e
sv

Kürt Böreği Nasıl Yapılır? – Yöresel Kürt Yemek Tarifleri

Kürt Böreği Nasıl Yapılır? yazımızda daha önce sitemizde yayınladığımız Küt Böreği mi? Kürt Böreği mi? yazısı başta olmak üzere Kürt Böreği Tarihi hakkında tüm bilgilere erişebileceksiniz.
kürt böreği nasıl yapılır?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt yöresel yemekleri serimizde Kürt Böreği Nasıl Yapılır? yazısı ile karşınızdayız. Sitemizde daha önce Kürt yemekleri hakkında geniş bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise Kürt Böreği Tarihi, Kürt Böreğinin gerçek ismi ve Kürt Böreği tarifi gibi bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz.

Kürt Böreği Nasıl Yapılır, Yöresel Tarifler

Kürt böreği nasıl yapılır, yöresel tarifler nelerdir? Ülkemizde sevilerek tüketilen böreklerden olan Kürt böreği bazı yerlerdeki adıyla küt böreği çoğunlukla börekçilerde yer almaktadır. Ancak bu lezzetli börekleri evde yapmakta mümkündür.

 Birbirinden lezzetli Kürt böreği tarifleri ile siz de evinizde yöresel Kürt böreğini hazırlayabilirsiniz. Temelde hemen her börekte olduğu gibi hamur oluşturma aşaması bu börek çeşidinde büyük öneme sahiptir. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemelerin doğru şekilde bir araya getirilmesi gerekir. Kürt böreği hakkında tüm bilgiler için Kürt Böreği Tarihi yazımıza bakınız.

Kürt Böreği Malzemeleri

Doğru şekilde Kürt böreği malzemeleri hazırlamak ve bir araya getirmek gerekir. Bunun için temel olan hamur malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer böreklerin aksine Kürt böreği içerisinde herhangi bir peynir, ıspanak, patates vb. malzemeler yer almamaktadır. Kürt böreği üzeri pudra şekeriyle kaplanan sade bir hamura sahip börek türüdür. Kürt böreği malzemeleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Un
 • Tuz
 • Sıvı yağ
 • Tereyağı
 • Su
 • Pudra şekeri

Tüm bu Kürt böreği malzemeleri üründe ne kadar miktarda yapmak istediğiniz ve kaç kişi için hazırladığınıza göre değişim göstermektedir. Örneğin un kullanımında ortalama miktar 1 kilogram olarak bilinmektedir. Hamurun tuz ayarı için 1 kilogram una 1 yemek kaşığı tuz yeterli olacaktır. Aşırı yağlı olmayan bir börek için ortalama 150 gram tereyağı ve isteğe bağlı olarak lezzet vermesi açısından yarım su bardağı sıvı yağ eklenebilir.

En önemlisi hamur harcı için kullanılan su miktarıdır. 1 kilogram un ve bu malzemelerin kullanımında 3 ile 3.5 su bardağı kadar su yeterli olacaktır. Son olarak damak tadınıza uygun olarak istenen miktarda pudra şekeri pişme ve böreğin hazırlanma sürecinden sonra üzerine eklenebilmektedir. Böylece Kürt böreği için gerekli tüm malzemeler hazır olacaktır. Kürt böreğinin gerçek adını öğrenmek için Küt Böreği mi? Kürt Böreği mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri hazırladığınızda Kürt böreği nasıl yapılır sorusunu sorabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken birçok adım vardır. Böreğinizin yağ kokusu olmadan lezzetli olması için tereyağı ve sıvı yağ birlikte eritilerek hazır hale getirilir. Sonraki süreç börek harcını oluşturma aşamasıdır. Un, su ve tuz eklenerek hamur oluşturmak için malzemeler karıştırılır.

Hamurun kıvamı oluşması için 2 farklı zamanda yoğurulması gerekmektedir. Öncelikle kıvam tutturulduktan sonra ortalama 5 dakika daha yoğurmak gerekebilir. Sonrasında hamuru ufak parçalara ayırarak oklava veya merdane yardımıyla açmanız gerekir.  Böylece hamurun katmanları hazırlanmış olur.

kürt böreği nasıl yapılır?
Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Kürt Böreği Nasıl Yapılır? Sonrasında hamurun katmanların tepsiye tek tek koyup her katman arasına hazırladığınız yağ karışımı sürülür. Tüm katmalara sürüldükten sonra hamurların daha da gerdirilebilmesi için ortalama 15 ile 20 dakika süre ile yağın çekmesi beklenir.

Sonrasında hamurlar daha da gerilerek yağlanmış tepsi üzerine tek tek yerleştirilir.  Üstüne de son kez yağ sürüldükten sonra hazırlanan hamur fırına verilir. Fırın ısısı önceden ayarlanmış olmalıdır. 180 derecede ortalama 30 dakika kadar pişirilmektedir. Pişirme süresi sonunda börek çıkarılıp dilimlere ayrılır. Üzerine de istenen miktarda pudra şekeri dökerek yeme hazır hale gelmiş olur. Daha fazla bilgi için Kürt Böreği Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hazır Yufkadan Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Kürt Böreği Nasıl Yapılır? Bazı kişiler hamur açma aşamasında uzun süre uğraş vermek istemeyebilir. Bu durumda marketlerde satılan hazır yufkalar kullanılarak börek yapmak da mümkündür. Peki, hazır yufkadan Kürt böreği nasıl yapılır? Yufka yapı bakımından aslında hamuru andırıyor olsa da daha ince bir yapıya sahiptir. Ancak lezzet açısından börekten farksızdır. Hazır yufka ile börek hazırlamak için Kürt böreği malzemeleri şunlardır;

 • Margarin
 • Yufka
 • Süt
 • Pudra şekeri

Tüm bu malzemelerde istenen miktar kullanılabilmektedir. Hazır yufkadan Kürt böreği nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ortalama miktar bakımından ihtiyaç duyulan 4 adet yufkadır. 4 yufka için 200 gram margarin ve 1 su bardağında süt yeterli olacaktır.(1)

Kolay Küt Böreği

Hazır yufkayla yapılan küt böreğine kolay küt böreği de denilmektedir. Bunun için malzemelerin doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Öncelikle elinizde bulunan margarin ve sütü bir araya getirerek kaynatarak eritin. Bir fırın tepsisi üzerinde iyi bir yağlama işlemi uygulayın. Yufkaları tepsi üzerine istediğiniz şekilde yerleştirin.

Yerleştirdiğiniz yufkaların arasına hazırladığınız margarin ve süt karışımını sürün. Katmanlar halinde hazırladığını kolay küt böreği fırına verin ve 180 derecede pişirin. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra böreğinizin üzerine istediğiniz miktarda pudra şekeri dökerek tüketebilirsiniz. Hazırlanmış olan bu küt böreği normal hamurla olanla benzer lezzete sahip olsa da daha ince bir yapıya ve daha çıtır olma özelliğine sahip olacaktır. Detaylı bilgi için Kürt Böreği Yapılışı yazımızı da okuyunuz.

Hamal Böreği

Günümüzde hemen her börekçide bulunan Kürt böreğinin bir diğer adı hamal böreği olarak bilinmektedir. Internet üzerinden yapılan aramalarda hamal böreği içinde aynı şekilde yapılan tarifler bulunmaktadır.

Hemen her pastanede ya da börekçide bulunan bu böreklerin ortak noktası ortalama bir tuz ayarı ile yağlı ve şekerli lezzetli bir börek tüketmektir. Ancak iyi bir hamal böreği yağlı olabildiği için şekerle birleştiğinde çok da sağlıklı olduğu söylenemez. Bu sebeple tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır. Kürt Böreği nasıl yapılır? yazımızın sonuna gelirken daha geniş bilgiler için Kürt Böreği makalemizi de inceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Böreği Nasıl Yapılır? – Yöresel Kürt Yemek Tarifleri