e
sv

Onur Akın Hayatı Kimdir? – Onur Akın Eşi ve Çocukları

Kürt sanatçıları hakkında bilgiler verdiğimiz yazılarımızda bugün Onur Akın Hayatı hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yazıda Onur Akın'ın kökeni, Onur Akın Kürt mü gibi sorular ile beraber Onur Akın hakkında merak edilen her şeye cevap bulabileceksiniz.
onur akın hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt ünlüler hakkında bilgiler verdiğimiz yazıların bugünkü durağı Onur Akın Hayatı yazısı olacaktır. Bu yazıda Onur Akın kaç yaşında, Onur Akın Kürt Mü? ve Onur Akın eşi ile çocukları gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Gelin Kürt sanatçılar üzerine yazmış olduğumuz yazılardan biri olan makalemizde hep beraber Onur Akın Kimdir? öğrenelim.

Onur Akın Kimdir?

Onur Akın Biyografisi
onur akın biyografisi
Onur Akın Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Seyit Ali Çabuk
Onur Akın Doğum Yeri : 6 Mart 1967 (54 yıl yaşında), Ahlat
Onur Akın Eşi : Hanife Sevim Akın (e. 1991)
Onur Akın Çocukları : Eylül Türkü Akın
Onur Akın Ne Zaman Sanatçı Oldu : 1987-günümüz
Onur Akın Hangi Partiden : Cumhuriyet Halk Partisi’ne seçim şarkıları yapmıştır.
Onur Akın Ne İş Yapar : Sanatçı – Aktivist
Onur Akın Mesleği : Sanatçı
Onur Akın Kürt mü?
Onur Akının memleketini incelediğimizde aslen Bitlis’li olduğunu görmekteyiz. Bitlisin demografik nüfusuna da bakınca Kürt nüfusunun ağırlıkta olmasından ötürü Onur Akın’ın da Kürt olduğunu düşünüyoruz.
Onur Akın Kaç Çocuğu Var?
Onur Akın, 1991 yılında ressam Hanife Sevim Akın ile evlendi. Eylül Türkü Akın adında bir kızı vardır.

Onur Akın kimdir sorusu sanatçıyı seven birçok kesim tarafından merak edilmektedir. Onur Akın özgün bir Türk müzik sanatçısıdır. Türk Halk müziğine katkıları olmuş birisidir. Birçok yazarın şiirini kendi dilinde özgünleştirip şarkı haline getirmiştir.  Özgün müzik ve türkü dalında ön plana çıkan bir sanatçımızdır.

Onur Akın Hayatı

Onur Akın’ın hayatı ile ilgili olarak Bitlis Ahlat’ta dünyaya geldi. Müzik sanatçısı, besteci ve aktivisttir. Çalgılar arasında bağlama çalmayı çok sever. Kendine has bir besteleme tarzı vardır. Etkin olduğu yıllar 1987 yılından günümüzü kapsar. Birçok müzik şirketi ile çalışan sanatçı etkinliğine hala devam etmektedir. Babası öğretmen annesi ise ev hanımıdır. Evin altıncı ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının tayini nedeniyle daha 3 aylıkken İstanbul’a taşınmıştır. Paşabahçe ilköğretim okulu ve orta okulunu bitirdi. Liseyi ise Paşabahçe Ferit İnal lisesinde tamamladı. Onur Akın Hayatı İstanbul üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Diğer Kürt sanatçılar için Kadir İnanır Hayatı başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Onur Akın Kaç Yaşında?

Onur Akın Hayatı 6 Mart 1967 yılında dünyaya geldi. Onur Akın’ın yaşı 54 tür. Kariyer basamağına 1987 yılında tırmandı. O yıl Grup Baran’ın ilk albümü olan Yediveren ile dinleyicilerle buluştu. Daha sonra Vedat Türkali’nin yazmış olduğu “Bekle Bizi İstanbul” isimli şiiri besteledi. Bu bestesi ile ön plana çıkmayı başardı. 1991 yılında Grup Baran’ın ikinci ve son albümünde yer aldı. Bundan sonraki süreçlerde sanatçı gruptan bağımsız olarak çalışmaya başladı. Ayrıca Azer Bülbül Hayatı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Onur Akın Kaç Evlilik Yaptı?

Onur Akın’ı evlilik hayatı için ön plana çıkan tek bir isim vardır. Onur Akın 1991 yılında ressam Hanife Sevim Akın ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten dünyaya gelen Eylül Türkü Akın adında da bir kızı vardır. Onur Akın sadece bir kez evlenmiş ve hala da bu evliliğini sürdürmektedir. Tek çocuk sahibidir. Onur Akın Hayatı hakkında bilgilerimizin devamında ünlü sanatçı Onur Akın’ın kökeni hakkında detaylar vereceğiz.

Onur Akın Kürt Mü?

Onur Akın kökeni nedir? Onur Akın Aslen Bitlislidir. Bitlisli bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Kürt olduğunu söyleyenler vardır. Ancak sanatçı tarafından böyle bir şey söylenmemiştir. Onur Akın Kürt mü sorusunun yanıtı hakkında net bir bilgi mevcut değildir. Fakat Bitlis’in demografik yapısını incelediğimizde Kürt olduğu düşünülmektedir

Onur Akın’ın Kızı

Onur Akın’ın kızı medyanın da bildiği Eylül Türküdür. Sanatçı Onur Akın ile Hanife Sevim Akın’ın kızları olan Eylül Türkü Akın 1995 doğumludur. Onur Akın tek bir kız çocuğuna sahiptir. Sanatçının kızına düşkün olduğu da çevrelerince dile getirilmektedir. Hem şair hem de besteci olan Onur Akın günümüzde hala şarkılarıyla sevenlerinin yüreğine dokunmaya devam etmektedir.(1)

onur akın hayatı

onur akın hayatı

Onur Akın Şarkıları

Onur Akın şarkıları hala dillerden düşmemeye devam ediyor. Onur Akın kariyer hayatına 1989 yılında başlamıştır. 1989 yılında Grup Baran ile “Yediveren” isimli bir şarkı ile şöhretin kapıları sanatçıya açılmıştır. Daha sonra ikinci albüm olarak 1991 yılında Grup Baran ile “Kuytuda Başak” adlı albümünü çıkardı. Onur Akın Hayatı bu tarihten sonra ise solo olarak çalışmaya başladı. 1993 yılında ilk solo albümü olarak “Seni İstanbul Yapmalı” isimli şarkı albümünü çıkardı. Daha sonraki albüm çalışmaları ise şöyledir;

 • 1995, Nereye, Ey Güzel İnsanlar
 • 1997, Aşk Bize Küstü
 • 1999, Asi ve Mavi
 • 2000, Ey Hayat
 • 2002, Seni Aşka Yazmalı
 • 2003, Firari
 • 2005, Memleket İsterim
 • 2007, Yüreklere Yazılanlar
 • 2009, Mir Bir Hüzün
 • 2013, Onurlu Yıllar (saygı albümü)
 • 2014, Kanatlarında Kaldı Bahar
 • 2018, Beni Düşün Unutma
 • 2020, Ağlayınca Balıklar
 • 2020, Yalan Dünya ( Deniz Toprak ile birlikte)
 • 2020, Ay Vurur Sulara
 • 2021 Islak

Onur Akın Hayatı boyunca en çok satış yaptıran albümü ise 1999 yılında çıkarttığı “Asi ve Mavi”, 2005 yılındaki “ Memleket İsterim” isimli albümleri oldu. Bu albümler sanatçının daha çok tanınmasına ve hayran kitlesinin daha çok genişlemesine katkıda bulundu. Son olarak da sanatçının yapmış olduğu albüm 2021 yapımı albüm de sevenleri tarafından beğenildi.

Onur Akın Hayatı için elimizden geldiğince objektif bilgiler vermeye çalıştık. Sizle de ünlü oyuncu hakkında detaylı bilgi için yorum kısmına düşüncelerinizi ve yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Onur Akın Hayatı Kimdir? – Onur Akın Eşi ve Çocukları