e
sv

Kürt Sorunu Var Mı? – Kürt Sorunu Çözüldü Mü? Nasıl Çözülür

Kürt Sorunu Var Mı? sorusu aslında bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Bizler de bu makalemizde Kürtler neler istiyor, Kürt sorunu kiminle çözülür? Kürt sorunu ne zaman çözülür gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz.
kürt sorunu nasıl çözülür
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt sorunu var mı? başlıklı makalemizde Kürt sorunu kimle çözülür, Kürt sorunu nasıl çözülür gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz. Bu makalemizde Kürtler devletten ne istiyorlar. Kürtler inkar ediliyor mu gibi soruların cevaplarına da ulaşabileceksiniz. Ayrıca Kürt sorunu ile ilgili öneri ve fikirlerinizi yorum kısmına da yazabilirsiniz.

Kürt Sorunu Var Mı?

Kürt sorunu var olan bir sorun olup çözümüne dair bir yol haritası ve öneriler ile dolu bir süreci kapsamaktadır.

AKP hükümetinin sunduğu demokratik açılım ile bu sorunlara yönelik tartışmalar da resmiyet kazanarak müzakerelerin yapılması başlamıştır. Pek çok insanın hayatını kaybetmesine, maddi zararlara ve silahlı mücadele nedeniyle de köylerden kente göçlerin çoğalmasına ve yatırım, sosyal hizmet gibi hizmetlerin aksaması gibi siyasi, ekonomik ve de sosyal birçok probleme yol açan nedenler Kürt sorununun artmasına neden oldu.

Geleneksel Türk milliyetçileri ile merkez sağ politikacıları etnik bir sorun varlığındansa sorunu salt terör olarak görmektedir. Bu da PKK ile mücadele sürecine ivme kazandırmıştır.

Demokratikleşme ile ancak çözülebileceği düşünülen Kürt sorununa ulusal sorun olarak yaklaşılması düşüncesi de egemen olmuştur. Ülkemizde bir Kürt sorunu var ise bu sorun nasıl çözüme kavuşturulmalıdır? Türkiye’deki Kürtler ne istiyordur?

Türkiye’de Kürtler Ne İstiyor?

Türkiye’de Kürtler ne istiyor araştırmasını gerçekleştiren Kadir Has Üniversitesi, “Kürtlerin istediği yönetim şekli” sorusuna;

 • Yüzde 24,3 ile Özerk Yönetim,
 • Yüzde 24,2 ile daha demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti,
 • Yüzde 25,6 Bağımsız Kürt Devleti,
 • Yüzde 15 ile Federal Yapı,
 • Mevcut yapının devamını isteyenlerin ise oranı yüzde 10,9 olarak belirtildi.

Sadece Kürt katılımcılar göz önüne alındığında ise durum tam tersine 33,6 ile daha demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti yanıtı çıkmış oluyor. Ardında da ikinci sırada ise yüzde 24,5 oranı ile Özerk yönetim yer alırken bağımsız Kürt devleti yanıtı ise üçüncü sırada yüzde 17,3 oranı ile yer almaktadır.

kürt sorunu nasıl çözülür

kürt sorunu var mı?

Türkiye’de Kürt Nüfusu 2021

Türkiye’de Kürt nüfusu 2021 sonuçlarına göre yapılan istatistiklere göre belirtilen rakamın 20 milyonun üstünde olduğu belirtilmektedir. Birçok kaynakta Kürt nüfusunun 20 milyonu geçtiği de ifade edilmektedir. Bu kaynaklara istinaden Türkiye’deki Kürt nüfusunun 2010 yılları akabinde 20 milyonu geçmiş olduğu da söylenmektedir.(1)

Türkiye’de hemen hemen her yerde Kürt nüfusunun olduğu da düşünülecek olur ise eldeki veriler ve de kaynakçalara göre 20 milyon üzeri olduğu doğrulanır ve gerçekçi niteliktedir. Kürt nüfusu ile ilgili detaylı bilgi için Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kürt Sorunu Çözüldü Mü?

Kürt Sorunu Var Mı bazılarına göre çözülmüş olsa da aslında özellikle eğitim ve sağlık noktasında düzenlemeler yapılmadığı sürece Kürt meselesinin çözüldüğünü söylemek mümkün değildir. Bir milletin var oluşu dilinin varlığından geçer. Kürtler dil ve tarihlerinin varlığı için çaba sarf ettiklerinden ötürü bu sorunun çözümü ne silah ne de başka bir şeyle mümkündür. Kürt meselesinin çözümü sadece diyalog ve eğitim ile sağlık alanında yapılacak düzenlemeler ile mümkün olabilir. Kürt Sorunu Var Mı yazımızla böylece Kürt sorunu nasıl çözülür sorusunun cevabını da vermiş olduk.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Sorunu Var Mı? – Kürt Sorunu Çözüldü Mü? Nasıl Çözülür