e
sv

Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri

Bölgemizde hatta dünyanın çoğu bölgesinde sevilerek dinlenilen bir isim olan Ahmet Kaya Kimdir? sorularına cevap vererek Ahmet Kayanın Kürt Edebiyatına kattığı şarkılar hakkında konuşacağız. Bugün Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri başlıklı makalemiz epey farklı olacaktır.
ahmet kaya şiirleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bölgemizde hatta dünyanın çoğu bölgesinde sevilerek dinlenilen bir isim olan Ahmet Kaya Kimdir? sorularına cevap vererek Ahmet Kayanın Kürt Edebiyatına kattığı şarkılar hakkında konuşacağız. Bugün Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri başlıklı makalemiz epey farklı olacaktır. Ahmet Kaya denilince akla gelen ilk şarkı şüphesiz Ahmet Kaya Ağladıkça şarkısıdır. Bu şarkı sanatçının en çok beğenilen eserleri arasında yer almaktadır. Konuyu daha fazla uzatmadan Ahmet Kaya ve Kürtler hakkında bilgiler verecek makalemize başlayalım.

Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri

Öncelikli olarak sizlere biraz Ahmet Kaya’nın hayatından bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere aslen Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ahmet Kaya bölgemizde hatta dünyanın birçok bölgesinde sevilerek dinlenilmektedir. Ahmet Kaya’nın kendisine has kalın sesi ile seslendirdiği şiirler bazen Yusuf Hayaloğlu’na ait olurken bazense de farklı şairlere ait olabilmektedir.

Ahmet Kaya Kürt olduğu için birçok saldırıya uğramıştır. Ahmet Kaya’nın yaptığı Kürtçe konuşma sayesinde birçok ırkçı sanatçılar ona saldırarak onun kendi kimliğini açıklamasını hazmedememişlerdir. Şuan Ahmet Kaya her kesimde dinlenilse de bir zamanlar çoğu kesim tarafından saldırıya uğramıştır. Bizler bugün Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri başlıklı makalemizde Ahmet Kayanın kürtçe edebiyatına kattığı şiirler hakkında konuşacağız.

Ahmet Kaya Kimdir?

28 Ekim 1957 tarihinde Malatya şehrinde, Kürt bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen Ahmet Kaya, çocukluğundan itibaren tam da 6 yaşında müzikle uğraşmaya başlamıştır aslında. Babasının aldığı bağlama ile tanıştıktan sonra ailesinin de maddi durumunun kötülüğünden dolayı okuyamayan Kaya ilgisini tamamıyla müziğe vererek, sonralarda bir kasetçide çalışmaya başlamıştır.

İlk cezasını tamı tamına daha 16 yaşındayken duvarlara izinsiz afiş basmaktan dolayı almıştır. Hiçbir engel onun için bir mani değildi, o müziğine her ortamda her durumda devam ediyordu.

Askerlikten döndüğü esnada eşi olan Emine Kaya ile evlenmişlerdi fakat kesin olarak herhangi bir işi bulunmadığından dolayı çektiği maddi ve manevi sıkıntılara eşi dayanamamış, ondan ayrılmıştır. Bu evliliklerinden 1982 yılında Çiğdem adında bir kızları dünyaya gelir.

Yaşadığı sıkıntılardan sonra Zülfü Livaneli ve Ruhi Su’dan etkilenmesi ile birlikte serbest müzik dalında atılımlar yapar ve 1985 yılında, öncesinde çıkardığı Ağlama Bebeğim adlı eserini yayımlar.

Bu albümü adına pek umutlar beslemediğinden dolayı aynı yıl 2. Albümü olan Acılara Tutunmak adı altında ilk albümünün geliştirildiği bir eser ortaya koyar.

Cezaevinde Gülten Hayaoğlu ile tanışan Ahmet Kaya bir süre sonra onunla 2. Evliliğine adım atar ve git gide Kaya’nın namı geniş kitlelere duyulmaya başlar. Evliliğinin ardından Yusuf Hayaoğlu ile tanışma imkanı bulan Kaya şiir alanında ondan oldukça etkilenir ve hatta çoğu şarkısında onun sözlerinden esinlenmeye başlar.

Artık alanında oldukça nama sahip olmuş Ahmet Kaya’nın ilk defa dinlenme rekorları kıran albümü Şarkılarım Dağlara olur ve bu şöhretin ardı arkası kesilmeden devam eder.

Ahmet Kaya Ölümü

2000 senesinde Hoşçakalın Gözüm isimli eserini çıkarmasının ardından evinde kalp krizi geçirmiş bir şekilde bulunan Ahmet Kaya hayatını kaybederek, ardında bizler için eserlerini bırakmıştır.

 • Kısaca Ahmet Kaya’nın hayatından bahsettikten sonra şimdi gelelim asıl konumuza; Ahmet Kaya’nın şarkılarında gerek ise albümlerinde yıllarca gizli saklı kalmış şiirlere, bu şiirleri yazan kişilere…
ahmet kaya şiirleri

ahmet kaya ve kürt şiirleri

Müzik Tarihindeki Ahmet Kaya Albümlerinde Gizlenmiş 12 Şiir / Şair

‘’Eskiler her zaman daha değerlidir, onların etkileri daha uzun sürer.’’ dediğimiz gibi müzik tarihinde de Ahmet Kaya gibi çeşitli ve çok sayıda bu alanda üretken olabilen ve kalabilen kişilere oldukça az rastlanmıştır, rastlanmaktadır.

Ahmet kaya’nın şarkılarının çoğu neredeyse milyonlarla hitap edeceğimiz kitlelere ulaşmış, ezberlenmiş şarkılar olmuştur. Elbette ki çoğu müziğin sözlerinin sahibi Ahmet Kaya’dır fakat bazı şarkılarında etkilendiği ünlü isimlerin şiirlerine de yer vermekten kaçınmamıştır.

Usta şairler olan Ahmed ArifNazım HikmetAttila İlhanYusuf HayaloğluCan YücelHasan Hüseyin Korkmazgil ve Yılmaz Odabaşı gibi isimlerin şiirlerini bestelediği bilinen Ahmet Kaya’nın bu eseleri dinleyenleri tarafından dilden dile dolaşmaktadır.

Gülten Kaya Hayaloğlu

Hayatından bahsederken de ismini duyduğumuz Gülten Hayaloğlu, Ahmet Kaya’nın eşi aynı zamanda da Yusuf Hayaloğlu’nun kız kardeşidir. Onun sözlerini birçok yerde barındıran Kaya, Ağladıkça, Turuncu Gemi, Yıldızlar ve Yakamoz, Ay Gidiyor, Hoşçakalın Gözüm ve son olarak Al Öfkemi şarkılarında eşinin şiir sözlerine yer vermiştir. Ağladıkça şarkısından bir dörtlük paylaşalım sizler için.

İlk yazda bitti telaşım

Alnımda hep kavga duruyor

Vakitsiz hırstan mı

Bahardan mı yoksa aşktan mı

orhan kotan yazıları

orhan kotan hayatı

Orhan Kotan

Gazeteci, şair aynı zamanda da araştırmacı olarak ismini duyduğumuz Kürt siyasetinde önemli yeri olan Orhan Kotan’ın üç adet şiir kitabı, sayamayacağımız kadar fazla makalesi , bir o kadar da inceleme yazıları bulunmaktadır. 9 temmuz 1998 tarihinde hayata gözlerini yuman ünlü şair, Ahmet Kaya’nın çoğu şarkılarına sözleriyle konuk olmayı da başararak bu dünyadan göç etmiştir.

‘Gururla Bakıyorum Dünyaya’‘Dosta Düşmana Karşı’ şarkıları ve ‘Gözlerim Bin Yaşında isimli albümündeki çoğu şarkısındaki sözler de Orhan Kotan’a aittir.

Birer birer, biner biner ölürüz

Yana yana, döne döne geliriz

Biz dostu da düşmanı da biliriz

Vurulup düşenler darda kalmasın

Zeynep Talu

Türk pop müziğinde oldukça nam salmış isimlerden biri olan Çiğdem Talu kendisi de birçok sanatçının şarkılarına söz verdiği gibi kızı Zeynep Talu’nun da sözleri Ahmet Kaya’nın Şarkılarım Dağlara adlı eserinde yer almaktadır.

Yeter bu Dünya’nın cefası derdi

Yeter boş yere kaç bahar tükendi

Yıllarca kendimi kahrettiğim yeti

Gel bana Bilmediğim bir şeyler söyle

Yıllarca dinlediğim aynı masallar yetti

Gel bana Bilmediğim bir şeyler söyle

süha tuğtepe şiirleri

süha tuğtepe hayatı

Süha Tuğtepe

Kaya’nın Kenar Mahalleli adlı şarkısında sözleri yer alan Süha Tuğtepe insanoğluna bıraktığı onlarca şiirinden birinin sözlerini de Kaya’ya armağan etmiştir. 24 haziran 2009 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Bir kenar mahalleliyim

Mecburen kavga ederim

Markette köpek öldüren şarabı

Bekçilerle naralı gecedeyim.

Hülya Özzümrüt

Dokunma Yanarsın adlı albümden bahsedelim bu sefer bu noktada bir de Hülya Özzümrüt’ten… Kendisi tam bir devrimci militan. Bu yüzden hapishanede kalmış uzun yıllar ve hayatını şiirler sürdürmüştür. Ahmet kaya’da eserinin birinde Özzümrütün Merhaba şiirleriyle eşlik ediyor şarkısına…

Yağmur yağsın isterdim bu sabah

Merhaba soylu sevdam, merhaba

İpil ipil düşsün betona

Merhaba sevgili vatan, merhaba.

ali çınar şiirleri

ali çınar hayatı

Ali Çınar

Kendi ismini pek duymasak bile aslında Ahmet Kayanın dinlenme sayıları milyonlara ulaşan şarkılarından birkaç tanesi olan Kendine İyi Bak ve Hep Sonradan eserlerinin sözleri Ali Çınar’ın şiirlerine aittir.

Sadece bunlar da değildir. Ayriyeten Tedirgin’‘Derin Bir Ah Çektim’‘Yazamadım’‘Sevemezsin’‘Elektro Şok’ gibi şarkılarda da Çınarın sözleri bulunmaktadır.

Bir tanesinin sözlerini sizler için paylaşalım. Hem de en bilinenini…

Yan yana geçen geceler unutulup gider mi

Acılar birden biter mi

Bir bebek özleminde seni aramak var ya

Bu hep böyle böyle gider mi.

Ahmet Erhan

Sözlerini aldığı genç yazarlardan biri olan Ahmet Erhan 1978 doğumludur. Uzun yıllar öğretmenlik yapmıştır fakat sonradan futbola merak sarmıştır ve Adana Demir Spor’da futbol oynamaya başlamıştır. Bu alanda macerası çok uzun sürmeyip sakatlık geçirmiştir ve Ahmet Kaya’nın Dardayım şarkısına Bugün De Ölmedim Anne şiiriyle eşlik etmiştir.

Yüreğimi bir kalkan bilip sokaklara çıktım

Kahvelerde oturdum çocuklarla konuştum

Sıkıldım, dertlendim, sevgilimle buluştum

Bu gün de ölmedim anne.

arif damar şiirleri

arif damar hayatı

Arif Damar

Yaşamı çoğunlukla hapishane köşelerinde geçen Arif damar, bu süre zarfında oldukça fazla şiir yazmaktan da kaçınmamıştır. 20 Ekim 2010 tarihinde vefat ettiğinde Kaya’ya Ağlama Bebeğim adlı şarkısında yer alan Bırak Beni şiirini ikram etmiştir.

Bırak beni gayri uçam

Uçam da yollara göçem

Ben uçmasam bil ki içem

Uçsuz yollara, yollara

Ben uçmasam bil ki içem

Uçsuz yollara, yollara

Ersin Ergün

Beni Tarihle Yargıla isimli şiirinde o dönemde gerçekleşen 12 Eylül darbesinde yaşanılanları anlatarak sözlere renk veren Ersin Ergün, Kaya’nın da Başkaldırıyorum şarkısına eşlik etmiştir.

Titrek bir mum alevinin havaya bıraktığı bulanık bir is,

Ve göz gözü görmez bir sis değildik biz

Beni bilimle anla iki gözüm, felsefeyle anla,

Ve tarihle yargıla…

Nice daha güzel şarkılara söz olmuş şiirlerde buluşmak üzere…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Özkan
  5 ay önce

  Emeğinize sağlık. Böyle bir çalışmayı daha çocukluğumda yani rahmetli henüz güzel güzel türkülerini söyleyip bizi coşturuyorken merak ederdim. Varolun…

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ahmet Kaya’nın Gizeminden; Kürt Edebiyatı Şiirleri