e
sv

Binali Yıldırım Hayatı Kimdir? – Binali Yıldırım Yeni Görevi

Kürt ünlüler hakkında bilgilere yer verdiğimiz kundir.net sitemizde bugün Binali Yıldırım Hayatı hakkında detaylara yer vereceğiz. Bu yazımızda Binali Yıldırımın kökeni başta olmak üzere Binali Yıldırım'ın yeni görevi gibi tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
binali yıldırım hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt olan siyasetçiler yazı dizimizde bugün Binali Yıldırım Hayatı hakkında bilgilerle karşınızdayız. Bu yazımızda Binali Yıldırım Kimdir? Binali Yıldırım Yeni Görevi gibi bilgilere ulaşmakla beraber Binali Yıldırımın kökeni hakkında tüm detaylara da ulaşabilirsiniz.

Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım Biyografisi
binali yıldırım biyografisi
Binali Yıldırım Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Seyit Ali Çabuk
Binali Yıldırım Doğum Tarihi : 20 Aralık 1955 (65 yıl yaşında)
Binali Yıldırım Boyu : 1,71 m
Binali Yıldırım Eşi : Semiha Yıldırım (e. 1976)
Binali Yıldırım Eğitimi : Dünya Denizcilik Üniversitesi (1991), İTÜ Gemi İnşaatı Ve Deniz Bilimleri Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi
Binali Yıldırım Çocukları : Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım, Büşra Köylübay
Binali Yıldırım Kardeşleri : İlhami Yıldırım
Binali Yıldırım Mesleği : Siyasetçi – Denizci
Binali Yıldırım Kürt mü?
Binali Yıldırımın memleketi aslen Erzican’dır. Binali Yıldırım bir açıklamasında “Benim de geçmişim Kürt” diyerek Kürt olduğunu ifade etmiştir.
Binali Yıldırım Hakkında Bilgiler
Binali Yıldırım, Türkiyeli siyasetçi ve mühendistir. Ayrıca Türkiye’nin 27. ve son başbakanı, 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı ve AK Parti’nin üçüncü Genel Başkanı. Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevine Mayıs 2016’da başladı.

20 Aralık 1955 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesinde ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini Piri Reis Ortaokulunda tamamlayan Yıldırım, Lise öğrenimini ise Kasımpaşa Lisesinde tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesinde Gemi İnşa ve Deniz bilimleri fakültesini bitirerek yüksek lisansını yaptı ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1994 ila 2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmelerinde “Genel Müdür” olarak görev almıştır. Turgut Özal hızlı feribotların sefere konulması da olmak üzere 29 iskele 22 deniz otobüsü ve 4 tane feribotla İDO’yu dünyanın en büyük şirketleri arasına sokarak adından söz ettirdi. Yaptığı bu çalışmalar ile 1999 yılında Skal Kulübü tarafından verilen “Kalite Ödülüne” sahip oldu.

2002 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Abdullah Gül tarafından kurulan 58. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. Hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaparak, Hızlı Tren ve Marmaray gibi projeleri yönetti. (1)

Binali Yıldırım’ın Siyasi Yolculuğu

Binali Yıldırım siyasi hayatı 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise İzmir Milletvekili olarak seçilmiştir. 19 Mayıs 2016 tarihinde yapılan AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında 22 Mayıs’ta yapılacak olan 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde Parti Genel Başkanı olarak aday gösterildi. Bu kongrede Genel Başkan olarak seçildi. 2. Olağanüstü kongrede, Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurma görevi verildi. Bu görevi yerine getirerek 65. Türkiye Hükümetini kuran Yıldırım Başbakan oldu. 

binali yıldırım hayatı
Binali Yıldırım Hayatı

 

Binali Yıldırım Yeni Görevi

Türkiye’nin 27. ve son başbakanı olan Yıldırım, 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve AK Parti üçüncü genel başkanı olarak görev almıştır. Başbakanlık görevi öncesinde 2002-2013, 2015-2016 yıllarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı olarak görev yapmıştır. 2014-2015 yılları arasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı görevini üstlenmiştir.

AK Parti 27. Dönem İzmir milletvekili adayı oldu. 13 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından “Devlet Şeref Madalyası” ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım Kürt mü?

Binali Yıldırım’ın Erzincanlı olduğu biliniyor ancak, yapılan açıklamalara göre Ağrılı olduğu söylenmektedir. Binali Yıldırım’ın Kürt kökenli olduğu biliniyor. Yaptığı bir açıklamada, “Benim de geçmişim Kürt. Kürtlüğünüzle gurur duyun” ifadelerini kullanmıştır.

Binali Yıldırım Şu anki Görevi

Eski başbakan olan ve daha birçok görev üstlenmiş olan Binalı Yıldırım’ın şu anki aktif görevi, Aksakallılar Konseyinde Türkiye’nin Aksakalı olarak atanmıştır.

Binali Yıldırım Ailesi

Binali Yıldırımın çocukları ve ailesi hakkında bilgiler vermeye çalışırken Binali Yıldırım’ın iyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bildiğini de eklemek isteriz. Binali Yıldırım’ın eşinin mesleği hakkında bilgi vererek Binali Yıldırımın hayatı hakkında detaylara geçeli. Binali Yıldırımın eşi Semiha Hanım emekli öğretmen olup 1975 yılında Binali Yıldırım ile evlenmiştir. Binali Yıldırımın çocukları toplamda 3 tanedir. Binali Yıldırımın Çocuklarının isimleri ise şöyledir :

 • Erkam
 • Ahmet
 • Büşra.

Binali Yıldırımın çocuklarının yanı sıra 5 tane de torunu vardur. Ayrıca İstanbulda eşi Semiha Hanım adına bir okul yaptırmıştır. İstanbul’da Öğretmen Semiha Yıldırım İlkokulu Binali Yıldırım tarafından yapılmıştır.

Binali Yıldırım Kaç Yaşında

20 Aralık 1955 yılında doğan Binalı Yıldırım’ın şu anki yaşı 65’tir.

Binali Yıldırım’ın 2 oğlu ve 1 kızı olmak üzere 3 çocuğu vardır.

Binali Yıldırım hayatı hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazı dizimizin sonuna gelirken ayrıca Kürt ünlüler hakkında bilgiler elde etmek isteyenler İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli başlıklı yazımızı da okuyabilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Binali Yıldırım Hayatı Kimdir? – Binali Yıldırım Yeni Görevi