e
sv

Kürt Böreği

En çok sevilen Kürt yemeklerinden biri de Kürt Böreği olarak bilinmektedir. Bizler bu makalemizde Kürt Böreğinin tarihi ve Kürt Böreği tarifi konularına değinmekle beraber, kürtlerin yemek kültürüne değineceğiz. Kürt Böreği hakkında tüm bilgileri bu makalemizde bulmanız mümkündür.
kürt böreği nasıl yapılır?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin yemek kültürü tarih boyunca çeşitli topluluklar tarafından zevkle takip edilmiştir. En çok sevilen Kürt yemeklerinden biri de Kürt Böreği olarak bilinmektedir. Bizler bu makalemizde Kürt Böreğinin tarihi ve Kürt Böreği tarifi konularına değinmekle beraber, kürtlerin yemek kültürüne değineceğiz. Kürt Böreği hakkında tüm bilgileri bu makalemizde bulmanız mümkündür.

Kürt Böreği Tarifi

Kürt böreği nedir?, maliyeti az olmasına rağmen lezzeti çok olan tatlı bir börektir. Böreğin yağılışı da oldukça basit olduğu için birçok evde her sabah yapılarak afiyetle yenmektedir. Sabaha kahvaltılarının vazgeçilmezi olan Kürt Böreği, 70’li yıllara kadar Arnavut Böreği olarak bilinmekteydi. Farklı yörelerde farklı isimler alan bu eşsiz lezzet günümüzde Kürt Böreği adını almıştır. Ancak Anadolu’nun derinliklerinde hala Küt Böreği olarak bilinmektedir. Tatlı mı tatlı olan böreğimizin maliyeti az olması her kesimden insanın tüketmesine olanak sağlamaktadır. Maliyet açısından düşünüldüğünde sadece servis aşamasında kullanılan pudra şekeri vardır. Bunun dışında herhangi bir iç malzemeye ihtiyaç duymamaktadır.

Kürt böreği ağızda dağılan bir yapıya sahiptir. Ağızda dağılmasını sağlayan unsur eritilmiş yağ ve sıvı yağın bir arada kullanılmasıdır. Bu sayede daha yumuşak bir hal almaktadır. Ağıza atıldığında damağa yapışan pudra şekeri ile birlikte misafirlerinizin beğenisini kazanacaktır. Gelen misafirlerinize çayın ya da kahvenin yanında gönül rahatlığı ile Kürt Böreği ikram edebilirsiniz. Kürt Böreği Tarifi detayı için bakabilirsiniz

Kürt Böreği Tarihi

Kürt Böreğinin adı geçmiş yıllarda Arnavut Böreği olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzde en yaygın bilinen adı Kürt Böreğidir. Yöresel farklılıklardan ötürü küt, kült ve kürt olarak adlandırılmaktadır. İlk Kürt Böreği Nuru Osmaniye’de yapılmıştır. O dönemin meşhur börekçisi olan Küçük Mustafa Paşa, maliyeti az olan ancak lezzetli bir börek yapmak istiyordu. Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkardığı tarifi uygulamaya döken Küçük Mustafa Paşa, yaptığı börekleri sokaklarda satmaya başladı. Kısa süre içerisinde çoğu seyyar satıcı bu börekleri satmaya başladı. Böreğe duyulan ilgi günden güne artmaktaydı. Böreğin ucuz ve lezzetli olması ilginin artmasının temel sebebiydi. Bu kadar ilgi gören börek diğer dükkanların da ilgisini çekmiş ve birçok pastanede satılmaya başlamıştı.  O zamanlardan bu zamanlara değer kaybetmeden gelmeyi başaran Kürt Böreği, hala eskisi gibi ilgi görmekte ve sofralardaki yerini korumaktadır. Kürt Böreği Tarihi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Pudra şekeri ile yapılan ve çok sevilen Kürt böreğini siz de evde kolay tariflerle yapabilirsiniz. Kürt böreği yapmak için gerekli olan malzeme listesine önce göz atalım. İç malzeme olarak pudra şekeri dışında herhangi bir malzeme gerektirmeyen Kürt böreğini siz de evdeki malzemeler ile kolayca yapabilirsiniz. Kürt Böreği Nasıl Yapılır? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Kürt Böreği İçin Gerekli Malzemeler

 • Yarım paket tereyağı
 • Bir çay bardağı yoğurt
 • Bir çay bardağı ayçicek yağı
 • Yarım çay bardağı su
 • 2 adet yumurta
 • Bir paket kabartma tozu
 • Dört buçuk su bardağı un
 • Bir su bardağı pudra şekeri
 • Bir çay kaşığı tuz

Baklava Yufkasından Kürt Böreği

Unu deri bir kabın içine koyup ortasını açın. Kabın ortasına tuzu, yumurtayı, ayçiçeği yağını ve yoğurdu ekleyerek iyice yoğurun. Oluşan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak bir yere dizin. Dizdiğiniz parçaların üstlerini bir bezle örtün. Hamurları yarım saat kadar bu şekilde dinlendirin. Tereyağını eritip hamur bezelerini tek tek açın. Açılan her bir hamurun üzerine erittiğiniz tereyağını ekleyin. Bu şekilde hamurları araları yağlı olacak şekilde üst üste dizin. Son olarak tüm hamurları açın ve rulo şeklinde sarıp dört eşit parçaya bölün. Parçaları 45 dakika buzdolabında dinlendirin. Buzdolabında dinlenen hamur rulolarını oklava yardımı ile açın. Açılan hamurları tepsiye dizin ve aralarına pudra şekeri ekleyin. Son hamur rulosunu da açıp tepsiye koyup fırına sürün. Böreği, 180 derece fırında üstü kızarana kadar pişirin. Piştikten sonra pudra şekeri ekleyerek servis edin.

Kürt Böreği İçin Gerekli Malzemeler

 • 150 gram tereyağı
 • 1 çay bardağı Ayçiçek yağı
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 2 adet yumurta
 • 1 – 2 çay bardağı su
 • 4,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 – 2 çay kaşığı tuz
 • 4 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 1 – 2 su bardağı pudra şekeri (servis ederken üzerine eklemek için)

Kürt Böreği Yapılışı

Öncelikle un derin bir kaba alınarak kabartma tozu eklenir. Birbirine iyice karıştırılır ve karışımın orta kısmı açılır. Açılan orta kısma Ayçiçek yağı, yoğurt, tuz ve yumurta eklenir. Oluşan karışıma yavaş yavaş ılık su eklemesi yapılır. Bu sayede malzemelerin birbirine daha iyi yapışması sağlanır. İyice yoğurduktan sonra hamur yumurta büyüklüğünde parçalara bölünür. Hamur topları üzeri bir bezle örtülerek 30 dakika kadar dinlendirilir. Bu sırada tereyağı bir tavada kısık ateşle eritilir. Dinlenen hamur parçaları tabak büyüklüğünde açılır ve ısıtılmış olan tereyağı aralara gelecek şekilde üst üste dizilir.

Katman oluştuktan sonra oklava ile birlikte ince bir hale getirilir. En üst kat yağlanarak rulo hale getirilir. Hazırlanan rulo dörde bölünerek 45 dakika dinlendirilmek için buzdolabına ya da soğutucuya koyulur. Dinlenen rulo dik konuma getirilir ve hafifçe bastırılır. Ardından azar azar nişasta serpilerek tepsi büyüklüğünde açılır. Burada ince olmasına dikkat edilmelidir. İnce açılan hamurları tepsiye dizerken ara katlara pudra serpilir ve güzel bir tat alması sağlanır. Fırına yerleştirdikten sonra hamurlar iyice yağlanır ve 180 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Sunum yaparken küçük dilimlere bölünür ve üzerine pudra dökülür. Kürt Böreği Yapılışı detaylarını inceleyebilirsiniz

kürt böreği nasıl yapılır?

kürt böreği tarifi

Kürt Böreği Kaç Kalori

Kürt Böreğinin ortalama bir porsiyonu 657 kcal’dır. 1 gramı ise 4 kcal’a denk gelmektedir. Ancak her yemekte olduğu gibi Kürt Böreğinde de kaloriyi belirleyen sizin içine koyduğunuz malzemelerdir. Ne kadar çok yağ, hamur ve pudra şekeri kullanırsanız Kürt Böreğinin kalorisini o kadar artırırsınız. Ancak tarifte belirttiğimiz ölçülerde malzeme kullanmanız hem böreği lezzetli yapacak hem de daha az kalorili olmasını sağlayacaktır. Kürt Böreği Kaç Kalori fazlası için tıklayabilirsiniz

Kürt Böreği Mi Küt Böreği Mi?

İlk çıktığı zamanlar Arnavut Böreği olarak bilinen böreğin yörelere göre farklı isimleri vardır. Günümüzde de Kürt Böreği mi Küt Böreği mi tartışması devam etmektedir. Bu tartışmaya net bir açıklık getirilmemesine rağmen kimi uzmana göre bu böreğin gerçek adı Küt Böreğidir. Ancak kimi uzmana göre ise en çok Kürtler tarafından tüketildiği için adı Kürt Böreğidir. Bu şekilde günümüze kadar süregelen tartışmalar uzayıp gitmektedir. Ancak ülkemizin demografik yapısı sebebiyle bir yemeğe, cisme ya da malzemeye farklı isimler verilmesi doğaldır.

Ülkemizde yaygın olarak Kürt Böreği adı altında yapılmaktadır. Bu böreğe doğuda Kürt, batıda Küt Böreği olarak rastlayabilirsiniz. Böreğin ilk çıkış yeri İstanbul olmasına rağmen Kürtler arasında daha çok yaygındır. Bu yüzden adı Kürt Böreğidir diyebiliriz. Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi? daha fazlası için

Milföyden Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Gerekli olan malzemeler;

 • 8 adet milföy hamuru
 • Pudra şekeri
 • Tereyağı

Öncelikli olarak milföy hamurlarının kaliteli olması gerekmektedir. Kalitesiz milföyler çok çabuk dağılır ve sağlıklı bir börek yapamazsınız. Bu yüzden bilindik marka milföy almak önemlidir. Öncelikli olarak milföylerimizi parçalara ayırıyoruz ve yan yana diziyoruz. Tereyağımızı bir tavada ısıtarak eritiyoruz. Ardından milföylerimizi katman olacak şekilde üst üste dizerken tereyağı ile yağlıyoruz. Bu sayede böreğimize ağızdan dağılan bir yapı vermiş olacağız. Sonrasında bir tavada sıvı yağ ya da tereyağı yardımı ile katman halinde hazırladığımız yağlı milföylerimizi kızartıyoruz. Kızaran milföyler soğumadan önce üstlerine pudra şekeri serpiyoruz. Pudra şekeri ile tatlanan böreğimiz 5 dakika dinlendirildikten sonra servise hazırdır. Bu pratik börek tarifini kahvaltılarda çayın yanına ara sıcak olarak kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Milföyden Kürt Böreği Tarifi Afiyet olsun.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Böreği