e
sv

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var?

Daha önce Türkiyede kaç milyon Kürt vardır sorularına cevap verirken bugün ise Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var? başlıklı makalemiz ile karşınızdayız. Bu yazımızda Kürtlerin bölgelere göre nüfusu, Kürtlerin dünya üzerindeki sayısı, Türkiyedeki Kürtlerin sayısı gibi bir çok konu hakkında bilgiler vereceğiz.
türkiyedeki kürtlerin sayısı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiyede ne kadar Kürt var sorusu aslında bir çok kişinin merak ettikleri sorular arasında yer alır. Bizler Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var? başlıklı makalemizde bugün Türkiyedeki Kürt nüfusu ve Türkiyedeki Kürtlerin sayısı hakkında bilgiler vereceğiz. kundir.net sitemizi takip edenler daha önce Kürt nüfusu hakkında detaylı bilgiler paylaştığımızı muhakkak görmüşlerdir. Gelin hep beraber Türkiyedeki Kürt nüfusunun sayısını beraber öğrenelim..

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var?

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK)  31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla Türkiye’nin nüfusunun 75 milyon 627 bin 384 olduğu açıklanmıştı. Amerikan Merkezi Haber alma Kuruluşu CIA’ya göre ise güncel olan verilerde, Türkiye’nin nüfusunun 80 milyon 694 bin 485 olduğu açıklandı. Açıklanan iki rakam arasındaki fark 5 milyon 67 bin 384. Türkiye “Dünyanın en kalabalık 17. ülkesi” konumunda olarak belirlendi.

Türkiye’de nüfusunun % 70 – 75’ini Türk, % 18’ini Kürt ve % 7-12 kadarını ise diğer azınlıklar olarak nitelendirilen kişiler oluşturuyor.  Buradan açıklamadan hareket ile CIA verilerinden, Türkiye’deki Kürt nüfusunun 14 milyon 525 bin olduğu ile ilgili sonuca varılmıştır.

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var? Türkiye’deki Kürt nüfusu sayısı sürekli olarak tartışma konusu olmaya devam etmekte. Birçok farklı yorumu bulunan Kürt sayısı kimilerine göre 10 milyonu geçmezken kimilerine göre 10 milyondan fazla bir sayıdadır. Türkiye’de Kürtlerin yoğunluk olarak yaşadığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi devamlı göç veren bölgelerdir. Kürt nüfusu hakkında detaylı bilgi için Türkiyede Kaç Milyon Kürt Var 2021 yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de Bulunan Kürt Sayısı

Türkiye’deki Kürt sayısı bazı kaynaklara göre 20 milyon olarak belirlenmiştir. Türkiye’de yaşayan Kürt sayısı, 2010 yılında dahi 20 milyonu geçen bir nüfusa sahipti. 2012 yılında yapılan bir açıklamaya göre, Türkiye’de bulunan Kürt nüfusu, 22 milyon 691 bin 824 olarak ifade edilmişti. Bu açıklamalardan da yola çıkarak, aradan geçen 6 yıla göre Türkiye nüfusu 80 milyonu aşmış durumda. Böylelikle Türkiye’deki Kürt nüfusunun 25 milyonu aştığı konusundaki açıklamalar da doğru olabilir.

türkiyedeki kürtlerin sayısı

türkiyedeki kürt nüfusu sayısı

Türkiye’de Bulunan Hangi Bölgede Kürt Nüfusu Daha Fazladır?

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var? makalemizin devamında Türkiyedeki Kürtlerin bölgelere göre sayısı hakkında bilgiler vereceğiz. Türkiye’nin hemen hemen her köşesine dağılmış olan Kürtlerin sayısı tam olarak bilinmese de 2021 yılı Türkiye Kürt Nüfusu, 20 milyon civarı olarak belirtilmektedir. Yapılan açıklamalar ve kaynaklarda yer alan haberler bu rakamı destekler niteliktedir. Kürtlerin çoğunluk olarak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşadığı bilinse de İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan Kürtlerin sayısı da azımsanmayacak derecede azdır.

Bu nedenle Türkiye’deki Kürt nüfusunu 20 milyon ve üzeri olarak belirten kaynaklar ve tahminler gerçekçi denilebilir. Türkiye’deki Kürtler çoğunluk olarak Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesine yayılmış haldedir.  Türkiye’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan iller sürekli olarak göç vermeye devam ediyor. Bu göçlerin sebebi, ekonomik sebepler, işsizlik, kan davası ve daha pek çok farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Göç eden nüfusun büyük bir kısmı Türkiye’de bulunan farklı illere yapılmaktadır. Azınlık da olsa yurtdışına göç eden Kürtler de bulunmaktadır. Bu durumda Türkiye’deki Kürt nüfusu azalmamakla birlikte doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

Türkiye’de Kürt nüfusu 2021 yılında en az 20 milyon’a dayanmıştır. 2013 yılında bir gazetede yayımlanan habere göre, Türkiye’de bulunan Kürt nüfusunun 12 ile 20 milyon arasında olduğunun tahmin edildiği ifade edilmiştir. Sonuç olarak bu rakamın 20 milyon ve üzeri olduğu bilinmektedir.

Dünyada Bulunan Kürt Nüfusu

Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan Kürtlerin (Diaspora Kürtleri) sayısı, “birkaç milyon” olarak belirtiliyor.

İran’da bulunan Kürt nüfusu 10 ila 13 milyon arasındadır.

Irak’ta bulunan Kürt sayısı ise 5 milyon olarak bilinmektedir.

Almanya’da bulunan Kürt nüfusu, 600 bin ila 800 bin arasındadır.

Avusturya’da yaşayan Kürt nüfusu, 80 bin ila 100 bin arasındadır.

Belçika’da bulunan Kürtlerin sayısı, 5 bin civarındadır.

Danimarka’da bulunan Kürt nüfusu, 20 bin ila 30 bin arası bir rakamdır.

Fransa’da bulunan Kürt nüfusu, 150 bin ila 200 bin arası bir rakam olarak bilinmektedir.

Dünya genelinde Kürt nüfusu ne kadardır merak ediyorsanız daha önce sitemizde yazdığımız yazıları inceleyebilirsiniz. Sitemizdeki Dünya Üzerinde Ne Kadar Kürt Var başlıklı makalemizi okuyarak dünyadaki kürt sayısı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var?