e
sv

Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi?

Bu vesile ile Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi? başlıklı makalemiz ile Kürt böreği küt böreği midir? sorularına cevap vererek, Kürt böreğinin gerçek adını ve Kürt böreği ismini nerden almıştır gibi konulara değineceğiz. Kürtlerin mutfağından çıkan bu lezzetli Kürt yemeğini sizlerde tarifini alarak yapmanızı tavsiye ederiz.
kürt böreği mi?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin mutfağında birçok lezzetli yemekler çıkmıştır. Bizler bugün kürt yemekleri alanında en popüler olan Kürt Böreği Tarifi hakkında kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalıaşcağız. Bu vesile ile Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi? başlıklı makalemiz ile Kürt böreği küt böreği midir? sorularına cevap vererek, Kürt böreğinin gerçek adını ve Kürt böreği ismini nerden almıştır gibi konulara değineceğiz. Kürtlerin mutfağından çıkan bu lezzetli Kürt yemeğini sizlerde tarifini alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi?

Lezzetli tadı ve iştah açıcı görünümü sebebiyle kürt böreği sıklıkla tercih edilmektedir. Altın sarısı bir renge sahip olan kürt böreği, hikâyesi, tarihi ve günümüzdeki yeri ile birçok insanı meşgul etmektedir. Bu sorular arasında en çok göze çarpan ise; Küt böreği mi kürt böreği mi? Olmaktadır. İstanbul menşeli olan böreğin farklı birçok yöre ve mutfak kültürüne girdiği de bilinmektedir. Mayasız ve sade küt böreği hamurunu açmak ise oldukça hassas ve ustalık gerektiren bir unsurdur. Kürt böreğinin farklı birçok seçenek ve lezzette olmasının ön belirtilerinden olan pudra şekeri kullanımı da pratik ve hızlı küt böreği tarifleri için oldukça uygundur.

Kürt böreği yapmanın sabır ve ustalık isteyen birçok faktörü içerisinde barındırdığının altını çizmemiz gerekiyor. Özellikle, hamurun yeteri kadar dinlendirilmesi ve uzun süre boyunca yoğrulmasının ekstra bir lezzet kattığını söylemeliyiz. 20 bezeye ayrılmış olan hamurun eşit kalınlıklarla açılması da bir diğer ustalık gerektiren konudur. Mayasız olmasının vücut sağlığı açısından yararlı bir çerçeve sunduğu yadsınmamalıdır. Şimdi, küt böreğinin adı ile ilgili yazımız öncesinde kalori değerlerine göz atalım.

Küt Böreği Kalori Miktarı

650 kalori değerine sahip olan küt böreğinin midede herhangi bir hazımsızlık ortaya çıkarmadığı gibi sağlıklı bir besin kaynağı olduğu da bilinmektedir. Sağlığınızı sekteye uğratmayacak bir tüketim sunmasının en temel faktörü ise herhangi bir şekilde maya içermiyor olmasıdır diyebiliriz. İstanbul’da kaliteli ve lezzetli hizmet veren birçok küt böreği esnafı ve işletmesi bulunmaktadır. Bir an önce gidebilir ve kürt böreğinin lezzetini duyumsayabilirsiniz.

kürt böreği mi?

küt böreği mi?

Kürt Böreği ve Küt Böreği

Birçok insanın kürt böreği ismiyle dile getirdiği bu börek çeşidinin diğer böreklerden farklı olduğunu söylemeliyiz. Küt böreği isminin kürtten bağımsız olmadığı yönündeki rivayetlerin yanı sıra küt küt kesimi ya da kat kat olmasının da isim konusunda etkin rol oynadığı belirtilmektedir. Bu böreği yeme esnasında çıkan kütür kütür seslerin bir sonucu olarak da küt böreği adının telaffuz edildiği bir diğer söylemler arasında yerini almaktadır.

Adı hakkında çeşitli varsayım ve rivayetlerin olmasının yanı sıra kürt ya da küt böreğinin eşsiz lezzeti, iştah açıcı kokusu ve muhteşem görüntüsü ile sizleri beklediğini söylemeliyiz. Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen küt böreğinin gün içerisinde birçok saatte tüketimi de mümkündür. İşletme olarak farklılık gösterebilecek lezzet unsurunun farklı yöntem ve hazırlama aşamalarından geçmesi de kaçınılmazdır. Yoğun bir hamurla birlikte pişirilmesi, yapımında herhangi bir şekilde mayanın yer almaması sebebiyle ustalık isteyen titiz bir işleme sahiptir.

Küt Böreği Adı Nereden Gelmektedir?

Bu böreğin küt şeklindeki kesimle sunulması sebebiyle, adının küt böreği olarak değişmesi gerektiği sıklıkla belirtilmektedir. Bazı insanların kürt böreği tarifi almak adına kürt böreği ustalarına bu isimle seslendikleri, bazılarının da küt seslerinin getirisi olarak küt dediği bir diğer mizah konusu olarak kendisini göstermektedir. Börek siparişlerinde birçok insanın nasıl seslenmesi gerektiği hakkında farklı endişe ve kaygılara kapıldığını söylemeliyiz. İsim konusunda farklı görüşlerin olmasıyla birlikte herhangi bir şekilde isime takılmaksızın börek siparişini veren ve afiyetle yiyen insanları da es geçmemek gerekiyor. Kalın ve küt şeklinde kesilen küt böreğinde yufkanın küt kaldığı gözlemlenmektedir. 1960’larda başlayan İstanbul’a göç eden yoksul Kürt vatandaşların sıklıkla tüketmesi sebebiyle de Kürt böreği olarak anılmaktadır. Her kesimin tercih ettiği ve lezzeti ile eşsiz bir beslenme seçeneği sunan kürt böreği tarihi ve yapımı ile de sırlarını korumaya devam etmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Küt Böreği Mi? Kürt Böreği Mi?