e
sv

Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri

Kürt sineması yıllardır severek izlenilen Kürtçe filmleri içerisinde barındırmaktadır. Sadece Kürtçe değil, Kürtlerle ilgili filmler geniş toplumlar arasından büyük bir beğeni toplamıştır. Örneğin Kürt Yönetmen Yılmaz Güney'in filmleri ile Bahman Ghobadi filimleri yıllardır severek izlenilmiş ve hala izlenilmektedir. Bizler de Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri başlıklı yazımızda öne çıkan en önemli 5 Kürt filmini sizlere tanıtmak istedik.
kürt filmleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt sineması yıllardır severek izlenilen Kürtçe filmleri içerisinde barındırmaktadır. Sadece Kürtçe değil, Kürtlerle ilgili filmler geniş toplumlar arasından büyük bir beğeni toplamıştır. Örneğin Kürt Yönetmen Yılmaz Güney’in filmleri ile Bahman Ghobadi filimleri yıllardır severek izlenilmiş ve hala izlenilmektedir. Bizler de Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri başlıklı yazımızda öne çıkan en önemli 5 Kürt filmini sizlere tanıtmak istedik.

Bu filmlerden bazıları Yılmaz Güney filmlerini oluştursa da Bazıları ise Bahman Ghodi Filmlerini oluşturmaktadır. Bu paylaşımımız sadece filmleri tanıtmak amaçlı olduğu için Neredesin Süpermen izlemek isteyen kişilerle, Neredesin Süpermen Türkçe Dublaj araması yapan kişilere pek uygun bir sayfa değildir. Zira paylaşımımız tanıtım amaçlıdır. Neredesin Süpermen veya Sürü Film izlemek isteyip aynı şekilde Kaplumbağalar Uçar izle düşüncesi ile makalemizi okuyacak kişiler için pek faydalı bir makale olmayacaktır. Kürtçe Film izlemek isteyen kişiler Google’da Sarhoş Atlar Zamanı İzle veya Kaplumbağalarda Uçar Türkçe Dublaj İzle gibi aramalar yaparak bu filmlere ulaşıp izleyebilirsiniz.

Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri

Kürt sineması halen ilgiyle takip edilen bir alandır. Kürt sinemasının başlangıcı 1926 yılına dayanıyor. Ermenistan’da çekilen Zera filmi ile başlayan bu furya artarak devam etmektedir. Türkiye’de de Kürt dizi filmleri oldukça rağbet görmekte. Kürt sineması denildiğinde ilk olarak da akla Yılmaz Güney geliyor. Yılmaz Güney’in çekmiş olduğu sinema filmleri Kürt sinemasının temel taşlarıdır. Onun yanı sıra Tarık Akan’ın Yol filmi de bu sinema için fazlasıyla önemlidir. Zera Filmi hakkında bilgiler elde etmek isteyip İlk Kürt filmleri hakkında detaylar için Tarihte Kürt Sineması ve İlk Çıkan Kürt Filimleri başlıklı makalemizi okuyabilirler.

kürt filmleri

kürt sinemasının öne çıkan filmler nelerdir

Kürt Sineması sadece Zera filmi ile değil birçok filmle beraber popülerlik kazanmıştır özellikle Bahman Ghobadi ile İran yapımı Kürt filimler birçok filim severin ilgi odağı haline gelmiştir. Bahman Ghobadi filimlerinin geneli hüzünlü yapıtlar öne sürmüş olsa da Kürt edebiyatını yansıtan filimlere de bazı bölümlerinde yer vermiştir. Türkiyedeki Kürt Ünlüler arasında önemli yapıtlar çıkaran bir isim de şüphesiz Yılmaz Güney’dir. Yılmaz Güney Türkiyedeki Kürt Filimleri alanında nam salan bir kişilik haline gelip, genellikle Kürtlerin yaşadığı sorun ve sıkıntılara filimlerinde yer vermiştir. Yılmaz Güneyin en çok izlenen filimleri arasında Yol filmi yer alırken, Yol filminden sonra Yılmaz Güneyin en çok sevilen filimleri arasında Sürü Filmi başı çekmektedir. Yönetmenler hakkında bilgiler verip konuyu daha fazla uzatmadan filimleri tanıtmaya geçelim. İşte Kürt sinemasının en çok göze çarpan filmleri.

yılmaz güney yol filmi izle

yılmaz güney filmleri

Yol Filmi (1981)

Kürt Sineması denildiğinde akla gelen ilk filmler arasında Yılmaz Güneyin filimleri gelmektedir. Özellikle Kürtlerle ilgili filimler yazarak toplumsal olaylara değinen Yılmaz Güney döneminde başarılı ödüller alıp günümüzde de filimleri sevilerek izlenilmektedir. Bu başlığımızda bizler Yılmaz Güneyin Yol Filmi hakkında detaylar aktaracağız. Başrollerini Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün’ün paylaştığı geniş yankı uyandıran ve halen izlenen Yol filmi 1981 yapımıdır. Yol filminin vücuda gelmesinin arkasında da enteresan bir perde vardır.

Türk sinemasının en yakışıklı ve başarılı jönlerinden biri olan Tarık Akan’ın kariyerinde dönüm noktası olan filmlerinden biridir. Tarık Akan bir döneme kadar hep romantik komedi tarzında filmlerde oynamış ama özellikle 1980’li yıllarda tarzını tamamen değiştirerek bambaşka bir yola geçmiştir. 1979 yılında çektiği Sürü filmi ile izleyicisini hem şaşırtan hem de onların beğenisini kazanan ünlü aktör 1981 yılında da Yol filmi ile gündeme gelmiştir. Her iki filmin de yönetmen koltuğunda Yılmaz Güney oturmaktadır. Kürt sineması için sıra başlarından biri olan bu filmin konusu, sıkıyönetim döneminde cezaevinde bulunan beş mahkumun kendilerine verilen köye gitme izniyle yola çıkmaları ve yolda yaşadıkları sıkıntılar, acıları anlatılıyor. Yol Filminin İMDB puanı 8.2’dir.

neredesin süpermen filmi türkçe dublaj

neredesin süpermen filmi izle

Neredesin Süpermen (2013)

Başrollerini Zamand Taha ve Sarwar Fazil paylaşıyor. 2013 yılında vizyona giren oldukça başarılı bir film. Karzan Kader’in yönetmenliğini üstlendiği filmde dram hakim. Küçük yaşlardaki iki kardeşin Güney Kurdistan’daki yaşantıları ve Süpermen’i izlemeleriyle değişen hayatları anlatılıyor. Yalnızca Kürt sineması için değil yalnızca sinema bazlı değerlendirildiğinde de oldukça başarılı bir film olan Neredesin Süpermen filmi iki küçük çocuğun hayal gücünün süzgecinden geçerek onların gözüyle hayata bakmanızı sağlıyor. Savaşın hakim olduğu bir dönemde iki tane evi barkı olmayan küçük çocuğun saf, temiz ve hüzün dolu hikayesi izleyiciyi hemen içine çekiyor. İki kardeş bir filmde Süpermen’i görüyor ve ondan çok etkileniyorlar. Kendi yaşantıları ile Süpermen’in dünyasını kıyasladıklarında hayallerini süsleyen tek mimarın o olduğuna kanaat ediyorlar ve Amerika’ya gidip Süpermen ile yaşamak istiyorlar. Amerika’ya gitmek için hiçbir belgeleri tam değil ve belki de gitmeleri imkansız ama onları hayallerinin peşinden gitmeyi tercih ediyorlar. Yediden yetmişe herkese hitap eden bu film pek çok sinema sitelerinde yapılan oylamalarda yüksek puan alması ile de göze çarpıyor. Nerdesin Süpermen Filminin İMDB puanı 7.5’tir.

kaplumbağalarda uçar filmi türkçe dublaj

kaplumbağalarda uçar filmi konusu

Kaplumbağalar da Uçar (2005)

Birçok kişi genellikle Kaplumbağalarda Uçar filmini izlemeden önce başkalarının ağzından Kaplumbağalarda Uçar konusu hakkında bilgi elde edip filmi izlemeye başlıyorlar. Filmin konusu kişiyi hüzünlendirici bir atmosfere sokup, gerçek hayattan kesitler veren bi film olduğu için genellikle filmi izleyen kişiler film bittikten sonra soluğu Kaplumbağalarda Uçar filmi gerçek hayattan mı esinlenmiştir sorularını sormaya başlamışlardır.

Ajil Zibari,  Soran Ebrahim,  Hiresh Feysal Rahman, Saddam Hossein Feysal  ve Abdol Rahman Karim’in başrollerini paylaştığı 2005 yapımı bir Kürt filmi. Bahman Ghobadi filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenmiş. Dram ve savaş türüne girem filmde Saddam döneminin ardından Irak – Türkiye sınırındaki mülteci kampında yaşayan çocukların öyküsü anlatılıyor. Film Saddam’ın ardından Irak’ta çekilen ilk film olma özelliğinin yanı sıra aldığı pek çok önemli ödül ile de kendini gösteriyor.

San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü almıştır. Bunun yanı sıra Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen film festivalinde Barış ödülü kazanmıştır. En İyi Senaryo ödülü de bulunan film yine savaş döneminde geçtiği için yürekleri burkan bir film. 13-14 yaşındaki çocukların oyunculukları ile nasıl zirve yaptığını görecek ve onların oyunculuklarından, yaşadıkları dönemi, o dönemin hislerini yansıtmalarından dolayı onlara hayranlık duyacaksınız. İranlı yönetmen Bahman Ghobadi kamerasını savaş döneminde yaşayan çocuklara, onların hayata bakış açılarına ve yaşayış tarzlarına çevirerek izleyicisine bir mücadele göstermek istiyor. Bu film esasında savaş ortamında yaşayan çocukların tüm dünyaya olan bir haykırışı. Kaplumbağalar da Uçar filminin İMDB puanı 8.1’dir.

sarhoş atlar zamanı filmi izle

sarhoş atlar zamanı filmi konusu

Sarhoş Atlar Zamanı (2001)

Sarhoş Atlar Zamanı İzlemek isteyen kişiler genelde filme hüzünle giriş yapmışlardır. Bu filmimiz diğer Kürtçe filmlerimiz gibi yine Bahman Ghobadi imzası taşıyan başarılı bir filmdir. Filmin başrollerinde Ayoub Ahmadi,  Amaneh Ekhtiar-dini,  Rojin Younessi, Madi Ekhtiar-dini ve  Kolsolum Ekhtiar-dini gibi isimler yer alıyor. Dram türüne giren filmde İranlı bir Kürt ailesinin yaşantısı aktarılıyor. Ailenin babasının vefatı sonrasında ailenin yeni lideri olan Eyüp’ün yaşadığı zorluklar anlatılıyor. 2001 yılında yapılan bu film sizlere aslında bir ailenin dağılışını anlatıyor. Babalarını kaybeden Kürt ailesi büyük bir hızla uçuruma sürükleniyor. Baba nasıl bir evin direğiyse bu aile de o direklerini kaybetmiştir. Ziyadesiyle zor olan bu coğrafyada babanın ölümünün ardından ailenin reisi ailedeki tek erkek olan Eyüp olmuştur. Eyüp on iki yaşında bir çocuktur. Bir aile reisliğini yürütebilecek gücü, tecrübesi yoktur. Bunun kendisi de farkındadır. İşte bu yüzden aslında bir çocuğun ailesine kol kanat germeye çalışırken yaşadığı zorlukları anlatıyor film. Sarhoş Atlar Zamanı filminin İMDB puanı 7.7’dir.

sürü filmi izle

sürü filmi konusu

Sürü (1979)

Tarık Akan’ın sinema kariyerinin en önemli filmlerinden biri olan Sürü altında Yılmaz Güney imzası taşıyor yine. Yılmaz Güney filmin hem senaryosunu yazmış, hem yönetmiş hem de yapımcılığını üstlenmiştir. Yol filminden 2 sene önce yapılan filmin başrollerini Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz paylaşıyor. Bolca sosyal mesaja rastlayabileceğiniz bu filmde Tarık Akan yine alışılmışın dışında bir oyunculuk sergiliyor. Siirt’in Pervari ilçesinde geçen filmde konu, büyük bir aşiretin kırsal alandan büyük kente geçmesini anlatıyor. Bu geçiş önce zenginlikle başlıyor ve daha sonra da git gide büyük bir çöküşe doğru gidiyor. Film pek çok önemli film festivalinde en iyi film ödüllerine layık görülmüştür. Fazlasıyla acıklı ve dokunaklı bir yapısı olan film sizi ilk anından son anına kadar içine çekiyor ve tekrar tekrar izlemeye sevk ediyor. Sürü Filminin İMDB puanı 8.4’tür.

Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri başlıklı makalemizde elimizden geldiğince faydalı olabilecek en güzel kürt filimlerini seçip sizlere sunmak istedik. Bir sonraki makalemizde Kürtçe Filimlere yer verip, Kürtçe dublaj filimleri izleyerek Kürtçenizin de gelişmesine ve Kürtçe Çeviri’ye gerek kalmadan filimler sayesinde eğlenceli bir şekilde dil öğrenmenize katkı sağlamayı umuyoruz. Şimdilik Hoşça kalın..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Sinemasının Öne Çıkan Filmleri