e
sv

Kürtçe Doğru Ne Demektir? Anlamı ve Çevirisi

Kürtçe’de “doğru” kelimesi birçok farklı yerde sık sık kullanılır. Bunun için bilmeniz gereken önemli kelimelerden bir tanesi…
kürtçe doğru çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün farklı bir başlık olan Kürtçe Doğru Ne Demektir? konusu ile sizlerleyiz. Her dilde olduğu gibi Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler için de kelime öğrenmek çok önemli. O yüzden Kürtçe’yi yeni öğrenmeye başlayan kişiler, sık sık cümle kurabilmek, kendilerini kısa yoldan ifade edebilmek için kelimelerin Kürtçe karşılıklarına bakar. Günlük hayatta çok sık kullanılan ve Kürtçe öğrenmeye başlangıç aşamasındayken merak edilen kelimelerden biri “Doğru” Kürtçe dili çeviri yapan sitelerde ve sözlüklerde birçok Kürtçe öğrenmek isteyen kişi, sık sık Kürtçe doğru kelimesinin anlamı nedir, araması yapar.

Bu yazıda sizlere Kürtçe doğru nedir ondan söz edeceğiz. Merak ettiğiniz Kürtçe doğru nasıl denir sorularına yanıt bulacağınız bu yazıda, Kürtçedeki doğru kelimesi ile ilgili doğru bilgilere hemen ulaşabileceksiniz.

Kürtçe Doğru Ne Demektir?

Kürtçe Doğru Ne Demektir? içeriğimizle beraber sitemizde birbirinden donanımlı yeni bilgiler paylaşmaya devam ediyoruz. Sayfamızda bulunan bu yazıyı okuyarak hemen Kürtçe doğru çevirisi? bilgisine anında ulaşabilirsiniz. Kürtçe aradığınız birçok kelimenin hemen karşılığını bulabileceğiniz bu sitede sizler için Kürtçe farklı kelimelerin anlamlarını ve söylenişlerini bir araya getirdik.

Günlük hayat içerisinde yapılan Kürtçe konuşmalarda çok sık kullanılan “doğru” kelimesini Kürtçe öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerek. Kelimelerin söylenişlerini öğrenerek günlük konuşmalarda daha rahat Kürtçe konuşabilir, hızlı bir şekilde Kürtçe öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kürtçe’de “doğru” kelimesi birçok farklı yerde sık sık kullanılır. Bunun için bilmeniz gereken önemli kelimelerden bir tanesi… Üstelik tek kelime ile gerekli durumlarda kendinizi ifade etmenize de yardımcı olan bir kelime olduğu için Kürtçe doğru nasıl denilir sorusu önem taşır.

Kürtçe Doğru Kelime Kökeni

Bu yazıda sizler için Kürtçe’de “doğru” kelimesi yerine kullanılan kelimenin kökenini araştırıp açıklayacağız. Kürtçe dilinde “doğru” kelimesinin karşılığı “Rast” olmaktadır. “Gerçek” anlamında da kullanılan bu kelimenin yanı sıra Kürtçe’de rast kelimesi “düz, şanslı, doğru, hayırlı” anlamında da kullanılır. Yan anlamlarda ise sağ taraf anlamında ve İran musikisinde bir makam olarak da “rast” kelimesine rastlandığı bilinir.

Farsça kökenli olan “rast – doğru” kelimesi, Kürtçe çeviri sitelerinde de sık sık aratılır. Sitemizde merak ettiğimiz kelimeleri, doğru kelimesi Kürtçe çevirisi olduğu gibi aratarak Kürtçe’deki birçok sözcüğün söylenişini hemen öğrenebilirsiniz.

Kürtçe öğrenme teknikleri alanında önemli bir teknik olan kelime öğrenmeyi artık ücretsiz olarak internetten yapabilirsiniz. Masrafsız ve en ekonomik yollardan Kürtçe kelimelerin kökenini, anlamını, söylenişini araştırabilir, saniyeler içinde Kürtçe Türkçe çeviri Google sitesinde istediğiniz tüm Kürtçe kelimelere ulaşabilirsiniz.

kürtçe doğru çevirisi

kürtçe doğru ne demektir

Kürtçe Doğru Anlamı

Kürtçe Doğru Ne Demektir? makalemizin anlamını paylaşacağımız bu başlıkta sizlerde makalenin sonunda bir kürtçe kelimeyi öğrenmiş olacaksınız. Kürtçe öğrenmeye başlayan kişiler öncelikle kelimeleri merak eder. İnternette sağlanan Kürtçe – Türkçe çeviri fırsatları sizlerin daha kolay eğitim almanıza ve Kürtçe’yi daha rahat, daha kolay bir şekilde öğrenmenize olanak sağlıyor. Bu makaleyi okuyarak evinizin rahatlığında hiçbir ücret ödemeden Kürtçe birçok kelimenin olduğu gibi doğru anlamına gelen “rast” kelimesinin incelemesine ulaşabilirsiniz.

Artık insanlar, internet sayesinde kendi kendine birçok dili öğrenme fırsatı buluyor. Bunlardan biri de Kürtçe… Giderek önemi artan Kürtçe’ye ilişkin kelime anlamları, okunuşları, cümle kuruluşu vb. bilgiler internette de daha sık araştırılıyor ve Kürtçe çeviri sitelerine ziyaretçi sayısı her an giderek artıyor.

Kürtçe konuşurken her an ihtiyaç duyabileceğiniz “doğru” kelimesini bilmelisiniz. “Rast” olarak Kürtçe dilinde karşılık bulan doğru kelimesi Türkçe’deki gibi sadece “doğru” anlamında kullanılmaz. Çeşitli anlamlarda kullanabileceğiniz bu kelime, sizlere Kürtçe öğrenirken ve konuşurken sizlere her zaman lazım olacak.

 1. Gerçek
 2. Şanslı
 3. Hayırlı
 4. Düz
 5. Şanslı

Anlamlarında rahatlıkla kullanabileceğiniz “rast” kelimesi, gündelik konuşmalarda hem cümle içinde hem de tek başına bir cümle olarak kullanabilirsiniz. Bu yüzden Kürtçe’de doğru kelimesini öğrenmek sizlerin birçok farklı alanlarda işinize yarar.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Rast

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Rast

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Doğru Ne Demektir? Anlamı ve Çevirisi