e
sv

Kürt Sanatçılar

Kürtler, Ortadoğu’nun en eski ve köklü milletlerinden biridir. Kürtler, antik çağlardan beri birlikte yaşamayı gaye edinen özel bir halktır. Kürt Sanatçılar Birlikte ve huzurlu yaşamayı amaçlayan, sürekli dayanışma içerisinde olan, fikir ve düşünce dünyalarının dış aleme açık olmasından dolayı Kürt Halkı, sürekli olarak yenilenmeyi ve ilerlemeyi başarabilmişlerdir.
kürt sanatçılar kimdir?
avatar

Hiva Sönmez

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtler, Ortadoğu’nun en eski ve köklü milletlerinden biridir. Kürtler, antik çağlardan beri birlikte yaşamayı gaye edinen özel bir halktır. Kürt Sanatçılar Birlikte ve huzurlu yaşamayı amaçlayan, sürekli dayanışma içerisinde olan, fikir ve düşünce dünyalarının dış aleme açık olmasından dolayı Kürt Halkı, sürekli olarak yenilenmeyi ve ilerlemeyi başarabilmişlerdir. Şüphesiz ki onlar, bunu da kendi içerisinden çıkardıkları değerler ile gerçekleştirmişlerdir. Kürt sanatçılar tarihin her döneminde topluma yönelik eserler vermiş ve topluma yönelik gayret sarf etmişlerdir.

Kürtler tarih boyunca elde ettikleri beceri ve başarılarını, sahipsiz -devletsiz- olduklarından dolayı kimseye tam olarak tanıtamamışlardır. Dünyaca ünlü fizikçi El-Cezeri, bilim dalında müthiş başarılar elde etmiş olsa da Kürt olduğundan dolayı yaptığı birçok şeyi ileriye götürememiştir. Kürtlerin genelde arka plana itildiği, bir şey bilmiyorlar gözüyle bakıldığından dolayı tarih boyunca kendilerini 2. plana atılmış, önemsenmeyen topluluk olarak hissetmişlerdir.

Kürtler, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan kadim bir halk olarak, bulundukları bölgenin hep daha iyiye gitmesi ve gelişmesi adına ellerinden gelen ne varsa yapmışlardır. Fedakar ve uyumlu olan Kürt halkı, beraber yaşadığı toplulukları da ileriye taşımayı başarmışlardır. Kendi içerisinden dünyaca ünlü Kürt sanatçı, zanaatkar, bilim insanı, alim ve düşünürler çıkarmışlardır. Buna rağmen Kürt sanatçı ve ünlüler genellikle hak ettikleri değeri ve saygıyı tarih boyunca görememişlerdir.

Ali Tekintüre

Ali Tekintüre Kimdir? Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli söz yazarlarından biri olarak kabul edilen ve “Şiir Fabrikası” olarak nitelendirilen Ali Tekintüre, aslen Besnili’dir. Askerdeyken yazdığı ”Tanrım Beni Baştan Yarat” şarkısı, Emel Sayın tarafından okunmaya başlandı. Bu şarkı ile şöhretini yurt çapında duyurdu. Yaklaşık 1500 eseri sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Ali Tekintüre Kürt Müdür? Kendisine ait 10 adet şiir kaseti bulunmaktadır. Ali Tekintüre, 1987 senesinde yazdığı ”Gitme” adlı eseri o yıl, en çok okunan şarkısı olmuştur. Kürt Sanatçılar Şarkılarını seslendiren ünlü sanatçılar arasında Adnan Şenses, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Emel Sayın, Muazzez Ersoy, Neşe Kara böcek ve Sibel Can gibi Müziğin duayen isimleri bulunmaktadır.

Aziz Çelik

Aziz Çelik Kimdir? Aziz Çelik, Adıyaman’ın Terman köyünden olan müzisyen bir aileden gelmektedir. Çelik’in birçok eseri Türkiye’nin meşhur ses sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Kendi eseri olan ”Türkmen Gelini” TRT tarafından yılın en iyi halk müziği eseri olarak seçilmiştir. Aziz Çelik Kürt Müdür? Kürt ünlüler arasında yer alan Aziz Çelik, Adıyaman Şehir Bando Takımı, Halk Oyunları Ekibi, Halk Eğitim Müzik Bölümü ve Orkestra Ekibini kurmuştur.

Sırrı Elitaş

Sırrı Elitaş Kimdir? Sırrı Elitaş aslen Adıyamanlı’dır. İstanbul’da seyyar satıcılık yaparken, Sinema Sanatçısı Öztürk Serengil ile tanışmıştır. 4 yıl boyunca Öztürk Serengil’in şoförlüğünü yapmıştır. Kürt ünlüler listesi Öztürk Serengil’i sete götürdüğü bir iş günü, sette kendisine bir rol verilmiş ve sinemaya ilk adımını böyle atmıştır. Yüzlerce filmde canlandırdığı kötü adam karakteriyle gönüllerde taht kurmuştur. Sırrı Elitaş Kürt Müdür? Özellikle, başrolünü Kemal Sunal’ın oynadığı ”Şark Bülbülü” filmindeki ”Zılfo Ağa” karakteri çok beğenilmesinin yanı sıra, hiç unutulmayan karakterlerden biri haline gelmiş bulunmaktadır.

kürt sanatçılar kimdir?

kürt sanatçılar

Aynur Doğan

Aynur Doğan Kimdir? Aynur Doğan, 1975 yılında Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde doğmuştur. 2002 yılında ilk albümü olan “Seyir” yayınlandı. Kürt Sanatçılar Metin-Kemal Kahraman, Grup Yorum, Lütfü Gültekin, Anjelika Akbar, Kardeş Türküler, Mikail Aslan, Mercan Dede, Cemil Koçgün, Orient Expressions gibi müzisyenlerin ve grupların albümlerinde ve konserlerinde eşlik eden sanatçı, ünlü televizyon dizilerinde ve uluslararası büyük ses getiren sinema filmlerinde de vokal olarak yer almıştır. Aynur Doğan Kürt Müdür? Yurtiçi ve yurtdışında Kürtçe ve Türkçe canlı performansları ile ününü artıran Aynur Doğan, 2004 yılında “Keçe Kurdan” 2005 yılında ise “Nüpel” adlı albümlerini Kalan Müzik etiketi ile arka arkaya yayınlamıştır.

 Ahmet Kaya

Ahmet Kaya Kimdir? 28 Ekim 1957’de Malatya’da, Adıyaman’dan Malatya’ya iş için göç etmiş Kürt olan bir baba ile Erzurumlu bir Türk annenin beşinci çocuğu olarak doğmuştur.

Türkiye’de milyonlarca kişi, henüz 43 yaşındayken sonsuzluğa göç eden Ahmet Kaya’nın sesiyle ilk kez 1986’da piyasaya çıkmış olan “Şafak Türküsü” ile tanışmıştır. Kürt Sanatçılar Ahmet Kaya’nın babası Sümerbank Mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi ve müzikle de henüz 6 yaşındayken onun hediye ettiği bir bağlama sayesinde tanışmıştır.

Ahmet Kaya Kürt Müdür? Ahmet Kaya müziğe öylesine tutkuyla bağlandı ki okuldan sonraki zamanlarını plak ve kaset satan bir dükkanda çalışarak geçirmeye başlamıştır.

Kürt olan ünlüler arasında yer alan kürt sanatçıları tanıtmaya devam ederken, Ahmet Kayanın hayatı ile devam ediyoruz. İstanbul’da yaşamaya başladığı dönemde çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etmiştir. Hayatının dönüm noktalarından biri ise, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışması olmuştur. Ruhi Su’nun Mahsus Mahal isimli türküsünü bağlama eşliğinde seslendirmiştir.

Ahmet Kaya’nın, idam cezasıyla yargılanan Nevzat Çelik’in kaleme aldığı “Şafak Türküsü” adlı şiirden yaptığı beste onun bir anda tüm Türkiye tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Ahmet Kaya, Paris’te kaldığı evde, 16 Kasım 2000’de sabah saat 6’da ilaçlarını alırken kalp krizi geçirerek ölmüştür. Ahmet Kaya’nın kabri hala Paris’in Père Lachaise Mezarlığı’nda yer almaktadır. Vefatından sonra, 2002 yılında Ahmet Kaya’nın şarkılarını 20 ünlü sanatçının söylediği “Dinle Sevgili Ülkem” isimli bir albümü de yayımlanmıştır.

4 Eylül 2007’de, Türkiye’de kendi ismine açılan tek yer olan “Ahmet Kaya Halk Evi” Batman’da açılmıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Sanatçılar