e
sv

Kürtçe-Türkçe Newroz Bayramı Kutlama Mesajları ve Sözler

Bu makalemizde Newroz 2018'in yaklaşmasıyla içerisinde birbirinden güzel Kürtçe Sözler'in yer aldığı Newroz Bayramı Kutlama Mesajları'nı sizlerle paylaşmak istedik. Konuya başlamadan biraz kısaca Newroz Bayramı hakkında konuşmak isteriz.
newroz kutlama mesajları
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu makalemizde Newroz 2018’in yaklaşmasıyla içerisinde birbirinden güzel Kürtçe Sözler‘in yer aldığı Newroz Bayramı Kutlama Mesajları‘nı sizlerle paylaşmak istedik. Konuya başlamadan biraz kısaca Newroz Bayramı hakkında konuşmak isteriz.

Sitemizi takip edip makallelerimizi okuyanlar Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi Konulu makallemizde detaylıca Newroz Neden Kutlanılır?, Newroz’un kutlanılışı, Newroz ne zamandır?, Newroz ve Demirci Kawa gibi konularda bilgi sahibi olaiblirler. Bu makalemizi okumayanlara şiddetle bu makalemizi tavsiye ederiz 🙂

Newroz Efsanesi

Newroz Bayramı Kutlama Mesajları konusuna geçmeden kısaca Newroz efsanesine değinmek istiyoruz. Bilindiği gibi Newroz genellikle birçok ırk tarafından kutlanan ama özellikle Kürtler birleşmiş olan bir Kürt Kültür Bayramıdır. Diğer ırklar Newrozu Baharın Gelişi ile beraber kutlayıp bu güne atfen değer verirken, Kürtler Newrozu Zalim Dehhak ve Demirci Kawa efsanesinden ötürü kutlamaktadırlar.

Kürt Tarihinde büyük bir öneme sahip olan Demirci Kawa ve Dehhak efsanesine kısaca değinmek gerekirse, zamanında İran Kurdistanı(Rojhelat) Asurlar egemenliği altındayken, Dehhak adında zalim bir Asur Hükümdarı yaşarmış. Bu Kral kendi heva ve hevesleri için halkına her türlü zulmü reva gören bir zalimliğe sahipmiş.

Günün birinde bu kral hastalanır ve omuzları arasında iki karayılan peydahlanır. Çeşitli tabipler gezmesine rağmen bir türlü dermanını bulamaz. En son bir doktor tedavisinin mümkün olduğunu fakat oldukça zor bir tedavi olduğunu söyler. Tedavisi için her gün iki genç insan beynini yiyerse iyileşeceğini tembihler.

Bu Kral’da sırf acıları hafiflesin diye bölgesinde hergün 2 genci saraya getirip onları öldürerek beyinlerini yermiş, yer aldığı bölge Kürt Bölgesi olduğundan ötürü hergün 2 Kürt Gencini böyle vahşi bir şekilde öldürürmüş. Gel zaman git zaman derken yaşadığı şehirde neredeyse genç nesil kalmayacak düzeye gelmiş halk bu durumdan şikayetçi olsalarda bir türlü karşı çıkmaya cesaret edememişler ve hergün evlatlarının ölümlerini izlemişlerdir.

Derken Demirci Kawa adındaki bir Demirci bu olaydan epey rahatsız olup Kralı öldüreceğine karar verir, bu uğurda ölse bile halkındna Genç nesilin kurtulacağı umuduyla bu kararını gerçekleştirmeye çalışır.

Şehir içinde birkaç kişiye bu olayı anlatıp “Eğer Kral beni çağırırsa yanına gideceğim ve kafasını koparacağım böylece halkımız bu zulümden kurtulmuş olacaktır. Eğer hedefimde başarıya ulaşırsam sarayın çatısına çıkıp büyük bir ateş yakacağım böylece sizlerde evlerinizin damlarında ateşler yakıp bana destek vereceksiniz” der.

Aradan kısa bir süre geçince Kral Demirciyi öldürüp beynini yemek için onu çağırır. Demirci Kawa saraya girince kapının girişindeki baltalardan birini alıp doğruca kralın kafasını gövdesinden ayırır. Ve onu öldürdüğü gibi çatıya çıkar ve ateş yakmaya başlar. Bu olay 21 Marta gerçekleşip o dönemdeki Kürtlerin büyük bir zulümden kurtulmalarına vesile olduğu için 21 Mart Newroz Bayramı Kürtler arasında her yıl büyük bir coşku ve zaferle kutlanılır.

Demirci Kawa ve Kral Dehhak Efsanesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz. 

newroz kutlama mesajları

Newroz Bayramı Kürtçe Mesajlar ve Sözler

Newroz Hikayesine kıssaca değindikten sonra Newroz Bayramı Kutlama Mesajları konumuza geçelim. Tamamen Kürtçe-Türkçe Sözleri içerisinde barındıracak olan bu kutlama mesajları gerek whatshapp mesajları, gerekse de normal mesajlar olarak sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

 

Hevalên û hogirên hêja Newroza we pîroz be.

Sevgili Dostum Newroz’unuz mübarek olsun.


Newroza we pîroz be. Em bona hezkirinê hatin afirandin, hêrs, şer tiştên xerabin. Em wek bawermend divê ruhê xwe têxin xizmeta bextewariya ruhên din.

Newroz Bayramınız mübarek olsun. Bizler sevgi üzerine yaratıldık, nefret, kin ve kötü düşünceler üzerine değil. Biz inananlar ruhumuzu mutluluğumuzun/sevgimizin içinde yontmalıyız.


Newroza we pîroz bê, hevî dikim Newroza azadî, aşîtî û birayetî bê.

Newroz Bayramınız mübarek olsun. Newroz’un özgürlük, barış ve kardeşlik getirmesini ummuyorum


Newroz mizgîna biharê, Newroz sembola aştîyê, Newroz cejna azadîyê ye… Newroza we piroz be!

Newroz baharın müjdesi, Newroz barışın simgesi, Newroz özgürlüğün bayramıdır.. Newroz’unuz mübarek olsun.


“Newroza we pîroz be. Bi hêviya ku wek demsalan jiyan jî nû bibe, Bila hemû rojên we bihar bin.”

“Newroz’unuz mübarek olsun. Mevsimlerin yenilendiği gibi yaşamın da yenilenmesi umuduyla, tüm günleriniz bahar havasında olması temennisiyle..”


Newroz dirûv û nîşaneya gelê Kurd e ku bûye bengiyê azadiyê; ew, çoş û xiroşa biharê ye. Bi vê boneyê ez Newroza we pîroz dikim.

Newroz Kürt halkının özgürlüğe giden yaşam biçimidir; Newroz, mevsimlerin bahar ile şenlenmesidir. Bu sebeple Newroz’unuzu kutluyorum.


Adar e, dew li dar e, şivanî xwe mal e, kebanî bi kar û bar e. Newroza we pîroz be..!

Mart’tır, ayran ağaçta, çoban evde, hizmetkar iş ve çalışmada. Newroz’unuz kutlu olsun..!


Siba we bi xêr, Newroza we bimbarek.

Sabahınız hayırlı, Newroz’unuz kutlu olsun.


Bila her rojên we Newroz, Newroza we Pîroz be!

Her gününüz Newroz, Newroz’nuz kutlu olsun.


Bi Agirê Kawayê hesinkar, werin govenda Azadiyê û vê roja miqas bi tililili dest pê bikin. Newroza we pîroz be!

Demirci Kawa’nın ateşiyle, özgürlüğün halayına gelin ve bu ender güne zılgıtlarla başlayın. Newroz’nuz kutlu olsun!


Newroza we pîroz be, azadî, aştî û wekhevî ne dûr bin. Tendurustî hebe, diyalog û xweşbînî serwer be!

Newroz’nuz kutlu olsun, özgürlük, barış ve umutla olsun. Sağlığınız, sıhhat ve güzellik sizlerle olsun.


‘Buhar bi Nwerozê xweş dibe û Newroz bi dîtina we geş dibe’ Newroza we pîroz be.

Bahar Newroz ile güzelleşiyor, Newrozda sizi görmekle alevleniyor. Newroz’nuz kutlu olsun.

Newrôz azadiye, newrôz şînâtîye newrôz jiyane. Newrôzâ we pîrôz be.

Newroz özgürlüktür, Newroz yeşilliktir, Newroz hayattır. Newroz’nuz kutlu olsun.

 

******************************************************

NEWROZ İLE İLGİLİ MAKALELERİMİZ: 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Nevroz Bayramı ve Demirci Kawa Efsanesi | Newroz Hikayesi | Kundir
  5 sene önce

  […] Newroz mesajları arasında önemli ölçüde yer edinen demirci kawa hikayesi çağımızın özlemle ihtiyaç duyduğu adalet, kahramanlık gibi karakterleri içermektedir. Demirci Kawa hikayesindeki geçen newroz sözleri bizleri hikayenin içine çekmektedir. […]

  yorum beğen
 • Newroz Etkinlik Tarihleri Ne Zaman? 2018 | Kundir
  5 sene önce

  […] önce Türkçe Kürtçe Newroz Kutlama Mesajları olarak paylaştığımız bu makalemizi de bu vesile ile okumanızı tavsiye eder ve bu güzel […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe-Türkçe Newroz Bayramı Kutlama Mesajları ve Sözler