e
sv

Kürt Böreği Tarihi

Bu makalemiz birçok yazı dizisinden oluşup Kürt Böreği yapımı, Kürt Böreği tarifi ve Küt Böreği mi Kürt Böreği mi konularından oluşmaktadır. Kürt böreği hakkında detaylı yazılar için sitemizin arama kısmına Kürt Böreği yazarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
kürt böreği tarifi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin yemek kültürü birçok kavim tarafından zevkle takip edilip Kürt yemeklerini mutfaklarına taşımaktadırlar. Bizler bugün Kürt Mutfağında birer börek çeşidi olan Kürt Böreği Tarihi hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makalemiz birçok yazı dizisinden oluşup Kürt Böreği yapımı, Kürt Böreği tarifi ve Küt Böreği mi Kürt Böreği mi konularından oluşmaktadır. Kürt böreği hakkında detaylı yazılar için sitemizin arama kısmına Kürt Böreği yazarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kürt Böreği Tarihi

Özellikle İstanbul’la özdeşleşen bir börek çeşidi olan kürt böreği tarihi ve hikâyeleri bakımından yıllarca adından söz ettirmektedir. Hemen hemen her kesimin tükettiği kürt böreğinin lezzetli olmasının yanı sıra pratik ve hızlı hazırlanması da ekstra bir tercih sebebi olmaktadır. Onlarca kattan oluşan görünümü ve çıtır çıtır bir lezzet sunmasının yanı sıra üzerinde yer alan pudra şekeri ve altın sarısı rengi ile göz kamaştırmaktadır. İsmi konusunda çeşitli söylentiler dolaşsa da, kürt böreğinin oldukça eski bir geçmişe dayalı olduğu bilinmektedir.

Kürt Böreği Ve Sarı Mehmet

Oldukça uzun bir geçmiş sahip olan kürt böreği hikâyesinin temel başlangıç noktasının Osmanlı olduğu söylenmektedir. Osmanlı zamanında İstanbul’da çalışmak adına doğu illerinden göç eden ve çoğunluğu hamallık ve taşımacılık gibi mesleklere sahip işçilerle başlıyor hikâyemiz. Aşırı güçlü bir kuvvete sahip olmayan Sarı Mehmet’in ağır çuvalları taşıyamaması ve yükünün ağırlığı sebebiyle denize düştüğü ve arkadaşları tarafından kurtarılmasının yanı sıra kürt böreğinin mucidi olduğunun da altını çizmeliyiz.

Hamallıkla geçimini sağlayan Sarı Mehmet’in yük taşıma konusundaki yetersizliği sebebiyle arkadaşlarının Rengo lakabı takması bir olmaktadır. Bunun üzerine Sarı Mehmet, farklı bir işle yaşamını sürdürmek istemektedir. Sadece bir un alan ve hamur açmaya koyulan Sarı Mehmet, içerisine koyduğu yağla birlikte bunu pişirir ve arkadaşlarına satar. Arkadaşlarının tadını beğenmesi üzerine satışları büyüyen Sarı Mehmet, bir dükkân kiralar ve işini büyütür. Zaman içerisinde salt işçilere değil diğer vatandaşlara da börek satmasıyla birlikte ünü gittikçe büyür. Kürt böreği hikâyesini oluşturan en önemli unsur ise, böreği dükkândan satın alan vatandaşların yapan kişinin ismi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmaksızın ‘’Kürt’ten aldık ya da ‘’Kürt’ün böreği benzeri söylemleriyle birlikte bugüne uzanan Kürt böreği…

Kürt Böreği Gizemi Ve Püf Noktaları

Günümüzde, İstanbul’da börekçilik yapmakta olan yaklaşık 5000’e yakın esnaf bulunmaktadır. Bu esnafların neredeyse %99 oranında aynı memleketten olmaları da bir hayli ilginç gelebilir; Bingöl’ün Kiğı ilçesi. Babadan ya da deden kalma mesleklerini devam ettiren Kiğılı esnafının ortaya çıkardıkları böreklerin lezzeti ve bu lezzet konusunda hiçbir şekilde tüyo vermediklerini de eklemeliyiz. Kürt böreği nedir? Sorusuna yanıt olarak; 3-4 çeşit un türünün karışımından farklı lezzetlerin ortaya çıktığını ancak bu tariflerin verilmediğini belirtmeliyiz. Esnafların kendi sırlarını saklaması ve dededen geçen mirası temsil etmeleri de bu böreğin ünündeki artışın temel etkenlerinden olmuştur.

kürt böreği tarifi

kürt böreği tarihi

Kürt Böreğinde Maya Kullanılmaması Üzerine

Mideyi rahatsız etmemesi ve sağlıklı bir beslenme seçeneği sunması sebebiyle, kürt böreğinin ekstra bir seçim sebebi olması yadsınamaz. İstanbul menşeili birçok esnafın, kürt böreğine özel tarif ve lezzet yöntemlerinin mevcut olması da, kürt böreği konusunda fikir edinmek isteyen hanımların merakını cezbetmektedir. Lezzetli olmasının yanı sıra pratik ve çok büyük olmayan bu böreğin yapımında herhangi bir zorluk yaşayacağınızı düşünmüyor ve kürt böreği ile ilgili diğer yazılarımıza bakmanızı öneriyoruz. Sağlık uzmanlarının sıklıkla dile getirdiği önemli unsurlardan biri olan maya sorunsalı, hem mideyi rahatsız etmesinin yanı sıra vücutta oluşabilecek çeşitli rahatsızlıkları da tetiklemektedir. Hafif ve lezzetli bir börek çeşidi olan küt böreğini deneyebilir ve eşsiz bir lezzete kavuşabilirsiniz.

Kürt Böreği İstanbul

Günümüzde, kürt böreğine dair birçok mekân ve tarihsel geçmişin hala İstanbul’da yaşadığını söylemeliyiz. Lezzet, mekân ve üretim konusunda mütemadiyen değişime uğramakta olan kürt böreği, İstanbul dışında birçok yerde de hizmete sunulmuş ancak pek başarılı olunmamıştır. Tarım bakanlığı ve belediye kontrollerinde de aksama ve ruhsatsız işletmelerin bu böreğin imajını zedelediğini de eklemeliyiz. Simit evlerine alternatif olarak kürt böreği İstanbul mekânları arasında ünlü birçok işletmek bulunmaktadır. Damak tadınızı zenginleştirebilir ve İstanbul’a ait bir yiyecek olan kürt böreği hakkında detaylı bir araştırma yaparak, lezzetli bir sürecin öznesi olabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Böreği Tarihi