e
sv

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? Hangi İbadetler Yapılır?

Kürtlerde dini günler ve aylar hakkında bilgiler elde etmek isteyen kişiler için Regaib kandili Kürtçe niyeti başta olmak üzere bu yazımızda Regaib kandili ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Kürtlerde kandil orucunun niyetini de yazımızın içerisine aldık. Gelin hep beraber Kürtlerde Kürtçe oruç niyetini öğrenelim.
regaib kandilinin fazileti nedir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Recep ayının niyeti nasıl getirilir Kürtçe hakkında daha önce yazı yazmıştık şimdi de Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? yazısı ile karşınızdayız. Bu yazımızda Regaib kandili ile ilgili sözler ve mesajlar başta olmak üzere Regiab kandilinin fazileti, kandil günlerinde yapılan ibadetler ve üç aylarda yapılacak ibadetler gibi bir çok konu hakkında bilgi elde edebilirsiniz. Gelin hep beraber Regaib Kandili Nedir? öğrenelim.

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? Regaib Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır?

Regaib kandilinin fazileti nedir? Diye merak ediyorsanız, Regaib kandilinde hangi ibadetler yapılır? Öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Rahmet ve mağfiretin müjdecisi, faziletler membai, hayırların ve bereketlerin bol bol yağdığı Üç Aylar geldi!

Bu ayların ilki olan Receb-i şerif haram aylardan biridir ve Recep ayının ilk Cuma gecesi de Regaib kandilidir. Haram aylar olarak bildirilen aylarda yapılan ibâdetlere kat kat sevap verilir. Söz konusu aylar hicrî takvime göre; Recep, Muharrem, Zilkade ve Zilhicce şeklindedir.

Regaib Kandili Nedir?

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? ‘Regaib’ kelimesi Arapçadır. ‘Talep edilen, arzulanan, kendisine rağbet edilen şey’ anlamına gelir. Recep ayı, kamerî ayların yedincisidir. Bu aylar, Peygamber efendimizin hicretini esas alan takvime göredir. İşte Regaib kandili, mübârek Recep ayının ilk Cuma gecesidir.

Bu yıl da 3 Şubat Perşembe akşamı idrak ettiğimiz Regaib kandili, kıymeti bilinmesi gereken çok faziletli bir zaman dilimidir.

Not: İslâmiyet’e göre, önce gece daha sonra gündüz gelir. Bu yüzden, Regaib gecesi Perşembe akşamı, gündüzü de Cuma’dır.

Regaib Kandilinin Önemi Nedir?

Regaib kandilinin önemi nedir? Sorusunu cevaplarken önce şunu hatırlatmak isteriz ki, bu kandil haram aylardan birinde yer aldığı için çok kıymetlidir. Haram aylarda yapılan hayır-hasenata daha fazla mükâfat verilir. Öte yandan Regaib kandili Cuma gününe denk geldiği için de ayrıca faziletlidir.

Bir hadîs-i şerifte buyruldu ki, ‘Cuma’dan faziletli bayram yoktur.’ (Deylemî)

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? Başka bir hadîs-i şerifte de şöyle buyrulmuştur: ‘Cuma günü iyiliklerin hazinesidir.’ (Ey Oğul İlmihâli)

İşte Regaib kandilinde hem üç ayların, hem Cuma gününün faziletleri bir araya gelmiştir. Böyle bir gecenin ne kadar kıymetli olacağını buradan anlamalıdır!

Yine, Keşfü’l-Hafâ adlı eserde yazılı olan bir hadîs-i şerifte; ‘Recep, Allah’ın ayıdır.’ Diye buyrulmuştur. Recep ayının ve o ayda yapılan ibadetlerin değeri buradan da anlaşılabilir.

Bazı kimseler; Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? ‘Regaib kandili Peygamber efendimizin babasının evlendiği gecedir.’ Şeklinde bir inanışa sahiptir. Ancak bu doğru değildir.

Regaib kandilinin fazileti dînî eserlerde anlatılırken şöyle buyruluyor:

 • Bu gece, mü’min kimselerin –mânen- çok ikramlara ve ihsanlara nâil olacağı bir gecedir. Bu geceye hürmet edenler (günah işlemeyip saygı gösterenler) affedilir. (Tabii ki yalnızca kandilde ibadet edip, yılın diğer günlerini boş geçirmek olmaz.)
 • Yine buyruldu ki, Regaib gecesinde yapılan dualar reddolunmaz. Bu geceyi ganimet bilip çok dua etmek gerekir.

Regaib Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Regaib kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Sorusunu yanıtlarken öncelikle şunu söylemek istiyoruz: Bu gecede ibadet etmek tabii ki çok sevaptır. Ancak bu sevaplara kavuşabilmek için her şeyden önce farz olan 5 vakit namazı kılmaya özen göstermek çok mühimdir.

Bu gecenin bereketlerinden istifade edebilmek için Regaib kandilini ihyâ etmek, yani ibadetle geçirmek lâzımdır.

Regaib kandilinde neler yapılır? Diye düşünen Müslümanlar şunların hepsini az da olsa yapmaya çalışmalıdır:

 1.  Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.
 2. Bolca dua edilmelidir. Elbette dua ederken sevdiklerimizi, diğer Müslüman kardeşlerimizi ve tüm insanlığı da unutmamamız gereklidir.
 3. Günahlardan tevbe-i istiğfâr edilmelidir.
 4. Kaza namaz borcu olanlar kazalarını kılmalıdır. Kaza namazı olmayanlar nafile namazlarla bu geceyi değerlendirebilir.
 5. Sadaka verilebilir.
 6. Türbe ziyaretleri yapılabilir. Vefat eden sevdiklerimizin kabirlerini ziyaret ederek onlar için Kur’an-ı Kerim ve dua okumayı da unutmamamız gerekir.
 7. Tesbih çekilebilir. Allahü Te’âlâ’yı çok zikretmelidir.
 8. Peygamber efendimize salevat okumalıdır.
 9. İlim öğrenmek de büyük bir ibadettir. Regaib kandilinde dînî bir kitap okuyarak bilgi dağarcığımızı genişletmeliyiz.

Regaib Kandili Namazı Var mı?

Regaib kandili namazı diye bazı nafile namazlar bildirilmiş ise de, az evvel söylediğimiz gibi kazası olan evvelâ bunları bitirmeye gayret etmelidir. Kazanız yoksa nafile namaz kılabilirsiniz.

(Farz namazların, bir de Vitir namazının kazası kılınır. Vaktinde edâ edilemeyen sünnet namazlarının sonradan kazası kılınmaz.)

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? Resûlullah efendimizin Regaib gecesinde Allahü Te’âlâ’ya şükür için 12 rekât namaz kıldığı belirtilir.

Ayrıca bu kandilde; hacet namazı, tesbih namazı ve tevbe namazı da kılınabilir. Regaib gecesinde Teheccüd namazı kılmak da çok iyi olur.(1)

Regaib Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Kürtlerde dini günler ve aylar arasında kandil günleri de yer alır. Müslümanlar Regaib kandilinde oruç tutulabilir. Fakat âlimler, sadece tek olarak Cuma günü oruç tutmanın mekruh olduğunu bildirmişlerdir. Bu nedenle ya Perşembe-Cuma, yahut Cuma-Cumartesi günleri oruç tutmak tavsiye edilir.

Bir hadîs-i şerifte, Recep ayının ilk günü oruç tutmanın 3 yıllık küçük günahlara kefâret olacağı ifade edilmiştir. (Kaynak: Câmiü’s-sağîr). Ayrıca Kürtlerde kandil gecesi nasıl ihya edilir öğrenmek için Kürtçe Kadir Gecesi Mesajları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Regaib Kandili Sözleri ve Mesajları

Regaib kandili mesajları ve sözleri ile sevdiklerinizi bu mübarek günde mutlu edebilirsiniz. Onlarla tebrikleşmek amacıyla kullanabileceğiniz dualı Regaib kandili mesajları hazırladık:

 • Yâ Rabbî! Sen bizim günahlarımızı sonu olmayan rahmetinle ört. Bu Regaib kandili tüm âlem-i İslâm ve bütün dünya için hayırlara vesile olsun.
 • Eller semâya kalksın bu gece, diller duaya yönelsin, gönüller huzura açılsın. Regaib kandilinizi kutlarım.
 • Allah sizi umduklarınıza kavuştursun, kötülüklerden korusun. Regaib kandiliniz mübarek olsun.
 • Rabbim size dünya ve âhiret saadeti versin. Tüm hayırlı muratlarınızın gerçek olmasını dilerim. Hayırlı kandiller.
 • Sözünüz hikmet olsun, bakışınız tefekkür, sükûtunuz ibret. Allah’a salih bir kul, Peygamber efendimize hayırlı bir ümmet olmak temennisiyle. Kandilimiz mübarek olsun, nice kandillere.
 • Günahlarımız aff-u mağfiret olsun bu gece, yüreklerimiz bir olsun. Herkesin Regaib kandili kutlu olsun.
 • Allah’ım tüm üzüntülerini sevince tebdîl eylesin. Hayatındaki güzellikler dâim olsun, ne istiyorsan daha güzeli olsun. Hayırlı kandiller.
 • Regaib gecesi, ihsanların çok olduğu bir gecedir. Rabbim bizi bu gecenin feyzinden mahrum etmesin. Bu vakitlerin kıymetini bilenlere selâm olsun. Hayırlı kandiller.
 • Bağışlanma gecesidir bu gece, huzur grecesidir, müjde gecesidir. O zaman ellerimizi açalım, Rabbimize yalvaralım. Hayırlı kandiller.
 • Her şeyin gönlünce olmasını diler, Regaib kandilinin hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ederim. Amellerin Allah katında makbul, duaların kabul olsun.
 • Camilerden ezan, dillerden Kur’an, yüreklerden îmân eksik olmasın. Herkese hayırlı kandiller!
 • Bu gece rahmet yağmurlarında ıslanalım. Kalbimiz kirlerinden, yani günahlardan temizlensin. Yepyeni bir hayata başlamak için söz verelim kendimize. Hayırlı kandiller.
 • Kırıldın mı? Affet. Kırdın mı? Öyleyse özür dile. Hayat çok kısa, bize emanet olarak verilen nimetleri ve sayılı nefeslerimizi Allah yolunda harcayalım. Regaib kandiliniz mübarek olsun.
regaib kandilinin fazileti nedir?
Regaib Kandilinin Fazileti Nedir?

Kürtçe Regaib Kandili Sözleri ve Mesajları

Ev rîwayeta Pêxemberê me (s.a.a) ku di sê mehên bi bereket de heta ku mimkun e rojiya nifirê bigire wiha ye; Îbnî Ebbas (r.a.) gotiye:
“Resulê Xuda [dirûd û silavên Xuda lê bin] çend salan di meha Recebê de ewqas rojî digirt, ku me digot qey qet naxwe (her roj rojî digre) K. Savm 56, II. , 811, Hedîs jimare: 2430)

Dayîka me Eyşe (r.a) li ser rojiya Şebanê wiha dibêje:
“Min qet nedîtiye ku Resûlê Xwedê di tu mehê de ji meha Şabanê zêdetir rojî bigire. Carinan rojiya tevahiya Şebanê digirt.” [Buxarî]

Tüm halkımızın Regaip Kandili Mübarek Olsun.

***

Qendîla Hemû Gelê Me Ya Rexaîbê Pîroz be

İslam aleminin başta olmak üzere tüm insanların kandilini kutlayacak olan bu mesajda sizlerde mesajı kopyalayarak Kürtçe whatshappta sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Kürtçe islami mesajlar arasında yer alan bu mesajların gönderdiğiniz Kürt arkadaşlarınızı sevindireceğini umuyoruz.

Kandiliniz mübarek olsun. Tüm İslam âlemine özelde halkımız için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz

***

Qendîla we pîroz be. Jibona ummeta îslamê, xususen jibo milletê me bibê sebebê xêr û xweşi yê

Kürtçe Regaip Kandili Mesajları ve Dini Sözler ile sizlerde kısa sürede Kürt arkadaşlarınıza günderdiğiniz bu Kürtçe dini mesajlar, onları sevindirdiği gibi böyle hayırlı ve ihya edilirse büyük sevaplara nail olunacak günü de hatırlatmanıza vesile olmuş olacaktır. Bu vesile ile sizin hatırlatmalarınız ile yapacakları ibadetlerde sizlere de hayırlar yazılacağını umuyoruz.

Sizin Ailenizin ve Tüm Müslümanların Kandilini Kutlu ve Mübarek Olsun

***

Qendîla te u malbata te ya gele mislimana pîroz û bimbarek dikim


Qendîla Hemû Gele Me Ya Bimbarek Be

***

Tüm Halkımızın Kandili Mübrek Olsun


Qendîla cihana Mislimanan pîroz be….

***

Tüm dünyadaki Müslümanların kandili mübarek olsun.

Recep Ayının Niyeti Nasıl Getirilir Kürtçe

Misilmanê ku bixwaze mehên Receb, Şaban û Remezanê rojî bigire, dikare niyeta xwe bi gotina “Ya Xweda ez nîyet dikim ku sibe ji bo xatirê te rojîya xwe bi îrade bigirim” temam bike û nîyeta xwe jî bike sê mehan.

Ji bo ku niyeta rojiya qezayê bikin; “Ji bo Xwedê ez qezaya dawî ya rojiya Remezanê îda bikim.” dikare bê gotin. Kürtçe regaib kandili niyeti nasıl yapılır başta olmak üzere Kürtlerde kandil geceleri nasıl kutlanılır? gibi bir çok sorunun cevabı için Kürtçe Regaib Kandili Mesajları ve Dini Sözler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kürtçe Kandil Orucu Niyeti

Kürtçe Kandil Orucu niyeti edilirken aslında ramazan orucunun niyeti ile pek farkı yoktur. Kürtçe kandil niyeti genellikle Ez bi nîyetim rojîya qendilî digrim şeklinde niyet edilebilir. Kürtçe kandil orucu niyeti çevirisi yaparsak bu da niyet ettim kandil orucunu tutmaya şeklinde çevirebiliriz.

Li Qendîlê rojîgirtin îbadeteke pir bi fezîlet e, niqte ye, ev rojî ne wacib e, sunnet e, ji kesên ku îro rojî digirin heqê salekê rojî girtine tê dayîn, lazim e şeva berê vê rojiyê bigrin.

Niyeta rojiya Qendîlê wiha ye:

“Ez niyeta min heye ku ji bo razîbûna we rojî bigirim” an jî bi dilxwazî ​​tevbigerim.”

Di çira rûnê ya Regaîpê de nîyeta rojîya dilxwazî ​​yan jî nîyeta rojîya wacib dibe û bi vî awayî xelata rojîya roja çira rûn tê girtin û wacib qezayê jî dibe. rojî bê dayîn.

Her wiha hûn dikarin ji navnîşana me ya li jêrê demên sehûr, îmsak û fitarê yên vê rojê bibînin.

Kürtçe Oruç Niyeti Nasıl Getirilir?

Kürtçe ramazan orucuna niyet edilirken şu şekilde niyet edilmektedir. Ez bi nîyetim sibê digrim rojî, rojîya meha remzanê ya sala îsalî li ser min ferze Xwedê tû qebul kî. Amin olarak Kürtçe oruç niyeti yapılır. Kürtçe oruç niyetinin Türkçe karşılığı ise Niyet ettim Allah rızası için üzerime farz olan orucu tutmaya. Amin şeklinde bu Kürtçe ramazan orucu niyetini çevirebiliriz.

Niyet yek ji şertên rojiyê ye. Rojîgirtin bê niyet ne derbasdar e. Her çiqas niyeta bi dil têr bike jî, mandub e ku bi ziman niyeta xwe bêje. Rabûna ji bo sehûrê ji bo rojiyê jî niyet tê hesibandin.
Rojiya Remezanê dema niyetê ye ji bo rojiyên ku di hin rojan de bên girtin û ji bo rojiyên nefîr jî dema di navbera rojavabûnê û beriya ku roja din bigihîje lûtkeya xwe, divê. Nexwe nîyet di nava rojê de ne caiz e (Kesanî, Bedâî’, II, 85). Ji bo van rojiyan niyeta mutleq ya “rojiya sibê” bes e. Lê bi şev nîyet kirin û rojîyê wek “Rojîya Remezanê ya Sibe” kirin fezîlettir e. Lazim e ji bo her roja Remezanê niyetek cuda bê kirin (Mewsili, el-Ihtiyar, I, 397, 400).


Ji bo qeza, qefere û rojiyên ku bê wext tê dayîn, divê herî dereng ji rojavabûnê heta dema îskê niyet bê kirin. Dema ku niyeta rojiyên bi vî rengî tê kirin, divê were gotin ku “tiştek mîna qeza, keffara an rojiya niftê”.
Li gor mezhebê Şafiî ji xeynî nafileyê divê hemû rojî bi şev bên kirin. Heger heta wextê îmsak nîyet neyê kirin, rojîya wê rojê nabe. Ji aliyê din ve rojiyên bi dilxwazî ​​heta ku roj bigihêje lûtkeya xwe dikare bibe mebest (Şirazî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Regaib Kandilinin Fazileti Nedir? Hangi İbadetler Yapılır?