e
sv

Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür?

Tarihten beri Kudüsün Fatihi Selahaddin Eyyubi çeşitli ırklara atfedilmiştir, birçok ırka atfedilmesinin nedeni de Kürt olmasından ötürü olsa gerek, zira tarihten beri asimilasyondan ötürü Kürtlere karşı büyük bir sansür ve baskı var.
selahaddin eyyubi türk müdür kürt müdür
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selahaddin Eyyubinin hayatı ile ilgili bilgiler verdiğimiz bu makalemizde Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür? başlığı ile Kudüsün fatihi olan komutanın Kürt mü yoksa Türk mü olduğunu sizlerle paylaşacağız. Daha önce Selahaddin Eyyubi kimdir?, nerelidir ve hayatı gibi soruları paylaşmıştık. Bugün de Selahaddin Eyyubinin ırkı hakkında konuşup, Selahaddin Eyyubi Kürt müdür? Türk müdür? veya Arap mıdır? gibi soruları gidermeye çalışacağız.

Selahaddin Eyyubi’nin adı anıldığı genelde akla gelen sorular arasında “Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür?” soruları yer alıyor. Bizlerde bu makalemizde Selahaddin Eyyubi’nin ırkı üzerinde biraz konuşacağız. Daha önceki Kudüsün Fatihi, Büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi’nin Hayatı adlı makalemizde tüm yönleriyle Selahaddin Eyyubi’nin hayatını ele almıştık. Onun hayatını merak edenler bahsettiğimiz makalemizi okuyabilirler.

Tarihten beri Kudüsün Fatihi Selahaddin çeşitli ırklara atfedilmiştir, birçok ırka atfedilmesinin nedeni de Kürt olmasından ötürü olsa gerek, zira tarihten beri asimilasyondan ötürü Kürtlere karşı büyük bir sansür ve baskı var. Kürtlere karşı uygulanan bu sansürlerden ne yazık ki Eyyubi’de etkilenmiştir.

Bu nedenle bazıları gerçek kimliğine bakmayıp Aşiret veya Dayı taraflarına bakarak onu Arap veya Türk olarak göstermişlerdir. Dayı tarafı Türk olduğu için buna güvenerek onu külliyen Türk yapanlar olduğu gibi, Aşireti kaç yüzyıllık geçmişi Araplara dayandığı için bazıları da onu arap yapmışlardır.

Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür? makalemizin devamında Eyyubi’nin halis bir Kürt olduğu kesindir. Ve bu gerçekten kaçmak imkansızdır. Fakat Kürt olmakla beraber gerek akrabaları gerekse içinde bulunduğu bölgeden ötürü Türk ve Araplardan etkilenmiştir. Hakkeza Arap ve Türkler de Kürtlerden etkilenmiştir. Bu etkilenme basit etkenlerle kendini göstermiş olsa da kalkıp Eyyubi’ye tamamen Türk veya tamamen Arap sıfatı vermek büyük bir yanlışlıktır.

Selahaddin Eyyubi’nin Kısaca Hayatı

Büyük komutan Selahaddin Eyyubi hakkında daha önce bilgiler vermiştik. Selahaddin Eyyubi kimdir? gibi sorulardan başlayıp en ince ayrıntıya kadar Selahaddin Eyyubi’yi araştırıp sizlere paylaşmıştık. Bu paylaşımda Selahaddin Eyyubi nerelidir, Selahaddin Eyyubi Hayatı ve Selahaddin Eyyubi hangi devletin hükümdarıdır gibi sorulara cevap vermiştik. Bu konumuzda ise sadece Selhaddin Eyyubi’nin kökeni hakkında konuşacağız. Bu nedenle Selahaddin Eyyubi’nin hayatı, memelketi ve devleti hakkında bilgilenmek için Selahaddin Eyyubi’nin Kimdir? Hayatı ve Nereli makalemize bakabilirsiniz.

selahaddin eyyubi türk müdür kürt müdür

Selahaddin Eyyubi’nin İlmi

Tarih kitaplarında geçen bilgilere göre Hükümdar Eyyubi zamanının büyük kısmını İlim, Cihad(Savaş) ve Devlet işleriyle geçirmiştir. Bunların yanında Kur’an Hafızı olup Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Farsça dillerini bilmekteydi.

Anlattığımız Selahaddin Eyyubi sadece bir Hükümdar değil aynı zaman da alim ve İslamın hizmetkarı olduğunu da görüyorsunuz.

Selahaddin Eyyubi’nin Özellikleri

Selahaddin Eyyubi’nin hayatını anlatmadan önce, büyük komutan Selahaddin Eyyubi’nin özelliklerine geçmek istiyoruz. Selahaddin birine verdiği sözü her ne pahasına olursa olsun kesinlikle tutar. İnsanlara asla yalan söyleyip kandırmazdı. Aynı şekilde Affetmeyi de severdi, normalde Hükümdarlar kibirden dolayı affetmeyi sevmezlerdi ama Selahaddin kanın, savaşın değilde gönüllerin Hükümdarıydı ilk önce gönülleri fethetmeyi sağlıyordu bu nedenle affetmeyi sever hatta onun bu affedici vasfı İslam alemi dışında Avrupa’da da dilden dile dolaşmıştır.

İbni Cubeyr onu tanımlarken, onun şu sözüyle onu tanımlıyor “Af konusunda hata etmek, haklı olarak cezalandırmaktan daha çok hoşuma gider.”

 

Affetme dışında onun öne çıkan bir diğer özelliği ise Cömert oluşuydu. Hükümdar olmasına rağmen normal bir halk gibi yaşar hatta vefat ettiğinde normal bir halkın servetinden daha az serveti bulunuyordu.

 

Selahaddin Eyyubi’nin Kürt olduğunu ve birkaç özelliğini Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür? makalemizde belirtikten sonra, onun daha detaylı hayatını incellemek için şu makalemize göz gezdirebilirsiniz.

******************************************************

İLGİLİ MAKALELER: 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kudüsün Fatihi, Büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi'nin Hayatı | Kundir
  6 sene önce

  […] Eyyubinin Mücadelesini ele alalım. Bir kaynak niteliğinde olacak bu makalemiz sayesinde Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür? gibi sorularıda gidermiş olacağız. Günümüzdeki kaynakların birçoğu hamasetle davranıp […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Selahaddin Eyyubi Kürt müdür, Selahaddin Eyyubi Türk müdür?