e
sv

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî

Rabbimizden bizlere gelen birer mektup niteliğinde olan Kuran'ın anlamını bilmeden okumamız mı iyidir yoksa anlamını bilip okumamız mı? Örneğin sizin çok sevdiğiniz birinden size bir mektup gelse ve mektub ingilizce olsa siz o kişi ne yazmış diye hemen ingilizce bilen birinin yanına gitmez misiniz?
kürtçe kuran fatiha meali
avatar

Kundir

 • e 2

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Birkaç gündür sitemizde paylaştığımız Kürtçe Kuran makalelerimizin 3. Konusu Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî başlığı olacaktır. Bilindiği üzere Kürtlerdeki İslam anlayışını daha anlaşılır bir hale getirip, halkımızın faydalı bilgiler elde etmeleri için çeşitli makaleler yayınlıyoruz. Bunlardan İlki Bakara Suresi 44. Ayet Kürtçe Kuran Meali ve Çevirisi başlıklı makalemizdi, bu makalede Kürtçe Bakara suresinin 44. ayetinin paylaşıp istifade etmenizi sağladık. Bir diğer ikinci başlığımız ise Kürtçe Besmele Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî başlıklı makalemizdi. Bizi takip edenler, bu makalelerimizi hazırlarken elde ettiğimiz titizliği ve makalenin kalitesini bilmektedirler.

Kürtçe Bakara suresi ve Kürtçe Besmele’den sonra üçüncü konumuz olan Kürtçe Fatiha Suresi hakkında bugün biraz konuşacağız. Bilindiği üzere fatiha suresi kuranı kerim’in ilk suresidir. Ve bu surenin tamamı dualardan oluşmaktadır. Rabbimizin izni ile kuranı hatmetmek isteyen biri ilk olarak dua ile kurana başlayarak sonda da dua ile bitirerek hatim etmektedir.

Kürtçe dualar arasında da yer alan bu sure, daha çok ahiret üzerine dualar içermektedir. Kürtçe ve türkçe ayet okuyan kişilerin genelde bildikleri surelerdendir. Fatiha suresinin bir diğer önemli özelliği ise fatihayı namazda okumanın farz olmasıdır. Fatiha olmadan namaz kılan birinin namazı olmaz, bu nedenle fatiha suresi müslümanlar arasında en çok bilinen surelerden biridir.

Fatiha suresinin bir dua suresi olduğunu belirtmiştik. Yüce rabbimiz namazlarda yani en az günde 5 defa bu duayı okumamızı bizlere farz kılmıştır. Kendimize yapacağımız bir dua olan fatihanın anlamını bilipte onu okumak ap ayrı bir huşu verecektir. Düşünün namazda kılacağınız ayetlerin mealini bilmeden namazı kılmak ile mealini bilip namazı kılmak arasında nasıl bir fark var? Siz olsanız hangisini tercih edip, hangisinden daha çok huşu elde edersiniz? 🙂

kürtçe kuran fatiha meali

kürtçe fatiha suresi meali

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî makalemizin başında anlatığımız gibi bugün fatiha suresinin kürtçe mealini sizlerle paylaşacağız. Anlattığımız üzere namazları nasıl huşu olarak kılmalıyız sorularını yönelten müslümanlar genellikle alimler tarafından namazdaki surelerin meallerini de ezberleyip, namazda mealini düşünerek okumakla huşunun olacağını belirtmişlerdir. Namaz huşusu üzerine hangi alime gidilirse muhakkak bu cevabı verecektir. Çünkü Kuranın mealini öğrenmek ile mealini bilmeden okumak arasında önemli huşu etkenleri vardır.

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî başlığı ile devam ederken, kuran’ın verdiği mesaj üzerinde durmak istiyoruz. Rabbimizden bizlere gelen birer mektup niteliğinde olan Kuran’ın anlamını bilmeden okumamız mı iyidir yoksa anlamını bilip okumamız mı? Örneğin sizin çok sevdiğiniz birinden size bir mektup gelse ve mektub ingilizce olsa siz o kişi ne yazmış diye hemen ingilizce bilen birinin yanına gitmez misiniz? Veya hemen ingilizce çevirilere başvurmaz mısınız?

İşte Kuran’ı Kerim’de böyle birşeydir. Bizim en sevdiğimiz olan yaratıcımız tarafından bizlere gönderilen bir mektuptur. Peki bizler neden bu mektubu anlamak için çaba sarf etmiyoruz? Kuranı en iyi şekilde anlamak için meal ve tefsirlere ulaşıp onlardan istifade etmek elzemdir. İşte bu etkenlerden ötürü bizlerde kendi dilimizde Kuran meallerini toplayıp Kürtçe Kuran çeviri ve mealleri çatısı altında paylaşacağız. Umarım faydalı bir konu olur.

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî makalemizin sonuna gelirken, Fatiha suresinin kürtçe mealini yazıp konuyu noktalayalım;

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı:
Destpê dikim bi navê Xwedayê ku xwedanê rehmeta pir e.
1-Hemî hemd û sena ji boy Xwedayê ku Xwedakerê hemî aleman e.
2-Xwedanê rehmeta pir e.
3-Xwedanê roja qiyametê ye.
4-Ji bo te ye ibadet dekîn û hem ji te îstiane (alîkarî) dixwazîn.
5-Hidayeta me bike rêya rast.
6-Rêya wan kesa ki te nîmet kir ser wan
7-Ne Rêya wan kesa ki te xedep kir ser wan û hem ne rêya wan kesa ku te wan ji rê wenda kirin.


Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı:
Rahmân ve rahîm olan Allah’ın ismi ile.
1-Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’adır.
2-Rahmân’dır, Rahîm’dir.
3-Dîn gününün mâlikidir.
4-(Allah’ım!) Yalnız Sana kul oluruz ve yalnız Senden İSTİANE (mürşidimizi) isteriz.
5-(Bu istiane’n ile) bizi, SIRATI MUSTAKÎM’e hidayet et (ulaştır).
6-O yol (SIRATI MUSTAKÎM) ki; üzerlerine nimet verdiklerinin yoludur.
7-Üzerlerine gadap duyulmuşların ve dalâlette kalmışların (Allah’a ulaşmayı dilemeyenlerin) yolu değil.

 

******************************************************

POPÜLER KÜRTÇE KURAN ÇEVİRİLERİ: 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Fatiha Suresi Meali ve Anlamı | Qurana Bi Kurdî