e
sv

Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı?

Selahattin Demirtaş'ın hayatını anlattığımz yazı dizimizde daha önce Selahattin Demirtaş Şarkıları hakkında sizlere bilgi vermiştik. Bugün Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı? başlığımızla Selahattin Demirtaş'ın cezaevi sürecine değineceğiz. Bu süreçte makalemizde Selahattin Demirtaşın kaç yıl cezası var?, Selahattin Demirtaş ne zaman çıkacak gibi soruların cevabını da vermiş olacağız.
selahaddin demirtaş neden tutuklandı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selahattin Demirtaş’ın hayatını anlattığımz yazı dizimizde daha önce Selahattin Demirtaş Şarkıları hakkında sizlere bilgi vermiştik. Bugün Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı? başlığımızla Selahattin Demirtaş’ın cezaevi sürecine değineceğiz. Bu süreçte makalemizde Selahattin Demirtaşın kaç yıl cezası var?, Selahattin Demirtaş ne zaman çıkacak gibi soruların cevabını da vermiş olacağız.

Hdp tabanı arasında sıklıkla takip edilen Selahattin Demirtaş’ın cezaevi sürecinde, çoğu Hdpli hala Selahattin Demirtaşın cezaevine girme sebebini öğrnmeyip sıklıkla Selahattin Demirtaş neden tutuklandı gibi sorular sormaktadırlar. Selahattin Demirtaş ve Ailesi her ne kadar çoğu defa bu soruların cevaplarını vermiş olsalarda, cevapları hala bilmeyenler mevcuttur.

Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı?

Selahattin Demirtaş neden tutuklandı sorumuzdan başlayarak konuya geçelim. 24 Haziran’da yapılan son seçimlerde yüzde 11,7 oranında iyi bir oy potansiyeline sahip olan HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, 2016 Kasım ayından beridir Silivri ceza evinde tutsak olarak tutuluyor. Seçim kampanyasında da demokratik hakları elinden alınan ve sosyal medya aracılığıylasadece 100 tweet atarak ceza evinden seçmenlerine ulaşabilen Demirtaş,  cezaevinde tüm olanaklardan yoksunken bu oy oranı ile büyük bir başarı yakaladı 24 Haziran seçimlerinde. HDP cephesinde son dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Meclis’e girmeyi başaran HDP’li 67 milletvekili bulunuyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir ortamda gerçekleştirilen son seçimler, Halkların Demokratik Partisi’nin bu önlenemez yükselişine engel olamadı.  Barajı aşamayacağı sanılan HDP, Kürt seçmenler için büyük bir umut kaynağı olurken, 1 Kasım genel seçimlerinde dahi yüzde 11’e yakın oy alarak Meclis’teki varlığını korumayı başarmıştı. Selahattin Demirtaş hakkında detaylı bilgiler için Selahattin Demirtaş Kimdir? Kardeşleri ve Siyasi Hayatı inceleyebilirsiniz.

selahaddin demirtaş neden tutuklandı

selahaddin demirtaş serbest bırakıldı

Selahattin Demirtaş Apo Sözleri

Selahattin Demirtaş’ın yargılama sebeplerinden bir tanesi de Aponun heykelini dikeceğiz sözü olduğu söylenilmektedir. Selahattin Demirtaşın apo üzerine söylediği bu söz onun tutuklanmasına neden olurken, Selahattin Demirtaş Pkk savunmaları da onun için bir suç teşkil etmektedir.

Türkiye’nin siyaset sahnesindeki yakın geçmişine baktığımızda hafızaları tazelemek gerekirse yaşanan olaylar şu şekilde gelişmişti. Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı? 15 Temmuz tarihinde düzenlenen ve Fethullah Gülen’e yaftalanarak adına “darbe” denen eylem, egemenlerin rakip yapıyı yıkma eğilimine dönüştürülmüştü. Selahattin demirtaş neden tutuklandı “Parlamenter sistemden başkanlığa geçiş yolunda hızla ilerleyen Erdoğan’ın hızlı ataklarının ardından (OHAL) ve  (KHK) kararnameleri muhalefeti de ezerek yok etmeye çabasına dönüştürülürken, işinden edilen tutuklanan ve cezaevlerine konan insanların sayısı 1000’leri aşmış bulunuyor.

Selahaddin Demirtaş Suçu Nedir? sorusunu soran kişilere böylece ufakta olsa cevaplar vermiş bulunmaktayız. 2017 Ekim’inde Gültan Kışanak, HDP li Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da tutuklanması ve vekilliklerin düşürülmesi gibi adımlarsa durumun vahametini gözler önüne sermeye yetiyor. Buna bağlı olarak da HDP eş başkanı Demirtaş tam 3 senedir Silivri ceza evinde halen daha tutuklu olarak yargılanıyor ve halen daha serbest bırakılmış değil. Daha önceki makalelerimizde paylaştığımız Selahattin Demirtaş; ’Apo’nun Heykelini Dikeceğiz’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Selahattin Demirtaş ne zaman çıkacak

Demirtaş İçin AİHM’e ‘Serbest Seçim Hakkı İhlali’ Başvurusu Halen daha tutuklu olarak Silivri cezaevinde bulunan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.  Başvurunun gerekçesiyse  “serbest seçim hakkının ihlali” olacak. Selahattin Demirtaşın eşi hakkında yzazdığımız makalemizi okumak için Başak Demirtaş Kimdir? Nerelidir, Kaç Yaşında ve Hayatı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

HDP eş başkanı ve HDP Cumhur başkan adayı olan Selahattin Demirtaş’ın avukatı olan Mahsuni Karaman Twitter’ dan tahliye taleplerinin reddedildiğini ve (AYM) bireysel başvurularının değerlendirmediğini söyleyerek geçtiğimiz günlerde Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demirtaş için  AİHM’e başvuracaklarını yinelemişti. Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı? Avukat Karaman, twitterde; Tutukluluk şartlarında seçime girdiklerinden ötürü tahliye taleplerinin reddedildiğini ve bireysel başvurularının AYM tarafınca seçim sürecinde ele alınmadığını böylelikle Demirtaş’ın serbest seçim hakkının ihlal edildiği belirtmişti. Selahattin demirtaş neden tutuklandı yaşanan bu gelişmeler nedeniyle AİHM’e talep başvurusu yapacaklarını açıkladı. Sonuç olarak Selahattin Demirtaş bölücü terör örgütüne dair pankart açılması ve lehte konuşmalar yapmak suçundan 4 Kasım 2016 tarihinden beridir Silivri cezaevinde tutuklu olarak yargılanıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Selahaddin Demirtaş Serbest Bırakıldı mı?