e
sv

Kürt Oyuncular

Üzerinde yaşamakta olduğumuz coğrafya yapısı itibariyle Türk, Kürt, Çerkez, Laz başta olmak üzere çeşitli ırkların yüzyıllar boyunca birlikte huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir coğrafyadır. Kürt Oyuncular Ülkemizde her alanda, ülkemiz vatandaşlığını üzerinde bulunduran her vatandaş bulunmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi de tiyatro ve sinema sanatçılarıdır.
kürt olan oyuncular
avatar

Hiva Sönmez

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Üzerinde yaşamakta olduğumuz coğrafya yapısı itibariyle Türk, Kürt, Çerkez, Laz başta olmak üzere çeşitli ırkların yüzyıllar boyunca birlikte huzur ve güven içerisinde yaşadığı bir coğrafyadır. Kürt Oyuncular Ülkemizde her alanda, ülkemiz vatandaşlığını üzerinde bulunduran her vatandaş bulunmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi de tiyatro ve sinema sanatçılarıdır.

Günümüzde Türk Tiyatro ve Sinemasına bakıldığı zaman hem Türk, hem Kürt, hem Çerkez, hem de Laz oyuncular başta olmak üzere ülkemizin hemen her kesimini yansıtan oyuncular bulmak mümkündür. Bu oyunculardan bazıları da Kürt kökenli oyuncularımızdır. Kürt kökenli oyuncularımızın ya anne tarafı, ya baba tarafı ya da hem anne hem de baba tarafı Kürt oldukları için kökenleri Kürtlüğe dayanmaktadır.

Eğer günümüzde bulunan önemli Kürt oyuncularımızı inceleyecek olursak şöyle bir sıralama yapabiliriz;

Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan Kimdir? 4 Kasım 1967 yılında Türkiye’nin Hakkari ilinde dünyaya gelen Yılmaz Erdoğan günümüzde 51 yaşındadır. İlkokul, ortaokul, liseyi Ankara’da okuyan usta oyuncu daha sonra üniversite okumak için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da ilk zamanlar Ferhat Şensoy ile birlikte çalışan Yılmaz Erdoğan burada hem oyunculuk hem de senaristlik yapmıştır. Daha sonra Levent Kırca’nın ekibine dahil olarak “Olacak O Kadar” isimli televizyon programının senaristliğini yapmıştır. Kürt Oyuncular İlerleyen yıllarda birçok sinema filminin senaristliğini ve oyunculuğunu da üstlenmiş olan başarılı oyuncu aynı zamanda Altın Kelebek, En İyi Erkek Oyuncu gibi çeşitli ödüllerin de sahibi olmuştur.

Yılmaz Güney

Yılmaz Güney Kimdir? 1 Nisan 1937 tarihinde Yenice’de dünyaya gelen usta oyunca 9 Eylül 1984 tarihinde Fransa’nın Paris ilinde dünyaya gözlerini yummuştur. Yılmaz Güney aynı şekilde Kürtçe bilen ünlüler arasında da yer almaktadır. Baba tarafı Siverekli olan Yılmaz Güney’in anne tarafı ise Vartolulara dayanmaktadır. Hayatı boyunca iki kez evlilik yapan oyuncunun birden fazla sayıda da kitabı bulunmaktadır. İnsanlar onu Yılmaz Güney olarak tanıyor olsalar da gerçek ismi Yılmaz Pütün’dür. Filmlerinde çoğunlukla hem senaristlik hem de oyunculuk yapmış olan usta oyuncu genelde ezilen insanları savunan rollerde oynamasıyla dikkatleri çekmiştir. Aynı zamanda Çirkin Kral isimli lakabı da bulunmaktadır.

Özcan Deniz

Özcan Deniz Hayatı 19 Mayıs 1972’de dünyaya gözlerini açan Özcan Deniz Ankara doğumludur. Kökeni ise Ağrı’ya dayanmaktadır.  Gençlik yıllarını daha sonra Aydın’a taşınan ailesiyle birlikte geçiren Özcan Deniz daha sonra Almanya’ya gitmiş ve orda kulüplerde şarkıcılık yapmıştır. Kürt Ünlüler arasında yer alan Özcan Deniz, Asıl mesleği şarkıcılık olan ünlü isim daha sonra Türkiye’ye dönmesi ile birlikte birçok filmde hem oyunculuk hem de senaristlik yapmıştır.

Mehmet Bülent İnal

Mehmet Bülent İnal Kimdir? 19 Mayıs 1973 doğumlu olan ünlü oyuncu dünyaya Şanlıurfa’da gelmiştir. Daha sonra 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü bitiren usta oyuncu böylelikle oyunculuk hayatına da ilk adımını atmıştır. Azad, Kurşun Yarasında, Ihlamurlar Altında gibi çeşitli dizi ve filmlerde rol alan oyuncu Tatar Ramazan rolüyle akıllara kazınmıştır. Kürt Oyuncular Günümüzde ise Payitaht Abdulhamid dizisinde Sultan Abdulhamid’i canlandırmaktadır.

kürt olan oyuncular

kürt oyuncular kimlerdir

Menderes Samancılar

Menderes Samancılar Kimdir? 1 Mayıs 1954 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiş Kürt kökenli oyuncudur. Kendisi dışında 7 kardeşi daha bulunan Menderes Samancılar ailesinin en küçük oğludur. Orta okula gittiği yıllarda okulu terk ederek fabrikalarda işçi olarak çalışmak zorunda kalmıştır. 1974 yılına girildiğinde ise şansı dönmeye başlamış ve bir gazetede bulunan fotoroman yarışına katılmış ve birinci olmuştur. Ünlü Kürtler Ertesi sene ise bu birinciliğin getirmiş olduğu başarı ile birlikte yirminin üzerinde bir fotoromanda başrol olarak görev almıştır. Kürt Oyuncular Yine 1975 yılı içerisinde İnce Memed Vuruldu isimli sinema filmi ile birlikte oyunculuğa adım atmıştır. İlerleyen yıllarda ise Soğuk Geceler, Bereketli Topraklar Üzerinde, Dönersen Islık Çal, Zıkkımın Kökü gibi birçok filmlerde rol almış ve Zıkkımın Kökü isimli film ile En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Daha sonra ilerleyen yıllarda Milletvekilliğine aday da olan usta isim senaryo, şiir ve şarkı sözü yazarlığı da yapmıştır.

Ersin Korkut

8 Kasım 1977 yılında Hakkari ilinde dünyaya gelen Ersin Korkut ailesinin beş çocuğundan birisidir. Gençlik yıllarında doğup büyüdüğü ilde taksicilik yapan Ersin Korkut daha sonraki yıllarda iş bulmak umudu ile İstanbul’a gitmiştir. Aynı zamanda Yılmaz Erdoğan’ın da dayısının oğludur. İstanbul’a ilk gittiği yıllarda birçok yerde çalışan Ersin Korkut ilerleyen yıllarda Yılmaz Erdoğan ile birlikte BKM’de çalışmıştır. Kürt Oyuncular Cem Yılmaz ile birlikte oynadığı bir cips reklamında ülke genelinde tanınan Ersin Korkut daha sonraki yıllarda Şafak Sezer ile birlikte Kutsal Damacana, Yılmaz Erdoğan ile birlikte Neşeli Hayatlar ve Organize İşler filmlerinde rol almıştır.

İclal Aydın

14 Eylül 1971 tarihinde Nevşehir’de dünyaya gelmiştir. Anne tarafı Çerkez kökenli, baba tarafı ise Kürt’tür. Üniversite yıllarında Almanya’ya giden İclal Aydın orada bulunduğu sürede tiyatro oyunculuğu yapmıştır. Daha sonraki yıllarda Türkiye’ye dönen oyuncu, Sıcak Saatler isimli programla birlikte televizyon hayatına da ilk adımını atmıştır. Kürt Oyuncular 3 evlilik yapmış olan İclal Aydın aynı zamanda oyunculuğun dışında yazarlık ve sunuculuk programları da sunmuştur. Gördüğüme Sevindim, Bitmiş Aşklar Emanetçisi isimlerinde kitapları da bulunmaktadır. İclal Aydın ile beraber son Kürt Olan Ünlüler Listesini bitirmiş olduk. Bir sonraki makalemizde Kürt Sanatçıları veya Kürt Yönetmenler hakkında bilgiler vermeyi düşünüyoruz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Oyuncular