e
sv

Türkiye’nin En Zengin Kürt İş Adamları

Bir kültürün gelişimi sanayi, ekonomi ve turizm ile bağlantılıdır. Sanayisi gelişmemiş ya da turizm bakımında cazibe olamamış bölgelerdeki kültürler tanıtım yapamamaktadır. Türkiye'nin En Zengin Kürt İşadamları Toplumun önde gelen kişilikleri bir kültürün, dilin tanıtımında en önemli rolü oynamaktadır.
türkiye'nin en zengin kürt işadamları kimdir
avatar

Hiva Sönmez

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir kültürün gelişimi sanayi, ekonomi ve turizm ile bağlantılıdır. Sanayisi gelişmemiş ya da turizm bakımında cazibe olamamış bölgelerdeki kültürler tanıtım yapamamaktadır. Türkiye’nin En Zengin Kürt İşadamları Toplumun önde gelen kişilikleri bir kültürün, dilin tanıtımında en önemli rolü oynamaktadır. Yazarlar, oyuncular, sporcular ya da iş adamları içinden çıktıkları toplunun dünyaya tanıtılmasında çok ciddi katkılar sunmaktadır.

Kürt İş Adamları

Yine bu kişilerin kendi bölgelerine yapmış oldukları yatırımlar, destekler ya da kampanyalar kültürel gelişimi sağlamaktadır. Kürt halkı içerisinde saygınlık kazanmış birçok sanatçı, oyuncu ve sporcu çıkmıştır. Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelere en büyük desteği veren grupların başında ise Kürt iş adamları gelmektedir. Her sene dünya yayınlanan en zengin iş adamları listelerine Kürt iş adamları da girmektedir. En zengin listesine giren Kürt iş adamları hem bölgelerine yönelik yatırımlara önem vermekte hem de Kürt gençlerini cesaretlendirmektedir. Kürt iş adamlarının birbirinden ilginç başarı hikayeleri sıkça kişisel gelişim sunularına ilham vermektedir. Kürt iş adamları arasında en bilindik olanları Hamdi Ulukaya ve Nihat Özdedmir’dir.

Hamdi Ulukaya

Hamdi Ulukaya Kimdir? Kürt iş adamları arasında en ilgi çekici başarı hikâyelerinden birine imza atan Hamdi Ulukaya; 1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olan Ulukaya, dil eğitimi için Amerika’ya gitmiştir. Dil eğitimi esnasında masrafları için bir çiftlikte çalışan Ulukaya’nın Amerika serüveni babasının onu Amerika’da ziyaret etmesiyle değişmiştir. Amerika’da yediği peynirlerin lezzetini beğenmeyen baba Ulukaya, oğluna Türkiye’den gönderilecek peynirleri Amerika’da satabileceğini söylemiştir.

Ulukaya Girişimi Babasını tavsiyesi üzerine işe koyulan Hamdi Ulukaya önce ithal edilen peynirleri satmış, buradan aldığı cesaretle kendi imalathanesini kurmuştur. Amerika’da kimsenin yüzüne bakmadığı eski bir fabrikayı girişimci teşvikleri satın alan Ulukaya burada yoğurt üretimi yapmaya karar vermiştir. Ulukaya’nın kararlı duruşu, işini sevmesi, işine özen göstermesi ve emek vermesi sonunda büyük bir markanın doğması sağlanmıştır. Türkiye’nin En Zengin Kürt İşadamları Türkiye’den getirttiği yoğurt ustası ile beraber yaptıkları çalışmalar sonunda Chobani markasını oluşturan Hamdi Ulukaya milyar dolarlık servete ulaşmıştır. Hamdi Ulukaya Serveti ne kadardır? Hamdi Ulukaya 2 milyar dolarlık serveti ile Forbes dergisinin en zenginler listesine girmeyi başarmıştır. Hamdi Ulukaya, Kürt bölgesine yaptığı yardımlar ile adından söz ettirmektedir. Hamdi Ulukaya sadece Türkiye’de değil Amerika’da da en bilinen farklı kişilikler arasındadır.

türkiye'nin en zengin kürt işadamları kimdir

türkiye’nin en zengin kürt işadamları

Nihat Özdemir

Nihat Özdemir Kimdir? 5 Nisan 1950 Diyarbakır doğumlu olan Nihat Özdemir; Türkiye’nin en başarılı inşaat firmalarından birisinin sahibidir. Ankara’da Devlet Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde mühendislik eğitimini aldıktan sonra yüksek lisansını Ege Üniversitesi’nde yapan Nihat Özdemir 1976 tarihinde kurduğu Lİmak’ı Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisi haline getirmiştir. Nihat Özdemir şirketleri Limak Holding bünyesinde birçok otoyol, köprü, havaalanı ve diğer yapı inşaatlarını başarı ile sonuçlandırmıştır.

Nihat Özdemir halen Sabiha Gökçen Havaalanı’nın hissedarları arasındadır. Limak; Türkiye’nin en büyük yatırımları arasında gösterilen Yeni Havaalanı’nın yapımını üstlenen şirketlerden birisidir. Türkiye’nin En Zengin Kürt İşadamları Nihat Özdemir başkanlığındaki Limak Holding turizm sektörüne de giriş yapmış ve otel inşa ederek hizmete sokmuştur. Nihat Özdemir şirketlerinden bağımsız olarak kendi kişiliği ile de tanınmaktadır.

Limak Holding ceo 2002-2004 yılları arasında Türkiye Müteahhitler Birliği’nin başkanlığını yapmasının yanında Fenerbahçe Spor Kulübü’nde 17 sene yönetim kurulunda bulunması nedeniyle çoğu kişi tarafından tanınmaktadır. Nihat Özdemir 1.6 milyar dolarlık serveti ile Forbes dergisi listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Nihat Özdemir ekonomi, turizm ve spor alanında bölgeye yaptığı çalışmalar ile dikkat çekmektedir.

Mehmet Sıdık Torun

Mehmet Sıddık Torun Kimdir? Kürt iş adamları arasında başarı ve memlekete hasreti bir araya getiren öykülerden birisinin sahibi olan Mehmet Sıdık Torun Bingöl doğumludur. Ancak köyünün kültürel yapısına daha uyumlu olması nedeniyle Dersimli olarak bilinmektedir. İlkokula kadar nüfus cüzdanı çıkarılmayan Mehmet Sıdık Torun köy okulundan diplomasını alamayınca İstanbul’a göç etmiştir. Türkiye’nin En Zengin Kürt İşadamları Küçük yaşlarda en ağır işlerde çalışan Torun, ayakkabı boyacılığına, oradan bulaşıkçılığa terfi etmiştir. Bulaşıkçılık yaptığı gazinoya ortak olan Torun’un gelir seviyesi yükselirken bölgede meydana gelen sorunlardan dolayı tehdit aldığını söyleyerek ülkeyi terk etmiş ve Amerika’ya yerleşmiştir. Amerika’da ülkesine olan hasretinin sonucu olarak bir çiftlik inşa etmiş, bu çiftliğin taşlarını ise Güneydoğu’dan getirtmiştir. Ağaçlar, hayvanlar, yapılar ile doğal bir ortam haline gelen çiftlik Amerikalıların da ilgisini çekmiştir. Türkiye’den getirttiği dutları eken Torun çitliğinde her yıl Kürt Dut Festivali adı altında şenlikler düzenlemektedir. MS. Torun markasını yaratan Torun bu marka adı altında şarap ve zeytin satışı yapmaktadır.

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım Kimdir? Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya gelen Aziz Yıldırım ilk düzey eğitimini Düzce’de tamamlamıştır. Burada spora da başlayan Aziz Yıldırım, Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde okumuştur. Savunma sanayisinde faaliyet gösteren şirketinde başarılı olan Aziz Yıldırım’ın ünü şirketlerinden ziyade spor dünyasında aldığı görevlerden gelmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde yaptığı başkanlık, Kulüpler Birliği Başkanlığı, hakkındaki soruşturmalar ve alınan başarılar Aziz Yıldırım’ın herkes tarafından tanınmasına vesile olmuştur. Fenerbahçe’de üyelikten başlayan yolculuğu başkanlığa kadar uzanmış ve en uzun süreli başkanlık yapan kişi olarak tarihe geçmiştir. Türk amatör spor dallarına yaptığı yatırımlar halen takdir edilmektedir.

Zengin Kürt iş adamları hakkında daha fazla bilgi almak için Dünyanın En Zenginleri Arasından İki Kürt başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Servet kağanarslan
  5 sene önce

  Zengin olmak kolay değil emek vermek gerek

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Zengin Kürt İş Adamları