e
sv

Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? Kürtlerde Düğün Kültürü

Kürtçe şarkılar eşliğinde oynanan Kürt halayları dönem dönem büyük kuyruklar oluştururken birçok kesim tarafından da beğenilerek oynanılmaktadır. Kürt illerinde değil, memleketin birçok ilinde Kürtlerin düğünleri beğenilmektedir. Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kürt düğünleri, Kürt şarkıları, Kürtçe şarkılar, Kürt düğün sanatçıları, Kürtçe halay gibi birçok konu hakkında önemli noktalara değineceğiz.
kürt kültüründe düğün
avatar

Hiva Sönmez

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe şarkılar eşliğinde oynanan Kürt halayları dönem dönem büyük kuyruklar oluştururken birçok kesim tarafından da beğenilerek oynanılmaktadır. Kürt illerinde değil, memleketin birçok ilinde Kürtlerin düğünleri beğenilmektedir. Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kürt düğünleri, Kürt şarkıları, Kürtçe şarkılar, Kürt düğün sanatçıları, Kürtçe halay gibi birçok konu hakkında önemli noktalara değineceğiz.

Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? Kürtlerde Düğün Kültürü

Genel olarak bakıldığında Kürdistan topraklarında yaşayan Kürtler’ in, günümüzde 20- 25 milyon civarında bir nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Ülkemizde Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde varlığını sürdürürken,  yine Azerbaycan’ın batısında, Loristan’da, İran’ın kuzeyinde, Irak ve Suriye bölgelerinin bazı kısımlarında da belli bir nüfusa sahip oldukları görülmektedir. Genellikle Hint dili ile konuşan bu halk kendi arasında da pek çok etnik gruba sahiptir. Yaşadığı coğrafyadan destek alan ve pek çok kültür ile benzerlik gösteren Kürtler’ in kökenine inildiğinde birbirinden farklı medeniyetlerle eşdeğer özelliklere sahip olduğu konusu sürekli gündemdedir. Edebiyat, bilim, kültür, sanat ve toplumsal olarak birçok değerin etkilerini bu güne kadar muhafaza etmiştir.

Kürtlerde Düğün Kültürü

Özellikle Kürt halayı ve müziği bu kültürde çok önemli bir yere sahip olup, def ve tambur gibi enstrüman ve müzik aleti ile söylenen ilahiler, zılgıtlar, zikirler bir taraftan yüksek sesle söylenirken bir taraftan da müzik eşliğinde devam ettirilerek her türlü etkinlikte dansın önemini vurgulayan bir topluluk olduğu görülmektedir. Bu anlamda geleneksel Kürt düğünleri nasıl yapılır? Hep merak uyandırmaktadır. Bu kapsamda halay ve halk oyunlarından derlenen eğlenceli ve mutlaka görülmesi gereken bir merasim olduğu söylenmektedir. Düğünlerinde ki yöresel ve geleneksel merasimlerin dışında en dikkat çeken geryan, dilan ve sepe diye adlandırılan oyunlarıdır. Saatlerce birbirlerine bitişik halde devam eden halay çekme serüveninin ve düğünlerindeki gelenekselliğin mutlaka görülmesi önerilmektedir.

En Güzel Kürt Düğünleri

Kürt Düğünlerine Verilen Önem Kıyafetler İçin De Gösteriliyor Mu? Geleneksel Kürt oyunları ve Kürt düğünlerine bakıldığında oldukça ihtişamlı havasıyla pek çok kişinin bambaşka bir dünya ile tanışmasını sağlayan özellikte olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Bu süre zarfında keyifli dakikalar geçirmenize vesile olabilen Kürt düğünleri ve oyunları kılık kıyafetten tutup, takılan takı ve aksesuar çeşitleri ile pek çok kişiyi kendine hayran bırakmaktadır. Mutlaka burada bulunup, oyunlarında ki farklılık ve kıyafetlerine verilen özene tanıklık etmek gerekmektedir. Kürt düğünleri arasında en çok Kürt düğünleri van, kürt düğünleri almanya, kürt düğünleri diyarbakır, kürt düğünleri hakkari ve Kürt düğünleri şırnak yöresindeki düğünler beğenilmektedir.

Bu kapsamda öncelikle Kürt düğünlerinde gösterişe düşkün bayanların tercih ettiği kıyafetlerinin özellikli oluşu, yine yörenin gelenek ve göreneklerinden izler taşıması, birlik, beraberlik ve bağlılık gibi kelimelerin anlamlarının daha da önem kazandığı gidilen bu düğünlerde hemen fark edilmektedir.

Bu anlamda kıyafetlerine verilen önem bambaşka irdelenmesi gereken bir konu olup, günümüzde fistan diye adlandırılan kıyafetler, her oyunda farklı bir hava katarak kendini göstermektedir. Kürt düğünleri nasıl yapılır? Diye merak edenlerden iseniz, sabahın erken saatlerinde başlayan ve günlerce devam eden bu deneyime katılmak, kendinizi bambaşka bir dünyanın başrolünde görmek için hazırlıklı olmalısınız. Mutlaka geniş alanlarda yapılan bir Kürt düğününde yer almanız, birbirinden farklı en çok bilinen 7 oyunun içinde kaybolmanıza vesile olabilecektir.

 Kürt Düğünleri Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Kürt düğünleri kaç gün sürer? Günümüzde geleneksel olarak değerlendirildiğinde Kürt düğünleri gidip görülmesi gereken ve unutulmaz anlara şahit olabileceğiniz farklı bir tattır. Kürt düğünleri nasıl yapılır? Diye bakıldığında bazı bölgelerde çoğu Anadolu köylerinde olduğu gibi Cuma akşamı başlayıp Pazar günü gelinin ana evinden alınmasıyla yavaş yavaş sonlandırılan 2- 3 günlük bir davet organizasyonudur. Ancak bu organizasyonun bazı yerlerde biraz daha uzatıldığı görülmektedir. Günümüzde oldukça yadırgansa da kızın babasının üzerinde hak olarak gördüğü başlık parası alınmaktadır. Anne ise bazı bölgelerde süt parası talep etmektedir.

kürt kültüründe düğün

kürt düğünleri kaç gündür

Kürtlerde Gelin Çıkarma

Kürt düğünleri kaç gündür? Yine gelin teslim edilene kadar yanında duran birisi kapıda da para almaktadır. Bu böyle süregelen bir adetler zinciridir. Zengin olan bir aşireti hiçbir şekilde etkilemediği görülse de fakir bir aile için geçirilen oldukça zor bir süreçtir. Oldukça zengin görünen Kürt düğünlerinde damat ağacı süslemesi yapılıp evin damına asılır. Gelin gelirken bu ağacın altında bekleyen damat, gelinin başına elma atar. Gelin de içi fındık, fıstık, ceviz ve şekerleme dolu testiyi elinden atarak kırar.

Düğün başladığında ilk gün bütün gençler gece geç saatlere kadar halay çekerler. İkinci gün ise çeyiz sermeden başlayarak yine gece geç saatlere kadar halaylar çekilip yöresel yemekler ikram edilir ve en önemli olay en az bin Türk lirasıyla açılan takılar takılmaya başlanır. Üçüncü gün ise uzun bir konvoy eşliğinde gelin damat evine götürülerek düğün bitirilir. Bu kapsamda bir Kürt düğünü geleneksel olarak tüm tatların yaşanmasına ve unutulmaya yüz tutmuş pek çok merasimin gerçekleşmesine sahne olmaktadır. Orada olup, bir Kürt düğününe katılmak ve oyunları izlemek, yemeklerinden tatmak için geç kalmış sayılmazsınız.

Kürtçe İslami Düğün

Kürtlerde İslami Düğünler Nasıldır? Son dönemlerde Kürtler arasında islami düğünler yaygınlığını sürdürmektedirler. Genellikle def şeklinde sergilenen düğün ve halaylar son dönemlerde yerini org gibi çalgı aletlerine bırakarak daha kapsamlı hale gelindi. Kürtlerde dini düğünler genellikle Kürtçe düğün ilahileri eşliğinde olup kadın ve erkek ayrı şekilde olmaktadır. Kadınlar ayrı bölgede halay oynarken, erkekler de ayrı yerde halay oynamaktadırlar. Bazen kürtçe islami düğünlerde kadınlar oynamaz sadece erkeklere bakmaktadırlar, tabi bu durumda oldukça nadirdir. En önemli Kürtçe islami düğün sanatçıları ise Bilal Güler, Sofi, Grup Vuslat ve çeşitli bölgelerde farklı farklı gruplar yer almaktadır.

Kürt Oyunları Nelerdir?

Kürt Halay isimleri nelerdir? Günümüzde hemen her yörede aktif bir şekilde görülen oyun çeşitlerinden olan çiftetelli ve damat halayı gibi oyunların yer almadığı görülen Kürt düğünlerinde, genel olarak bol bol zılgıt atıp, uzun süre halay çekildiği görülmektedir. Binlerce kişinin sabahın erken saatlerinde başlayan birlik ve beraberliğinin geç saatlere kadar devam ettiği farklı toplumlara zor gelse de, burada düğüne katılmanın en baş nedeni genellikle zılgıt atmak ve birleşik bir şekilde saf tutarak halay çekmek olduğu bilinmektedir. Burada düğünlerde çekilen her halay türü eskiden savaşlarda yaşanan bir olayı temsil ettiği; sevgiyi, hüznü, yiğitliği, acıyı, mertliği, coşkuyu, ahengi ve doğa olaylarını içerdiği görülmektedir.

Oyunlarda ritim çok önemlidir ve atılan her adım sağa doğrudur. Aynı oyunun bazı bölgelerde farklılık göstermesinin sebebi zamanında ayrılan etnik grupların yaşadığı bölgedeki doğa olaylarından kaynaklanmaktadır. Yani farklı aşiretlerdir. Özellikle bazı bölgelerde sohbet ve eğlence amaçlı düzenlenen bu oyunlar, düğün, bayram, kına gecesi gibi aktiviteler de kendini daha çok göstermektedir. Bazı aşiretlerde ise davul ve zurna özel ekip olarak davet edilip, düğün daha da şenlendirilir. Ağır ağır ilerleyen adımlarla başlayan halay bir süre sonra hızlandırılarak düz çizgi, karşılıklı düz çizgi, yarım daire ve daire formuyla devam ederek bitmek bilmeyen bir şekilde devam eder. Yörede yaşayan Kürt halkı, genellikle oyunlarını oynarken bazı araçlardan destek almaktadır. Örneğin tüfek, sopa, tırpan gibi araçlar düğünün gösterişini artırmaktadır.

Halen canlılığını koruyarak bugünlere kadar gelen bu oyunlarda bir ekip başı vardır ve oyuncuları yönetir. Düğün sahibi tarafından davet edildiği sürece düğünde aktif rol oynar. İster sokak düğünü isterseniz salon düğünü olsun burada yaşananları yakından görmek ve Kürt düğünleri nasıl yapılır bilmek istiyorsanız mutlaka katılım sağlayarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Kürt halayları hakkında daha fazla bilgi elde etmek için Kürt oyunları nelerdir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz. Böylece Kürtçe halay isimleri ile beraber Kürt halayı hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Düğünleri Nasıl Yapılır? Kürtlerde Düğün Kültürü