e
sv

Newroz Mitingi Tarihleri – Nevroz Tarihi Ne Zaman? 2022

Daha önce sitemizde newroz bayramı hakkında kısa bilgiler vermiştik. Bu başlık altında Newroz Nedir?, Newroz neden kutalnılır veya newrozu kimler kutlar gibi sorulara cevap verebilmek için birkaç bilgi paylaşacağız.
newroz mitingi tarihleri ne zamandır
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Newroz Mitingi Tarihleri makalemizde özellikle Hdp tarafından bölgemizde her yıl 100 binlerce hatta bazen milyonlarca kişinin katılımıyla düzenlenen Newroz Etkinliklerinin tarihlerini il il sizlerle paylaşmak istedik. Newroz Mitingi Tarihleri 2022 makalemiz sayesinde Diyarbakır Newroz Etkinliği 2022 Ne Zamandır? veya Batman newroz etkinliği 2022 ne zaman? gibi soruları soran ziyaretçilerimizin sorularına da cevap vermiş olacağız.

Hdp 2022 yılında yapacağı etkinliklere newroz etkinliğini de eklediğini açıklamıştı. Bu sayede başta Diyarbakır Newrozu ve Batman Newrozları olmak üzere birçok şehirde Dbp ile beraber çalışma yapıp bu günü coşkuyla kutlayacaklarını belirttiler. Pervin Buldan’ın yapmış olduğu bu açıklama Newroz’a giden insanlar arasında şimdiden heyecan uyandırmaya başladı.

Newroz Bayramı Ne Zamandır?

Newroz ne zaman diye soranlar, bu heyecan vesilesi ile şimdiden sevdiklerine Kürtçe Türkçe Newroz Mesajlarını gönderirken, bir kısmı ise heyecanla o günü beklemektedirler. Newroz Bayramı ne zamandır? diye merak edenler için ise bu coşkulu günün 21 Mart Newroz günü olduğunu belirtmek istiyoruz.

Newroz Tarihi: 21 Mart 2022 veya hangi yıl ise o yıl kullanılır.

Daha önce Türkçe Kürtçe Newroz Kutlama Mesajları olarak paylaştığımız bu makalemizi de bu vesile ile okumanızı tavsiye eder ve bu güzel mesajları sevdiklerinize göndermekte fayda olduğunu umuyoruz 🙂

Newroz Bayramı Nedir?

newroz bayramı nedir?Newroz Mitingi Tarihleri 2022 makalemize ilk olarak Newrozun tanımını yaparak başlamak istiyoruz. Daha önce sitemizde newroz bayramı hakkında kısa bilgiler vermiştik. Bu başlık altında Newroz Nedir?, Newroz neden kutalnılır veya newrozu kimler kutlar gibi sorulara cevap verebilmek için birkaç bilgi paylaşacağız.

Öncellikle newroz bayramında neler yapılır kıssaca anlatmak gerekirse bu gün diğer milli bayramlarda olduğu gibi kutlanılır. Özellikle Kürtlerde Demirci Kawa ile efsanelleştiğinden ötürü bu gün ateşle ve coşku ile kutalnılmaktadır. Newrozda neden ateş kullanılır sorulursa Demirci Kawa’nın yaktığı ateşten ötürü Kürtler newrozda ateşe önem vermektedirler. Zira Demirci Kawa bir zalime ve zulme karşı ateş yakmıştı.

Newroz Bayramı ne demek sorusunu cevaplamaya devam ederken, Güney Kurdistan’da coşkuyla kutlanılan birkaç Newroz Kutlamalarının Görüntüleri‘ni sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu görüntülere bakmak için daha önce sitemizde paylaştığımız newroz kutlama içeriklerine bakabilirsiniz.

Newroz nedir? diye soran ziyaretçilerimizin çoğu newrozu sadece kürtlerin kutladıklarını düşünürler, oysa newrozun kutlanılma sebebi 21 Mart’a baharın gelişinden kaynaklanmaktır. Kışın bitip bahar mevsimine geçildiğinden ötürü Allah’ın yarattığı bu tabiata karşılık insanlar bu günü coşkuyla kutlamaktadırlar.

Bunun dışında newrozu’un kürtlerde ön planda olmasının nedenini öğrenmek için daha önce sitemizde Newroz Tarihi ve Newroz Nedir? başlığıyla paylaştığımız makalemizi incelleyebilir. Newroz Nedir? veya Newroz bayramının tarihi hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

Diyarbakır Newroz Etkinlik Tarihi 2022

diyarbakır newroz miting tarihi ne zamandır?Newroz Mitingi Tarihleri Ne Zaman? 2022 başlıklı makalemizin ilk ilini Diyarbakır ile açıklamak istiyoruz. Diyarbakır mitingleri arasında her yıl 2 miting coşku ile kutlanılmaktadır. Biri Nisan ayında Peygamber Sevdalıları Platformu’nun yapmış olduğu Kutlu Doğum Etkinlikleri veya diğer adıyla Kürtçe Mewlüt Etkinlikleri iken diğeri ise Newroz Etkinlikleridir. Bu her iki etkinliğe de Diyarbakır halkının rağbeti büyük derecededir.

Kutlu Doğum ve Newroz Etkinliğini karşılamak yerine biz kısaca ana alt başlığımız olan Diyarbakır newroz mitingi hakkında konuşalım. Dediğimiz gibi Hdp tarafından kutlanılan etkinlikler kapsamında yer alan Newroz etkinliğinin bu yıl ki sloganı “Faşizm Kaybedecek, Halklar Kazanacak” sloganı olacaktır.

Hdp tarafından yayınlanan newroz etkinlik takvimine göre, etkinlikler 17 Mart’a başlayıp 40 ayrı merkezde kutlanılacaktır. Newroz etkinliğinin ilk kutlandığı yer, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi olacaktır. Silvan’da “Faşizm Kaybedecek, Halklar Kazanacak” sloganıyla ilk newroz etkinlikleri kutlanılacaktır.

Silvan’ın takip eden diğer iller Siirt Newroz’u, Batman Newroz’u, Van Newroz’u ve Diyarbakır Newroz’u olacaktır. Şüphesiz her yıl olduğu gibi bu yılda en görkemli şekilde geçen etkinliğin Diyarbakır Newrozu olacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca Diyarbakır her yıl en kalabalık newroz etkinlikleri arasında yerini almaktadır.

Diyarbakır ve Batman Newrozları başta olmak üzere birçok newroz etkinliğini canlı olarak yayınlayan çeşitli haber kanallarıda mevcuttur. Newroz mitingini canlı izle sloganlarına nispetten bu yıl newroz bayramını canlı veren kanallar Med Nuç, Stêrk Tv, Nuçe Tv ve Newroz Tv kanalları olacaktır. Sitemizde newroza yakın günlerde Med Nuçe Canlı Frekans Bilgileri ve Stêrk Tv Canlı Frekans Bilgileri hakkında bilgileri sizinle paylaşacağız.

Newroz piroz be ve faşizm kaybedecek halklar kazanacak sloganı ile kutlanılacak olan Diyarbakır newroz mitinginin bu yıl ki tarihi 21 Mart olacaktır. 2022 Diyarbakır newroz mitingi ne zamandır? sorularını yönelten kullanıcılarımıza da bu çerçevede cevap vermiş olduk. Daha fazla bilgi için Diyarbakır Newroz Etkinlik Tarihi 2022 bakabilirsiniz.

Batman Newroz Etkinlik Tarihi 2022

batman newroz mitingi tarihi ne zamandır?2022 Newroz Etkinlik Tarihleri Ne Zaman? makalemizin ikinci ilinde Batmana yer verdik. Diyarbakır Newroz Etkinliği hakkında bilgiler verdikten sonra, son olarak Batman newroz mitingi ne zamandır? sorularına da cevap vererek bu makalemizi bitirmeyi düşünüyoruz. Silvan’da startı verilen newroz etkinliğinin faşizm kaybedecek halklar kazanacak sloganı ile başlayacağını belirtmiştik. Aynı şekilde Batman newrozunun sloganı da aynı olup bu yıl kutlanılacaktır.

Silvan Newroz mitinginden sonra 18 Mart günü gerçekleştirilecek olan Batman Newroz Mitingine de büyük bir rağbet olacağı tahmin edilmektedir. 2022 Batman mitingi newroz tarihi‘nin 18 Mart olduğunu belirttikten sonra makalemizi sonlandırıyoruz.

Newroz Etkinlik Tarihleri Ne Zaman? 2022 makalemizi bitirmeden, bu tür etkinlikleri canlı izlemek için Kürtçe Tv Kanallarını takip etmenizi öneriyoruz. Zira Med nuçe Tv, Stêrk Tv ve Newroz Tv gibi Kürtçe kanallar newrozu canlı yayın ile yayınlayacaklardır. Bu tür kanalların frekans bilgilerini bilmeyenler sitemizi takip edip arama kısmından kanal ismini yazarak bulabilirler veya yorum kısmından bize sorarak frekans bilgilerine ulaşabilirler. Detaylı bilgi için Batman Newroz Etkinlik Tarihi 2022 makalesini inceleyebilirsiniz.

newroz mitingi tarihleri ne zamandır

******************************************************

NEWROZ İLE İLGİLİ MAKALELERİMİZ: 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Newroz Mitingi Tarihleri – Nevroz Tarihi Ne Zaman? 2022