e
sv

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni

Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Perinçek tutuklandıktan sonra yeniden gündeme Doğu Perinçek Kürt mü? veya Doğu Perinçek Ermeni mi? gibi sorular düşmeye başladı. Bu soruların artmasının ardından Doğu Perinçek kökenini açıklayarak aynı şekilde doğu perinçek müslüman mı? sorusuna da cevap verdi. Doğu perinçek'in kökeni, doğu perinçekin dini, doğu perinçek türk mü, doğu perinçek kürt mü, doğu perinçek ermeni mi gibi tüm sorulara Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni başlıklı makalemizde yer vereceğiz.
doğu perinçek yahudi mi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek tutuklandıktan sonra yeniden gündeme Doğu Perinçek Kürt mü? veya Doğu Perinçek Ermeni mi? gibi sorular düşmeye başladı. Bu soruların artmasının ardından Doğu Perinçek kökenini açıklayarak aynı şekilde doğu perinçek müslüman mı? sorusuna da cevap verdi. Doğu perinçek’in kökeni, doğu perinçekin dini, doğu perinçek türk mü, doğu perinçek kürt mü, doğu perinçek ermeni mi gibi tüm sorulara Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni başlıklı makalemizde yer vereceğiz.

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni

Ünlü gazeteci Fatih Altaylı’nın yayınladığı Habertürk Gazetesi 04.04.2011 tarihli açıklamada Amerikadaki birkaç Ermeni sitesinde İşçi Partisi genel başkanı Doğu Perinçek’in ermeni soyundan olduğu iddialarını yayınlamıştı. Fatih Altaylının yayınladığı haber sitelerinde Doğu Perinçek’in ermeni olduğu iddia edilse de bu sitelerin hangi siteler olduğu da açıklanmadı.

Doğu perinçekin ermeni olduğu iddia edilen haber özellikle perinçekin işçi partisinden bağımsız adaylığını ilan etmesinden sonra açıklanmıştı.

Doğu Perinçek Ermeni Mi?

Doğu perinçek hakkında bilinmeyenler arasında yer alan konulardan biri de Doğu Perinçek’in dini inancı hakkında bilgilerdir. Çoğu kişi Doğu Perinçek müslüman mı? veya Doğu Perinçek’in dini nedir? gibi sorularla onun dini inancını araştırırlarken bir kısım kişiler ise Doğu Perinçek’in kökeni hakkında araştırmalar yapmaktadırlar. Doğu Perinçek’in ırkı nedir? diye sorular soran kişiler genellikle Doğu Perinçek’in Kürt olduğunu da iddia etmektedirler. Oysa Fatih Altaylı’nın Doğu Perinçek hakkındaki yazısından sonra Perinçek kendi soy ağacını açıklayarak bizlere dini ve kökeni hakkında bilgiler vermişti. Böylece Doğu Perinçek Ermeni Mi? gibi sorular da bu soyağacı sayesinde netlik kazanmış oldu.

Fatih Altaylı Doğu Perinçek hakkında bu ifadeleri kullandıktan sonra Perinçek kendisine bir açıklama metni yolladığını ve bu metnin hiçbir zaman yayınlanmadığını açıklamıştır. Bir konuşmasında Doğu Perinçek şöyle demiştir;

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Fatih Altaylı’ya 07.04.2011 tarihinde söylediği sözlere nispetten bir açıklama metni gönderdim. Metni gönderdiğim halde metin hiçbir zaman yayınlanmadı. Benim hakkımda yalan haberler öne çıkardığı için kendisine gönderdiğim metni kısaltarak sizlerle paylaşıyorum.

Doğu Perinçek’in Soyu Nedir?

Fatiha Altaylıya metni göndermeden önce hakkında en çok merak edilen konulardan birinin de Doğu Perinçekin kökeni nedir? veya Doğu Perinçek’in soyu nedir? gibi sorular olmuştur. Fatih Altaylı’ya da gönderdiğim metinde ilkin bu konuya değinmiştim.

1-) Dört koldan soyumuz Türk ve Müslüman

Medyada sürekli Doğu Perinçek’in dini nedir? gibi sorulardan sonra bu açıklamaları yapma gereği duydum. Bu konu hakkında bilinmesi gereken birşey varsa o da Doğu Perinçek’in Müslüman olduğudur. Sadece ben değil Annem, Babam, Dedem, Ninem başta olmak üzere Perinçek ailesinde Ermeni veya Hristiyan bulunmamaktadır. Buda Doğu Perinçek Ermeni mi?, Doğu Perinçek Müslüman mı?, Doğu Perinçek Yahudi mi? veya Doğu Perinçek Hristiyan mı? gibi sorulara cevap olacağını umuyorum. Böylece bilinmesi gerekir ki Doğu Perinçek’in soyu dört koldan Türk ve Müslümandır. Bu devletin resmi kanallarıyla da tescillenmiştir. Gerekli soy ve din kurumlarında tüm bu kayıtlar yer almaktadır.

2-) Yalan Yazanları Üç Ayrı Davada Yargıya Taşıdım

Doğu Perinçek’in kökenin Ermeni olduğunu iddia edenleri araştıran Perinçek onları mahkemeye vererek konuyu yargıya taşımıştır. Doğu Perinçek’e ermeni diyenler arasında Akp Isparta Miletvekili Ömer Bilgin, Türk Solu ve Cronicle Dergilerinin yalan haberlerini perinçek yargıya taşıyarak tazminat davası açmıştır. Doğu Perinçek’in ermeni üzerine söylemlerinin mahkemeye taşınmasıyla, perinçek elindeki tüm verileri yargıya taşıyarak paylaşmıştır. Bizlerde aşağıda doğu perinçekin soy ağacı, doğu perinçekin kökeni gibi resmi kayıtları paylaşacağız.

3-) Doğu Perinçek “Ermenileri kötülemedim ve asla kötülemem” sözü

Haber kanallarında paylaşılan ve bir ermeni sitesine ithaf ettiğimi söylenilen sözlerin hiçbiri bana ait değildir. Ben doğu perinçek olarak hiçbir zaman ermeni aleyhtarlığı yapmadım ve asla böyle birşey de yapmam. Aksine ermenileri savunan ve birçok ermeni arkadaşı olan bir aileden gelmekteyim. Hatta Genel Yayın Yönetmenliği yürüttüğüm 2000’e doğru adlı dergimizde dahi “Bizim Ermeniler” kapağı içeren bir araştırma yazısına yer verip böylece Ermeni yurttaşlarımız içerisinde büyük bir sevgiyle karşılandık. Zaman zaman ermeni soykırımı hakkında yapmış olduğum doğu perinçek açıklamalarının genelinde ise hedefim ermeniler değil her zaman emperyalist düzenler olmuştur.

4-) Amerikan’nın Psikolojik Savaşlarına Boyun Eğmeyeceğim

Kişilerin ırk, renk ve dilleri hiçbir zaman tercih olmamıştır. Bu niyetle Ermeni olarak doğmak veya Ermeni soyundan gelmek bir eksiklik veya bir büyüklük değildir. Biz her ırkta olduğu gibi Ermenilere de bu gözle bakıyoruz. Ermenilerin zaman zaman kötü durumları olmuş olsa da bizim tarihimizde ve kültürümüzde çok önemli katkıları da bulunmuştur. Bu bakışla baktığımızda medyaya yansıyan yalan ve iftira haberlerine pek takılmamayı düşünüyorum.  Özellikle Doğu Perinçek Ermeni midir? sözlerini savunup her alanda dillendiren kişilere karşılık Doğu Perinçek’in Soy Ağacı başlığı altında kendi soy ağacımı sizlere paylaşmayı münasip görüyorum. Bana karşı yürütülen bu psikolojik savaşa karşı kendi soy ağacımı tüm detaylarıyla sizlerle paylaşıyorum.

Doğu Perinçek’in Soy Ağacı ve Irkı

Doğu perinçek hakkında bilinmeyenleri birçok kişi merak etmektedir. Ve bu merak doğrultusunda zaman zaman medyada ziyadesiyle bilgi kirliliği oluşmaktadır. Ben Doğu Perinçek’in Soy Ağacı ve Irkı başlığı altında Doğu Perinçek hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaşıp medyada yer alan bilgi kirliliğine karşı Doğu Perinçek Kürt mü? veya Doğu Perinçek Ermeni mi gibi soruları artık bu bilgi doğrultusunda yorumlamanızı arzuluyorum. İşte Doğu Perinçek hakkında merak edilen tüm bilgiler:

Atalarımız 1700’lerin sonlarında Kuban boylarından geldiler.

Babamın amca tarafındaki akrabaları Rusların saldırıları doğrultusunda 1790’lı yıllarda Karadeniz çevresinde yer alan Kuban Irmağı boylarından atalarımızın başı olarak anılan Hasan Ağa tarafından göç etmeye başlamışlardır. Bu göç doğrultusunda Hasan Ağa ile beraber toplam 13 aile göç ederek öncellikle Erzurum ve Kars arasındaki bölgelerde yerleşmeye çalışmışlardır.

Bu bölgede bahsettiğim tarihlerde ağalara karşı başlatılan saldırılar sonucunda 13 aile içinden Hasan Ağa’nın torunları olan Hacı Yaşar, Mehmet ve Ahmet adlı atalarımız ilk yerleştikleri bu bölgeden de saldırılar sonucu göç ederek 1800’lü yılların başlarından Erzincan’ın Kemaliye bölgelerine doğru yeniden göç etmişlerdir. İkinci defa göç eden bu aile Kemaliye çevresine yerleştikten sonra burada Çit köyünü kurmuşlardır. Çit köyünde varlıklarını sürdüren bu aileler buralardaki bölgelerde ve Sarıçiçek yaylasında tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimlerini sağlamışlardır.

Bahsettiğimiz 3 torundan Hasan Yaşar bir müddet Kemaliye bölgesinde kaldıktan sonra buradan bazı nedenlerden ötrü ayrılıp Apçağa köyüne yerleşmiştir. Böylece babamın dedesi olan Hacı Sadık 1850 yılında Apçağa köyünde doğmuştur. Aşağıda yer verdiğim nüfus kaydında da zaten baba adı Mehmet ve Anne adı Ayşe olarak bu bilgilere yer verilecektir. Buralarda yaşamlarını sürdüren atalarım daha sonra Osmanlının birçok resmi kurumlarında görev yapmışlardır. Hacı Sadık ve Hacı Mahmut Osmanlı’nın Mekke ve Cidde’deki son PTT Müdürleri arasında yer almaktadırlar.

Doğu Perinçek’in Ailesi ve Akrabaları

Nüfus sayımlarından sonra ailemizin lakabı resmi kayıtlara 1800’lerdde Çitlioğulları olarak yer almıştır. Bir müddet bu şekilde yer aldıktan sonra değiştirilip Hacı Sadıkgil olarak düzeltilmiştir. Osmanlının son Ptt Müdürlerinen olan Hacı Mahmut’un kardeşi Büyükbabam Mehmet Cemal Perinçek 1887-1964 tarihleri arasında yaşamış bir PTT Müdürüdür. Mehmet Cemal Perinçek’in oğlu babam Sadık Perinçek ise yargıçlık, yargıtay başsavcı yardımcılığı ve 16 yıl da Erzincan Milletvekilliği görevinde yer almıştır. Atalarımız arasında yer alan Hasan Ağa’nın soyundan gelen kişiler günümüzde Türkiye’de genellikle Perinçek, Çitli, Kuban ve Kopan gibi soyadlarını taşımaktadırlar. Böylece Doğu Perinçek’in akrabaları arasında bu kişiler yer alabilmektedir.

Doğu Perinçek’in Dedeleri

Doğu perinçekin soy ağacı hakkında bilgiler vermeye çalışırken tarihte önemli bir konumda yer alan Gemürgap taş yolunu açan taş ustası Adıgüzel Ağa’nın torunu olduğumu da belirtmek isterim. Yukarıda bahsettiğim şekilde dedemin dedesi Kemaliye bölgesine yerleştikten sonraki dönemde babamın annesi tarafından da soyumuz Kemaliye Apçağa köyüne dayanmaktadır. Babaannem Rahime Behiye Perinçek’in babası ise Mustafa Yılmaz’dır. Onun babası Adıgüzel Ağa ise Miladi 1886 tarihinde Osmanlı padişahlarından Abdülhamit döneminde Eğin’in meşhur Gemürgap kayasını delerek yolu açan taş ve inşaat ustasıdır. Onun adına yazılan destan mahiyetindeki dosyalara da aşağıda sizlerle paylaşacağım. Dedem Adıgüzel Ağa’nın babası Mehmet ağa ise Osmanlı-Rus savaşlarında çıkan çatışmalarda şehit olarak vefat etmiştir.

Doğu Perinçek’in Anne Tarafından Soyu

Doğu perinçekin soyunun devamında Doğu Perinçek Anne tarafından soyu hakkında bilgiler vermiştir. Doğu Perinçek soyunu şu şekilde açıklayarak devam etmiştir: Dedem tarafından soyumuz Darende’de  Hacıoğulları, Annemin babası İbrahim Olcaytu Malatya’nın Darende İlçesi Balaban köyündendir. Uzun bir süre öğretmenlik ve müfettişlik yapmış olup bu bölgelerdeki köy okullarını yapımında büyük emekleri olmuştur.

Dedemin kardeşi Seyit ise Birinci Dünya Savaşı’nda meydana gelen savaşlardaki Kafkas cephesinde mücadele edip burada şehit olmuştur. Büyük dedem Köşker Bekir’in oğlu olan Seyit’in şehit olması üzerine 1915 yılında kendi el yazısıyla yazmış olduğu mektubunun özgün hali hala günümüzde durmaktadır. Dedemin soyunun nüfus kayıtları da 1700’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Hacıoğullarının soyu ise Oğuzların Barak boyuna dayanmaktadır. Dedem sürekli olarak perinçek ailesinin soylarının Kuban Köprübaşı bölgesinden geldiğini söylermiş.

Aşiret olarak bu bölgelerde yaşayan atalarımız öncellikle Halep bölgesine yerleşmiş olup daha sonra Gaziantep, Urfa, Malatya, Elbistan ve Tekirdağ bölgelerinde yayılıp yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Aşiret arasında konuşulan dil ise Oğuz Türkçesi olarak konuşulmaktadır. Dayım Emekli Tümgeneral Turhan Olcaytu’dur. Sicilinde “Genelkurmay Başkanı olabilecek nitelikte bir kişidir” diye kayıtlara geçecek büyük bir şahsiyettir. Daha sonra dayım olduğu için Tümgenerallikten emekli edilmiştir.

Doğu Perinçek’in Eşi Şule Perinçek’in Soyu

Doğu Perinçek yazısının devamında ise eşi Şule Perinçek hakkında bilgilere yer verip. Şule Perinçek’in soy ağacı hakkında kısa da olsa bilgiler vermiştir. Böylece Doğu Perinçekin eşi kimdir?, Doğu Perinçekin eşi müslüman mıdır?, Doğu Perinçekin eşi yahudi midir? gibi sorulara da cevap vermiş olacaktır. Doğu perinçekin eşi hakkında yazmış olduğu bilgiler ise şu şekildedir:

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni Eşim Şule Perinçek/Zaloğlu soyisminden de anlaşılacağı üzere baba tarafından Kafkasyanın Dağıstan bölgesindeki Zaloğlu kökeninden gelmektedirler. Eşimin ataları da zamanla Kafkaslardan gelerek Trabzon’a yerleşmişlerdir. Eşimin baba tarafı Türkiyeye yerleştikten sonra anne tarafıyla tanışmış ve eşimin anne tarafı ise Afyon Dinar’lıdır. Eşimin babası olan Doktor Ali Nihat Zaloğlu’nun annesi ise Şükran Zaloğlu’dur. Yine eşimin büyükbabaları da kurtuluş savaşlarında büyük mücadeleler vermiş olup Çanakkale savaşında 19 Mayıs 1915 taaruzunda şehit olmuştur. Ve halen günümüzde kabri Çanakkale Şehitliğinde yer alıp adı müzede yazılı durmaktadır.

Doğu Perinçek Hakkında Resmi Evraklar

1. Perinçeklerin Kemaliye Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış 1850 doğumlu Mehmet ve 1846 doğumlu Ayşe’ye uzanan Nüfus kütüğü kayıtları.

2. Doğu Perinçek’in dört koldan soyağacını gösteren şema.

3. Perinçeklerin soy kütüğü.

4. Doğu Perinçek’in babası Sadık Perinçek ve büyükbabası Cemal Perinçek’in fotoğrafları.

5. Doğu Perinçek’in babasının dedesi Adıgüzel Ağa için yazılmış olan destan.

6. Perinçeklere “Ermeni soylu” diye yalan söyleyenlerin tazminata mahkûm edildiklerini belgeleyen mahkeme kararları.

doğu perinçek nerden gelmiştir

doğu perinçek soyu

Doğu Perinçekin nüfus kütüğü nereye dayanmaktadır? sorularına karşılık perinçek’in yayınlamış olduğu nüfus evrağını olduğu gibi sizlerle paylaşmaktayız. Perinçeklerin nüfus kayıtları 1/07/1850 tarihinde doğan Mehmet Sadık’ın babası Hacı Mehmet, annesi Ayşe. Perinçeklerin dedeleri henüz Apçağa bölgesine gelmeden önce, Kuban boylarından gelerek Çit köyünü kurmuşlardır ve Ermeni tehcirinden yüzyıl önce, 1850’lerin başından itibaren Türk ve Müslüman adlarına sahiplerdi.

doğu perinçek geçmişi

doğu perinçek ataları

Doğu Perinçek ermeni midir? bu soruyu sormadan önce Taraf gazetesinin yazarları arasında yer alan Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin’in beraber yazmış oldukları Pirsus adlı kitabın 256. sayfasında “Doğu Perinçek’in dedeleri Ermeni Köyünden” başlığıyla doğu perinçekin ermeni olduklarını iddia etmişlerdir. Daha sonra sözde Doğu Perinçek’in kökeni hakkında bilgiler veren kitabın 260. sayfasında ise “Muhtesip Mehmet Sadık” başlıklı kısımda ise şu vümleler yer almaktaydı:

“Eğin’de yaşayan Ermenilerin ortak özelliklerinden birisi de aile/sülale unvanlarına sahip olmalarıydı. Daha şaşırtıcı olan ise bu unvanların büyük kısımının Türkçe isimlerden oluşmasıydı. Muratoğlu, Değirmencioğlu, Tokatlıoğlu vs… Ayrıca aidiyet olarak hangi milletten olduğu anlaşılamayan isimler de vardı; Perinçoğlu, Kalnetoğlu, Ladifoğlu vb. (…) Perinçoğlu unvanının kökenini anlamak için yine Şeriyye Sicilleri’ne bakmakta fayda var. Burada adı geçen Perinçoğullarının hepsi Ermeni kökenlidir. (…) Şeriyye Sicilleri’nde bulunan bir başka belge ise Doğu Perinçek’in büyük dedesi Mehmet Sadık Efendi ile ilgili soru işaretleri oluşturdu. Çünkü Eğin doğumlu Mehmet Sadık, Şeriyye Sicilleri’ne göre mühtedi idi. Yani sonradan İslam dinini kabul etmiş, hidayete ermiş bir isimdi. Eğinli Mühtedi Mehmet Sadık’ın görevi muhtesiplikti.”

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni Kitapta Baransu ve Opçin doğu perinçekin dedelerinin 140-150 yıl önce İslam dinine geçmiş bir gayrimüslüm olduğunu iddia etmektedir.

doğu perinçek soyu

doğu perinçek soy ağacı

Doğu Perinçek’in babası Sadık Perinçek ve Dedesi Cemal Perinçek’in Görüntüleri

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni bu yüzyıllık bir hikâyedir. Ünlü Taşyolu’nu 16 yıl Erzincan milletvekilliği yapan Sadık Perinçek’in dedesinin babası olan taş ustası Adıgüzel Ağa, Gemürgap taşını kırarak açmıştı. Adıgüzel Ağa için yüzyıl önce çeşitli destanlarda yazılmıştır.

Doğu perinçek ermeni midir?, doğu perinçek’in bacanağı kim, doğu perinçek hakkında bilinmeyenler, kiraz perinçek, doğu perinçek kürtçe şarkı, doğu perinçek’in kızı, doğu perinçek aslinda kimdir, doğu perinçek öldü mü, doğu perinçek şirketleri gibi sorular karşısında kısa bilgiler vererek objektif bilgiler oluşması açısından Doğu Perinçek’in delillerle açıklamış olduğu yazısını sizlerle paylaştık. Böylece Doğu perinçekin soyunu bir nebze de olsa öğrenip hakkında bilgiler elde ettik. Doğ Perinçek biyografisi içermeyen bu yazımız tamamen objektif şekilde hazırlanmış olup kişilerin yorum ve dellileriyle ortaya çıkarılmıştır. Bu mihvalde Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni başlıklı yazımızın sonuna gelirken bilgilerinin doğruluğunu siz okuyucularımızın takdirine bırakıyoruz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doğu Perinçek Kürt Mü? Perinçek Kimdir? Doğu Perinçek Kökeni