e
sv

Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1

Çeşitli tv kanallarında öne çıkmış ünlüleri araştırıp Kürd Olan 7 Ünlü Listesi - 1 başlığıyla sitemizde paylaştığımız Kürt Ünlüler kategorimizde bugün 7 Kürt Ünlü listesini sizlerle paylaşacağız. Bu sayede Ali Tekintüre, Aziz Çelik, Sırrı Elitaş, Sabri Orman, Aytaç Er, Mehmet Güven ve Sait Bilgiç kürt müdür? sorularının cevabına ulaşabilirsiniz.
kürt olduğu bilinmeyen ünlüler
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çeşitli tv kanallarında öne çıkmış ünlüleri araştırıp Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1 başlığıyla sitemizde paylaştığımız Kürt Ünlüler kategorimizde bugün 7 Kürt Ünlü listesini sizlerle paylaşacağız. Bu sayede Kürt Olan Ünlüler, Ali Tekintüre, Aziz Çelik, Sırrı Elitaş, Sabri Orman, Aytaç Er, Mehmet Güven ve Sait Bilgiç kürt müdür? sorularının cevabına ulaşabilirsiniz.

Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1

Kürtler tarih boyunca elde ettikleri beceri ve başarılarını sahipsiz olduklarından dolayı kimseye tam olarak tanıtamamışlardır. Dünyaca ünlü fizikçi El-Cezeri bilim dalında müthiş başarılar elde etmiş olsa da kürd olduğundan dolayı bunu ileriye götürememiştir. Kürtlerin genelde arkaplanda itildiği, birşey bilmiyorlar gözüyle bakıldığı bu anlayışı bozmak için bilim, sanat, kültür..vs. alanlarında ön plana çıkan kürtleri sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Kürt Sanatçılar ve Kürt Ünlüler

Kürtler, tarihi binlerce yıl önceye dayanan kadim bir halk olarak; bulundukları bölgenin hep daha iyiye gitmesi ve gelişmesi adına ellerinden gelen ne varsa yapmışlardır. Doğaları gereği fedakar ve uyumlu olan Kürt Halkı, beraber yaşadığı toplulukları da ileriye taşımayı başarmıştır. Kendi içerisinden dünyaca ünlü kürt sanatçılar, zanaatkarlar, bilim insanları, alimler ve düşünürler çıkarmışlardır. Buna rağmen Kürt sanatçılar ve Kürt ünlüler genellikle hak ettikleri değeri ve saygıyı görememişlerdir.

Kürt Sanatçılar

Kürtler, antik çağlardan bu yana birlikte yaşamayı gaye edinen özel bir halktır. Birlikte ve huzurlu yaşamayı amaçlayan, sürekli dayanışma içerisinde olan, fikir ve düşünce dünyası dış aleme açık olan Kürt Halkı; bu sayede sürekli olarak yenilenmeyi ve ilerlemeyi başarmıştır. Kürt olan ünlüler kurdukları ülkelerle tarihin akışına yön veren topluluklardan biri konumunda olan Kürtler, Ortadoğu’nun en eski ve köklü milletlerinden biridir. Şüphesiz ki bunu da kendi içerisinden çıkardıkları değerler ile gerçekleştirmişlerdir. Kürt sanatçılar tarihin her döneminde topluma dönük eserler vermiş ve topluma yönelik gayret sarf etmişlerdir. Yaşadıkları dönemde pek de kıymetleri bilinmeyen bu değerli insanların ilerleyen zamanlarda kıymeti anlaşılmıştır.

Kürt Ünlüler

Kürt ünlüler listesi yazımızda dünyaca tanınan ünlü kürtleri tanıtıp aslında bilinmeyen kürt ünlüleri de sizlere sunacağız. Kürt kadın sanatçılar listesi hem kendi toplumlarını, hem de komşu toplulukları etkileyecek seviyede ünlü Kürt bilim adamları yetişmiştir. Aynı şekilde ünlü Kürt alimlere, ünlü Kürt zanaatkarlara ve ünlü Kürt düşünürlere tarihin her döneminde rastlamak mümkündür. Kürt sanatçılar ve memleketleri bahse konu ünlü Kürtler çağlarını aşan zihin dünyası ile, içlerinde bulundukları toplumu daha ileriye taşıyacak buluşlara imza atmışlardır. Kürt sanatçılar ve şarkıları bu gerçeklik son yüzyılda da aynı şekilde devam etmiştir.

kurt-oldugu-bilinmeyen-unluler1

Kürdü tanımadan dışlayan, ötekileştiren, onu umursamayan ve ikincil öğe olarak küçümseyen bu temel yanılsamanın kırılması için bu çalışmayı uygun gördük. Dünyaca ünlü kürt sanatçılar aşağıda Türkiye Toplumu’nun yıllardır benimsediği, Kürdistan kökenli aydınları bulacaksınız, içlerinden bir kısmı Kürd olmayabilir; öylesine bir ülkede yaşıyoruz ki, insanların en temel hakları olan ”milli aidiyet” dahi örselenmiş, aşağıdaki listede bulunan birçok ”star” etnik aidiyetlerine dair tek bir cümle kurmadılar, içlerinden bir kısmı etnik kimliğini dışlayarak ya da gizleyerek aştı şöhret basamaklarını, yanlışımız varsa affola!

ali tekintüre

1-) Ali Tekintüre Kimdir? Ali Tekintüre Kürt Müdür?

Askerdeyken yazdığı ”Tanrım Beni Baştan Yarat” şarkısı, Emel Sayın tarafından okunmaya başlandı. Bu şarkı ile şöhretini yurt çapında duyurdu. Yaklaşık 1500 eseri sanatçılar tarafından seslendirildi. Dünyaca ünlü kürt sanatçılar kendisine ait 10 adet Şiir kaseti vardır. Ali Tekintüre Kürt müdür? 1987 senesinde yazdığı ”Gitme” adlı eseri o senenin en çok okunan şarkısıydı. Şarkılarını seslendiren ünlü sanatçılar arasında Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Emel Sayın, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Adnan Şenses, Neşe Karaböcek ve Sibel Can gibi Müziğin duayyen isimleri bulunmaktadır. Türkiyenin yetiştirdiği en değerli söz yazarlarından biri olarak kabul edilen, şiir fabrikası Ali Tekintüre aslen Besnili’dir.

aziz çelik

2-) Aziz Çelik Kimdir? Aziz Çelik Kürt Müdür?

Müzisyen bir aileden gelmektedir. Birçok eseri Türkiye’nin en meşhur ses sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Kendi eseri olan ”Türkmen Gelini” TRT tarafından o yılın en iyi Halk Müziği eseri olarak seçilmiştir. Kürt ünlüler arasında yer alan Aziz Çelik, Birçok sanatçıya cümbüşte eşlik etmiştir. Aziz Çelik Kürt Müdür? Adıyaman Şehir Bando Takımı, Halk Oyunları Ekibi, Halk Eğitim Müzik Bölümü ve Orkestra Ekibini kurdu. Aziz Çelik Adıyaman’ın Terman köyündendir.

sırrı elitaş

3-) Sırrı Elitaş Kimdir? Sırrı Elitaş Kürt Müdür?

İstanbul’da seyyar satıcılık yaparken, Sinema Sanatçısı Öztürk Serengil ile tanıştı. 4 yıl boyunca Öztürk Serengil’e şoförlük yaptı. Dünyaca ünlü kürt sanatçılar serengil’i sete götürdüğü bir iş günü, sette kendisine bir rol verildi ve sinemaya ilk adımını böyle attı. Sırrı Elitaş Kürt Müdür? Yüzlerce filmde canlandırdığı kötü adam karekteriyle gönüllerde taht kurdu. Özellikle başrolünü Kemal Sunal’ın oynadığı ”Şark Bülbülü” filmindeki ”Zılfo Ağa” karekteri hiç unutulmadı. Sırrı Elitaş aslen Adıyamanlı’dır.

sabri orman

4-) Sabri Orman Kimdir? Sabri Orman Kürt Müdür?

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesinde, İktisad Bölümü Öğretim Görevlisi olarak uzun yıllar çalıştı. Aynı Üniversite’nin Sosyal Siyaset Kürsüsünde Doçentlik yaptı. Sabri Orman Kürt Müdür? Şu an İstanbul Ticaret Odası öğretim görevlisi ve rektör yardımcısıdır. Kürt Ünlüler listesi İngilizce, Arapça, Osmanlıca ve Farsca bilen Orman’ın ikisi tercüme 5 kitabı yayınlanmıştır. Sabri Orman aslen Kâhtalı’dır.

aytaç er

5-) Aytaç Er Kimdir? Aytaç Er Kürt Müdür?

Kült dizilerden ”Arka Sıradakiler”de canlandırdığı İlhan Kuşçu tiplemesi ile dikkatleri üzerine çekti. Aytaç Er Kürt Müdür? Halen tiyatro çalışmalarına devam eden genç oyuncu aslen Adıyamanlı’dır. Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1 devamında Aytaç Erenin hayatı hakkında bilgiler vereceğiz.

mehmet güven

6-) Mehmet Güven Kimdir? Mehmet Güven Kürt Müdür?

Galatasaray altyapısında yetişen futbolcu, Milli Takım’ın çeşitli kademelerinde görevler aldı. Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1 Süper Lig’in farklı ekiplerinde gösterdiği başarılı performansla futbolseverlerin takdirini kazandı. Mehmet Güven Kürt Müdür? Mehmet Güven aslen Adıyamanlı’dır.

sait bilgiç

7-) Sait Bilgiç Kimdir? Sait Bilgiç Kürt Müdür?

 Fırat Üniversitesi menzunu olan Pr.Dr. Sait Bilgiç,15’i yurtdışı, 35’i yurtiçi olmak üzere 50 akademik makale ve bir de kitap yazmıştır. Sait Bilgiç Kürt Müdür? Bilgiç 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1 Ayrıca YÖK danışma kurulunda çalıştı ve 19 Mayıs Üniversitesi Senato Üyeliğini yaptı. Sait Bilgiç aslen Besnili’dir.

Kürt Olan Ünlüler

Türkiye’nin kurulmasından bu yana Kürtler, pek çok konuda hem ülkenin hem de toplumun gelişmesine katkıda bulunmuşlardır. Kürt kökenli mankenler osmanlı zamanından bu yana yaşadıkları topraklara kalıcı eserler bırakan ünlü Kürt zanaatkarlar, çağımızda da ülkeye ve topluma katkı yapmaya devam etmişlerdir. Ünlü kürtler kimlerdir genellikle kıymeti bilinmeyen ünlü Kürt sanatçılar bu toprakların bir değeri olarak dünya çapında ses getirmişlerdir. Kürt Olan Ünlüler bu doğrultuda; küresel boyutta tanınır; ses sanatçıları, sinema sanatçıları, müzisyenler, ressamlar, ünlü kürt futbolcular… Velhasıl-ı kelam güzel sanatların hemen her dalında sanat icra ve eserler ortaya koyan pek çok ünlü Kürt tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 2
  8 sene önce

  […] Kundir 4 gün önce Hot 832 0 Genel Kültür/Sanat […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürd Olan 7 Ünlü Listesi – 1