanısına varmak daha sağlıklı olacaktır.. Selahattin Demirtaşın dedeleri çoğu kişi gibi ermeni olsalar bile Selahattin Demirtaş kendisinin ermeni olmayıp bir müslüman olduğunu belirtmiştir. Ve Anne Babasının namaz kılan bir aileden oluştuğunu belirtmiştir.

‘Selahattin Demirtaş Ermeni mi? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24. döneminde yer alan Demirtaş Hakkari milletvekili ve Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi eş başkanlığını yürütüyor.


Selahattin Demirtaş’ın büyük babası olan Zülküf Demirtaş’tır. Büyük dedesi olan Kinkos ve ninesi olan Nazlı Demirtaş’ın ise Ermeni olduğu biliniyor. Zülküf Demirtaş 1948 Palu doğumludur ve PKK üyelerinden olup HADEP İmamlar Birliği örgütünün de bir üyesi olduğu iddia edilmektedir. ‘İmam kisvesi’ adı altında Türk topraklarında yaşayan ve Hristiyan bir Ermeni olan büyük dede Demirtaş, bu ekole uyan ve özellikle de Ermeniler’ de görülen Türk özel ekli ad soyadını her Ermeni gibi dindar Müslüman kisvesi adı altında kendilerini gizlemek nedeniyle kullanmaktaydı.

Demirtaş ailesinin derinlerine indiğimizde atalarının adlarından bulabildiğimiz dedeler ve ninelerin adları bu şekildedir. Öte yandan Ermeni asıllı ailelerde anne ve babalar, genellikle Türk adları taşıyarak Ermeni kimliklerini gizlenmektedir.’ Daha önceki makalemizde anlattığımız Selahattin Demirtaş’ın Tutuklanması yazımızı okuyarak Selahattin Demirtaşın tutukluluk süreci ile Selahattin Demirtaşın mahkeme savunması hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

selahattin demirtaş müslüman mı?

selahattin demirtaş ermeni mi?

Selahattin Demirtaş Müslüman mı?

İşte Farklı Bir Yorum Daha ’HDP başkanı Selahattin Demirtaş Ermeni asıllıdır. Selahattin Demirtaş namaz kılıyor mu? 1973 yılında Palu’da doğmuştur, Selahattin Demirtaşın ırkının ne olduğunu ise Zaza olarak iddia etmektedir. Babasının sonradan değiştirilen dönme adı Tahir, annesinin değiştirilen adıysa Şadiye’dir.’

Selahattin Demirtaşın müslüman kimliği hakkında haberlerde çıkan yalan haberlere binaen yazmış olduğumuz bu başlığımızın sonuna gelirken bir önceki makalemiz olan Selahattin Demirtaş’ın Eğitim Hayatı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımız sayesinde Selahattin Demirtaşın mezun olduğu üniversite hakkındaki bilgilere ulaştığınız gibi, Selahattin Demirtaşın diploması hakkında bilgilere de ulaşabileceksiniz.

Hdp’nin Ermeni Adayları

Gazete Manşeti; Demirtaş, Ermeni Parti Adayını Tanıttı Demirtaş bir konuşmasında partisinde Ermeni adaylarının yer aldığını hatırlatmıştı. Hdp’nin Ermeni Adayları Demirtaş, HDP’den İstanbul 3. bölge adayı olarak çıkan Garo Paylan’ı öğrencilere tanıtırken, Ermeni adayımız şeklinde tanıtımda bulunuştu. Hdpnin ermeni olan adayları başlığımızda Hdpde ermeni olan kişileri aktardıktan sonra farklı konuya geçmek istiyoruz. Hdpde ermeni olan kişileri belirtikten sonra bir sonraki makalemizde Hdpden aday olan ateistler konusuna da değinmek isteriz.

Hdp içindeki ermeni kişileri açıkladıktan sonra önceki makalelerimizden olan Selahattin Demirtaş Mahkeme Süreci başlıklı makalemizi okuyarak Selahattin Demirtaşın savunmaları hakkında bilgiler elde edebilir ve Selahattin Demirtaş ne zaman çıkacak? ile Selahattin Demirtaşın suçu nedir? sorularına cevap alabilirsiniz.

Selahattin Demirtaşın Doğum Yeri Ermenistan Mı?

Çaldıran Ajansından Gelen Bir Diğer Manşet ‘HDP Eş Başkanı Demirtaş’ın doğum yeri Ermenistan Şeklinde Sosyal Medyada Paylaşıldı’ ‘Bir Sosyal medya haberinde Selahattin Demirtaş’ın nüfus cüzdanında doğum yerinin Ermenistan olarak gösterilmesi büyük tepki çekmiştir.

Gerek havuz medyası gerekse de iktidara yakın kesimler tarafından Kürt – Türk ayrımının köpürtüldüğü son zamanlarda HDP partisinin genel başkanına yapılan bu hakaret yargıda karşılığını bulmazken Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı insanlar tutuklanıyor. Selahattin Demirtaşın Doğum Yeri Ermenistan Mı? Çocuk tecavüzcülerinin dahi havuz medyasında aklanmaya çalışıldığı şu dönemde ayrımcılığı tırmandırmak için birçok alanda Kürt’lere yapılan baskılar arttırılmaktadır.’

Selahattin Demirtaşın doğum yeri neresidir hakkında bilgiler verdikten sonra Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı? başlıklı makalemizi okuyarak Selahattin Demirtaşın suçu ve Selahattin Demirtaş ne zaman çıkacak gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Selahattin Demirtaşın Gençlik Anıları

Selahattin Demirtaş’ın Kendi Ağzından Çocukluk Ve Gençlik Hikayesi ise Şöyle

Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ / Palu ilçesinde doğdu. Baba adı Tahir, anne adıysa Sadiye. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, okulunu bitirdikten sonra bir dönem serbest avukatlık yapmıştır ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği + Şube Başkanlığı görevlerinde yer almıştır. Selahattin Demirtaş orta düzeyde İngilizce biliyor, evli ve iki de kızı var. Selahattin Demirtaşın Gençlik Anıları Kürt’lerin yeni lideri olarak tanınan Selahattin Demirtaş, BDP’ ye genel başkan seçildiği dönemden beri dikkatleri empati kuramcılığıyla üzerine çekiyor.

Dört kardeş aynı ilkokulda okuduklarını anlatan Demirtaş, tüm kardeşlerinin parmakla gösterilen çalışkan ve temiz öğrenciler olduklarını da sözlerine ekliyor. Eğitim yaşamında tüm öğretmenlerin sevgisini kazanmak için üstün çaba harcadığını anlatan Demirtaş,  bu konuda çok titiz olduğunu ve kötü yorum duyduğunda üzüldüğünü de ekliyor. Ayrıca birini kırdığında bu durumu takıntı yaptığını da söyleyen Demirtaş,  babasının işçi olarak Köy Hizmetleri’nde tesisatçı olarak çalıştığını ve ardından  dükkan açtığını anlatıyor.(1)

Kendisinin de hukuk okurken babasına yardım ettiğini ve dükkanda çalıştığını ekliyor. Selahattin Demirtaşın Gençlik Hayatı Okuduğu okulda devam mecburiyeti olmadığını anlatan Demirtaş,  sınavlarda Ankara’ya geldiğini ve notlarını Diyarbakır’da çalıştığını açıklıyor. Tamir için gittiği evlerde Hukuk okuyorum dediğindeyse herkesin şaşırdığını sözlerine ekliyor. Selahattin Demirtaşın gençlik yılları hakkında bilgiler verdikten sonra Selahattin Demirtaşın eşi hakkında bilgiler verdiğimiz Başak Demirtaş Kimdir? Nerelidir, Kaç Yaşında ve Hayatı başlıklı makalemizi okuyarak Başak Demirtaşın hayatı hakkında önemli bilgiler elde edebilirsiniz.

Selahattin Demirtaş’ın Gözünden Diyarbakır’lı olmak

Çocukluğunu Diyarbakır’da şen şakrak oyunlar oynayarak eğlenceli pazar yerlerinde geçirdiğini anlatan Demirtaş,   12 Eylül Darbesi’nin sabahının çocukluğunun en büyük resmi olduğunu anlatıyor. Tanklar ve askerlerle dolu sokaklarda dışarı çıkmalarının yasak olduğunu anlatan Demirtaş, ailenin bazı üyelerinin de bu ihtilal döneminde tutuklandığını anlatıyor. Anne ve babasının bölücü olaylara ve ayaklanmalara karşı çok karşı ve hassas davrandığını söyleyen Demirtaş ise bugüne dek hiçbir açıklamasında Ermeni kökenli olduğunu dile getirmedi.

Son başlığımız olan Selahattin Demirtaşın Diyarbakır maceralarını anlattığımı Demirtaşın gözünde Diyarbakırlı olmak makalemizden sonra konumuzu sonlandırırken daha önce yazmış olduğumuz Selahattin Demirtaş Kimdir? Kardeşleri ve Siyasi Hayatı makalemizi de okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • M.Emin
  5 sene önce

  Merhaba, sağdan solda türkçülerin hedef şaşırtmak için uydurduğu yalanları buraya kopyalayarak habercilik olmaz. Bu şekilde bilgi kirliliği doğar.

  yorum beğen
  • Kundir
   5 sene önce

   Merhabalar kısıtlı yazarlarımızla beraber en objektif şekilde içerikler üretmeye çalışıyoruz. Kürtlere daha objektif içerikler için bizimle iletişime geçerseniz yazılarınızı editör onayından geçerse sitemizde yayınlamak isteriz. Amaç Kürtlere katkı ise sizde bu taşın altına elinizi atmalısınız 🙂

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Selahattin Demirtaş Ermeni mi?(Kürt Türk Alevi Mi?)