e
sv

Kürtlerde Nişanı Kim Yapar? – Kürt Adetleri Düğün Geleneği

Kürt geleneklerine göre düğün nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler için Kürtlerde Düğünde Damada Ne Takılır? sorusu ile beraber Kürtlerde düğün adetleri hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.
kürtlerde nişanı kim yapar?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerde düğün gelenekleri nasıldır? sorusunun cevabını Kürtlerde Nişanı Kim Yapar? başlıklı makalemizde verdik. Bu yazıda Kürtlerde düğün için neler yapılır? Kürtlerin düğün gelenekleri veya Kürtlerde kız tarafı neler yapar ya da Kürtlerde erkek tarafı ne yapar gibi tüm soruların cevabı bu makalemizde mevcuttur.

Kürtlerde Nişanı Kim Yapar?

Kürtlerde nişanı kim yapar, nişan nasıl yapılır? Nişan töreni evlilikte büyük öneme sahiptir. Özellikle de kadınların bu süreçte önemli birçok iş yaptıkları bilinmektedir. Her toplumda farklı adet ve kültürler gereği kaideler bulunmaktadır. Bu sebeple de Kürtlerde nişanı kim yapar şeklinde sorular gelmektedir. Kürtlerde nişanı kız tarafı yapar. Ancak erkek tarafının da bazı sorumlulukları vardır.

Kürtlerde Nişanı Kim Yapar? Erkek tarafının nişandaki sorumluluğu gelinin ihtiyacı olan kıyafet, ayakkabı ve takıların alınmasıdır. Ayrıca geline takılacak olan ziynet eşyaları ve en önemlisi de nişanın olmazsa olmazı yüzükler erkek tarafının alması gerekenlerdir. Kız tarafı ise nişanda gerekli olan merasim için harcamaları, ikramları ve hediyeleri hazırlamaktadır. Kürtlerde kız tarafı da erkeğe hediye olarak nişanda saat almaktadır.(1)

Kürtlerde Kınayı Hangi Taraf Yapar?

Kürtlerde kınayı kim yapar? Evliliğin olmazsa olmazlarından biri olan kınayı hangi taraf yapar? Kına gecesi genellikle gelin için özellikle yapılan bir kutlama olduğu için kız tarafı masrafları karşılamaktadır. Kına gecesinde erkek tarafının aldığı ürünlerse tıpkı nişanda olduğu gibi gelinin giyeceği elbise, ayakkabı, aksesuarlar ve kına ürünleridir.

Kürtlerde Evlilik Adetleri

Kürtlerde evlilik adetleri nelerdir? Kürtlerin evlenme sürecinde istemeden düğüne kadar geçen sürede birçok farklı seramoni uygulanmaktadır. İsteme töreni adetlere göre iki ailenin de yakınlarının katılımıyla olur. Sonrasında kına gecesi ve nişan törenleri de çoğunlukla düğün havasında olmaktadır. Düğünlerin vazgeçilmezi olan Kürtçe müzikler ve özellikle halay en önemli kültürel ögeler olarak değerlendirilmektedir. Daha fazla bilgi için Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? yazımıza bakabilirsiniz.

Kürtlerde düğünler belli bir düzenle ilerlemektedir. Kürtlerde evlilik adetleri içerisinde düğünde yemek ikramı söz konusudur. Sonrasında takı takma töreni oldukça uzun sürmektedir. Ayrıca düğün boyunca neredeyse sürekli olarak yöresel Kürt müzikleri ve ezgileri eşliğinde halay ya da diğer danslar oynanmaktadır.

kürtlerde nişanı kim yapar?
Kürtlerde Nişanı Kim Yapar?

Kürtlerde Düğünde Damada Ne Takılır?

Kürt düğünlerinde damadın işleri nelerdir? Evlilikle ilgili süreçte Kürtlerde de Türklerde de düğünde damat ve geline benzer takılar takılmaktadır. Peki, düğünde damada ne takılır? Gelin tarafı altın takılan taraftır. Bilezikler, kolyeler ve altın çeşitleri geline takılırken damada para takılmaktadır. Her iki türlüde takılan takılar evli çifte hediye edilmiş olur. Çoğunlukla damada düğünde ekstra olarak saat gibi hediyelerde verilebilmektedir. Kürt aşk hikayeleri için ayrıca Mem û Zin Hikayesi Kısa Özeti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kürtlerde Evlenirken Beyaz Eşyayı Kim Alır?

Kürt evliliklerinde evlenirken beyaz eşyayı kim alır? Evlilikte ev eşyalarının büyük bir önemi vardır. Beyaz eşyalar düğün öncesinde hazırlanır ve satın alınmış olur. Erkek tarafı evin beyaz eşyasını almaktadır. Ayrıca beyaz eşya ile çeşitli teknolojik ürünleri oturma odası ve mobilyaları yine erkek tarafında alınmaktadır. Gelin tarafı ise yatak odası ve çoğu mutfak eşyasını almaktadır.

Ev eşyaları evlilik öncesinde tamamlanmalıdır. Düğün sonrasında evli çiftin kullanımına hazır hale getirilmelidir. Böylece evlendikten sonra evlenen çift hiçbir ödeme zorluğu ve ev eşyası alma süreci ile uğraşmamış olurlar. Evlilik ve sonraki süreç bu şekilde tamamlanmış olur. Kürtlerde Nişanı Kim Yapar? yazımızın sonuna gelirken Kürtlerde düğün kültürü hakkında detaylı bilgi için ayrıca Kürt Gelenekleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtlerde Nişanı Kim Yapar? – Kürt Adetleri Düğün Geleneği