e
sv

En Ünlü Kürt Sanatçıları Hangileridir?

Bugün En Ünlü Kürt Sanatçıları Hangileridir? başlıklı makalemizde Ahmet Kayanın hayatının hayatını öğrenmekle beraber, Şivan Perwer kimdir?, Ciwan Haco nerelidir?, Tara Jaff Kürt Müdür?, Aynur Doğanın Hayatı, Özcan Deniz Kürt mü?, Rojda Demirer hayatı ve Gani Rüzgâr Şavata kimdir? gibi soruların cevabını öğrenmiş olacaksınız.
kürt ünlüler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün En Ünlü Kürt Sanatçıları Hangileridir? başlıklı makalemizde Ahmet Kayanın hayatının hayatını öğrenmekle beraber, Şivan Perwer kimdir?, Ciwan Haco nerelidir?, Tara Jaff Kürt Müdür?, Aynur Doğanın Hayatı, Özcan Deniz Kürt mü?, Rojda Demirer hayatı ve Gani Rüzgâr Şavata kimdir? gibi soruların cevabını öğrenmiş olacaksınız.

En Ünlü Kürt Sanatçıları Hangileridir?

Kürtler asimilasyon ve baskılardan ötürü yazılı edebiyat alanında çok gelişme fırsatı bulamamışlardır. Var olan gelişim nesilden nesile müzik yoluyla aktarılmıştır. Var olan bu gelenek bugünkü çağdaş Kürt müziğini ve sanatını ön plana çıkarmıştır. Kürt sanatçılar genellikle müzik yoluyla halkların sesi olmuş kimselerdir. Birçoğu isimlerini tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Şivan Perwer

Şivan Perwer kimdir? 23 Aralık 1955 tarihinde Şanlıurfa Siverek’te doğan Şivan Perwer, aslen Mardin Midyat ilçesinin Keferze Köyü’ndendir. Şivan Perwer ’in ailesi birtakım nedenlerden dolayı Siverek’e göç etmek zorunda kalmışlardır. Ünlü şarkıcı çocukluk zamanlarında da sürekli şarkılar söylermiş ve çok küçük yaşlarda bile kaset/plak teklifleri alırmış. Hiçbir müzik okuluna gitmeyen ve bu alanda bir eğitim almayan Şivan Perwer, Ankara Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü okumuştur. Müzisyenlerin çalışmalarını inceleyen ve takip eden Şivan Perwer zamanla kendi müziğini oluşturmuştur. Öyle ki tüm dünyada en fazla tanınan bir Kürt sanatçısı haline gelmiştir. Tüm dünyada Kürt müziğinin bir ikonu haline gelen Şivan Perwer, şarkılarını Kürtçe söylüyor, Peşmerge elbiseleriyle ve tamburasıyla sahneye çıkıyordu.

Şivan Perwer ismi yalnızca Avrupa’da ve Türkiye’de değil Suriye, Irak ve İran’da var olan Kürtler tarafından da kabul görmüştür. Peşmergeyle alakalı yapmış olduğu besteler dilden dile yayılmıştır. Kendisinin otuzdan fazla kaset kaydı bulunur. Ayrıca oldukça çok sayıda da CD çalışması vardır. 2004 senesinde Almanya’da Şivan Perwer Uluslararası Kültür Vakfı kuran ünlü sanatçı, dünyanın dört bir yanında sahne alarak dilden dile dolaşmaya devam eder.

Şivan Perwerin Gerçek İsmi Nedir?

Şiban Perverin hayattı hakkında verdiğimiz bilgilere ek olarak onun gerçek ismi de merak edilmektedir. Makalemiz sayesinde Şivan Perver Kimdir? sorusunu soran kişiler az çok bilgi sahibi olmuşlarken, Şivan Perverin gerçek ismi nedir? sorusunu soran kişilere cevap vermek adına Şivan Perverin gerçek adının İsmail Aygün olduğu bilinmektedir. Şıvan Perwerin Kimlikteki ismi İsmail Aygün iken okuduğu şarkılardan ötürü halk arasında Şıvan Perwer olarak tanınmaktadır. Bir sonraki makalemizde Şivan Perver ile detaylı bilgilere yer verip, şivan perwer babası hakkında da bilgiler vereceğiz.

ciwan haco nerelidir

ciwan haco hayatı

Ciwan Haco

Ciwan Haco Kimdir? Dünyaca bir üne kavuşmuş olan Ciwan Haco, 1957 senesinde Suriye Kamışlı kentinden doğmuştur. Kürt müziği sanatçısı olarak adını tüm dünyaya duyurmuş olan Haco, Mardinli Haco Ağa’nın torunu olur. Mardinli Haco Ağa sürgün edilmiştir ve o da Suriye’ye yerleşmiştir. Suriye’de kendisine toprak verilmiş ve bu topraklar üzerine Haco Ağa ile ailesi yerleşmiştir. Sonralarında aile topraklarını kaybetmiştir ve göçe zorlanmıştır. Dünyanın dört bir yanına dağılan aile fertlerinin arasından şair, ressam, yazar, müzisyen gibi kişiler çıkar. Bu kişilerden biri de Ciwan Haco ’dur. Ciwan Haco şarkıları bugün dünya genelinde her kesimden beğenilerek dinlenilen şarkılar arasında yer almaktadır. Ciwan Haconun en beğenilen şarkıları ise şöyledir;

 • Ciwan Haco Felek
 • Ciwan Haco Xeribi
 • Ciwan Haco Esmer
 • Ciwan Haco Leyla
 • Ciwan Haco Sirra Sibê
 • Ciwan Haco Zinga Zinga Dilêmin
 • Ciwan Haco Rîyam Dûre

Ciwan Haco’nun 1980’li yıllarda var olan morsan kasetleri İran, Irak, Suriye, Türkiye’ye girmiş ve kendisinin müzik yolculuğu bu şekilde başlamıştır. Oldukça büyük bir coğrafyada bir hayran kitlesi elde eden Haco, kendine özgü olan müziğiyle akıllara kazınır. Kendisi Avrupa’da oldukça önemli caz kulüplerinde sahne alır ve kendisinden sonra gelen gençlere her açıdan örnek olur.

Tara Jaff

Tara Jaff nerelidir? 1958 senesinde Bağdat’ta doğmuştur. Babası Halepçeli bir Kürt’tür. Annesi de Tatar Türklerindendir. Tara Jaff babasının mesleğinden dolayı pek çok farklı ülke dolaşmıştır. 11 yaşında müzik okuluna başlayan Jaff, 18 yaşında İngiltere’ye gitmiştir. Arp ile kendine özgü bir tarz yaratan Tara Jaff, Kürt olduğunu ve yaptığı müzikte o tınıyı kaybetmediğini söylemiştir. İlk konserini de 94 senesinde Kürt kadınların yaptığı bir etkinlikte vermiştir. Arabası kaza yapmasına rağmen yine de konsere giden Tara Jaff, o konser için çok özel ifadesi kullanmıştır.

Aynur Doğan

Aynur Doğan hayatı, 1975 senesinde Tunceli Çemişgezek’te doğmuştur. Dört albüm çıkaran Aynur Doğan Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde çok sayıda konser vermiştir. Kendisinin Türkçe ve Kürtçe çok sayıda şarkısı vardır. Albümleriyse Ateş Yanmayınca, Keçe Kurdan yani Kürt Kızı, Seyir ve Nüpel yani Yeni Sayfadır. Birkaç filmde şarkılarıyla yer alan Aynur Doğan, pek çok müzisyenin albümlerinde de yer almayı başarmıştır. Halk müziği seslendiren Aynur Doğan Kürtçe müziğin Türkiye’de ve dünyada tanınmış isimleri arasında yer alır.

ahmet kaya ödül

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya Kürt Müdür? 28 Ekim 1957 tarihinde Malatya’da doğan Ahmet Kaya, Kürt baba ve Erzurumlu Türk bir annenin çocuğudur. Ahmet Kaya’nın babası daha iyi bir hayat için İstanbul’a göçer. Ahmet Kaya bu göçten sonra yaşanan maddi zorluklar nedeniyle okulu bırakır ve pek çok değişik işte çalışır. Liseyi dışarıdan bitiren Kaya, Eğitim Enstitüsü’nde Keman Bölümüne girer. 28 yaşında Unkapanı yolu tutan Kaya ilk başlarda umduğu ilgiyi göremese de yılmadan çalışır ve kendi imkanlarıyla birlikte arkadaşlarının da yardımıyla ilk albümünü çıkarır. Kimi zaman başı derde girmiştir kimi zaman şarkıları toplatılmıştır. Hatta ‘’Başım Belada’’ albümünün ismi de bu zorluklardan esinlenerek oluşmuştur. Ahmet Kaya ismini çok geniş bir kitleye duyurmuş başarılı bir Kürt sanatçıdır. 16 Kasım 2000 tarihinde vefat etmiştir.

kürt ünlüler

en ünlü kürt sanatçıları hangileridir?

Özcan Deniz

Özcan Deniz kürt mü? 19 Mayıs 1972 tarihinde Ankara’da doğmuştur ve beş yaşına dek burada yaşamıştır. Kendisi aslen Ağrı Kürt kökenlidir. Özcan Deniz’in ailesi Aydın’a göç etmiştir ve Özcan Deniz çocukluk zamanlarıyla ilk gençlik yıllarını burada yaşamıştır. Müziğe ve tiyatroya olan yatkınlığı küçük yaşlardan itibaren kendini göstermiştir. Sahne çalışmalarına başlamış ve Aydın’da düzenlenen bir ses yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmada birinci olunca İstanbul hayalleri oluşmuştur. 1992 senesinde ilk albüm çalışmasına imza atan Özcan Deniz, sadece müzikle sınırlı kalmayı sinema camiasında da kendisini belli etmiştir. Pek çok dizi ve filmde yer alan Özcan Deniz aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde olmayı da ihmal etmemektedir.

Gani Rüzgâr Şavata

Gani Rüzgâr Şavata kimdir? Kürt oyuncu ve sinema yönetmenidir. Ayrıca 12 Haziran 2011 tarihli 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, BDP Malatya bağımsız adayı olmuştur. 1960 Malatya doğumlu olan Şavata, Malatya Şehir Tiyatrosu kurucularından biridir. Sadece kıl bir çadırda yaşama gözlerini açan Şavata, kendi ifadesine göre hala Drejan Aşiretine mensup olmaktadır. Kendisinin 17 senelik bir tiyatro geçmişi bulunur. Aynı zamanda Türkiye’de ilk defa Kürtçe piyes olan İşte Halepçe eserini sahneye koymuştur. Oyunlarında sadece yönetmenlik koltuğunda kalmaz, oyuncu olarak da yer alır. Tiyatro alanında sayısız ödül sahibi olan Gani Rüzgâr Şavata, son derece sosyal bir insandır. İnsanlık adına hizmet etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Şavata, bu duygusunun ve düşüncesinin ailesinden kalan bir miras olduğunu belirtir.

Rojda Demirer

Rojda Demirer hayatı Kürt tiyatro, dizi ve sinema oyuncusudur. 12 Ağustos 1979 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Diyarbakırlıdır. Dokuz yaşında Ankara Radyosu Çocuk Saati sınavını kazanmış ve radyo tiyatrosuna başlamıştır. Devamında pek çok çocuk dizisinde, çizgi film dublajlarında, dizi ve filmlerde yer almıştır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Rojda, pek çok dizide başarılı işlere imza atmıştır. Pek çok alanda ödüle sahip olan Rojda Demirer sinema alanında da başarılı işlerde yer almıştır.

Kürt kökenli pek çok kişi sanat hayatında bazı zorluklarla karşılaşsalar da yılmadan çalışmaya devam etmişlerdir. Yetenekleri ve azimleriyle yeni gelen nesile başarılı birer örnek olmuşlardır. Duygularını ve düşüncelerini sanatla başarılı bir şekilde yansıtan bu kişiler yaptıkları başarılı işlerle sanat dünyasına önemli katkılar sağlamışlardır. Günümüzde daha pek çok Kürt sanatçı başarılı işlere imza atmaya devam etmektedir. Geniş kitlelerin yakından tanıdığı bu isimler ve çok daha fazlası müzik, sinema, tiyatro gibi sanatın çok farklı alanlarında adlarını duyurmayı başarmışlardır. Çalışmanın ve azmin getirdiği kaçınılmaz başarı sayesinde tüm insanlığa oldukça faydalı işler sunmuşlardır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En Ünlü Kürt Sanatçıları Hangileridir?