e
sv

Kürtçe Besmele Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî

Üstad Bediüzzaman'ın besmele üzerindeki sözlerinde geçen birtakım sözlerle konumuzu donatıp sizlere sunmak istedik.  Bilindiği üzere Üstad, sözler kitabında başta olmak üzere çoğu eserine başlarken her zaman şu sözle başlamıştır. "Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız."
kürtçe kuran meali besmele
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerdeki İslami anlayış hakkında yazdığımız makalelerimizin ikinci konusu Kürtçe Besmele Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî başlığı olacaktır. Bizi takip edenler ilk konumuzun Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlığı olduğu bilmektedirler.

Biz kundir.net sitesi olarak elimizden geldiğince yeni başlıklar ile faydalı içerikler üretmeye devam edeceğiz. Bugün Besmele konusu üzerinde durup, Kürtçe besmele mealini paylaşmak istedik. Hepimizin malumudur ki bir kürt alimi olan Üstad Bediüzzaman yani Seîdê Kûrdî bu konuyu ele alırken her işinde besmele ile başlanılması gerektiğine dikkat çekmiştir.

 

Besmele Kürtçe Meali

Üstad Bediüzzaman’ın besmele üzerindeki sözlerinde geçen birtakım sözlerle konumuzu donatıp sizlere sunmak istedik.  Bilindiği üzere Üstad, sözler kitabında başta olmak üzere çoğu eserine başlarken her zaman şu sözle başlamıştır. “Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.”(1)

İşte besmelenin ehemmiyeti bu boyuta iken bizlerde Kuran’daki kürtçe sure ve ayetlerin meallerini/çevirilerini paylaşmadan önce ilk konulardan besmele ile başlamak istedik.

kürtçe kuran meali besmele

kürtçe besmele kuran meali

Kur’an-ı Kerim Kürtçe Meali Oku

Kur’an-ı Kerim Kürtçe Meali Oku başlığı ile paylaşacağımız ayetlerin kürtçe ve türkçe meallerini okuyabilirsiniz. Böylece yüce yaratıcımızın bizlere gönderdiği mesajları daha anlaşılır bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Kürtlerde islam anlayışının önemine değinmek ve kürtlerin kendi dilleri ile islamiyeti öğrenmeleri için bu tür paylaşımalrı yapma ihtiyacı duyduk. Böylece faydali içeriklerle halkımıza fayda sağlamayı umuyoruz.

Kürtçe kuran alanında yapacağımız bu paylaşımlar ile Kürtçe tüm ayetleri zamanla sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Böylece kuran-ı kerim kürtçe meali hakkında halkımızın bilinçlenmesi ve büyük mesajlar içeren bu kitaptan istifade etmelerini istiyoruz. Besmele kürtçe meali çevirisini şimdi sizlerle paylaşalım:

 

Besmele Kürtçe Meali:
Destpê dikim bi navê Xwedayê ku xwedanê rehmeta pir e.

****

Şirove; Üstad Seîdê Kûrdî wexta şîrova bismîlla kû dike, divê kû mirov di her karêxweda bi navê xwedê  dest pê bike.. Di hemu xebat û karênme de ewûl meriv bi navê Xwedê des pê dike..


Besmele Türkçe Meali: 
Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

****

Yorum; Bediüzzaman Saidê Kûrdî besmelenin yorumunu yaparken, tüm işlerinde besmele ile başlanılması gerektiğini belirtmiştir. Tüm çalışma ve işlerimizin başı besmele ile olmalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Besmele Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî