e
sv

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022

Kürt dil bayramı kutlaması Kürt toplumunun kültürel ve yöresel yansıması olarak kabul görürken aynı zamanda tek bir gün değil her gün konuşabileceklerini yansıtan bir vurgu şeklinde ifade ediliyor. Bu konuda çıkan paylaşımlar ve açıklamalarda aynı yönde yer alıyor.
15 mayıs kürt dil bayramı günü ve kürtçe dil mesajları
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı Mesajlarını 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022 başlıklı yazımızda toplayarak Kürtçe Dil Bayramı hakkındaki tüm mesajları topladık. Böylece bu yazımızda Kürtçe dil bayramını kutlayabilir sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022

Her yıl 15 Mayıs günü kutlanmakta olan Kürt dil bayramı 2022 beraberinde de coşkuyla kutlanacak. Kürt dili İran-Avrupa ve Arap dil kökenine benzerlik taşıyan bol içerikli bir dildir. Ortalama 4-5 lehçeden oluşan dil yapısı farklı akşamlarla kullanılmaktadır. Fakat çok zengin bir dil olduğunu belirtmek gerekir. Aynı zamanda dünya dilleri sıralamasında en zengin dillerden biri olduğu bilinir. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022 Zorluk derecesi 9.cu dil olarak Kürt dili zengin içerik kelime donanımı ile 13.cü sıraya sahiptir. Bu sayede Kürt toplumu yansıtan bir coşkuyla her yıl kutlandığı bilinmektedir. Diller toplum yapısını oluşturur. Bu nedenle de her kesimin ve kültürün yansıtılan farkıdır diyebilmek mümkündür.

Kürt Dil Bayramı Programı

Kürt dil bayramı 2007 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. Bu tarih öncesinde her zaman inkâr edildiği belirtilen dil kökeniyle ilgili açıklamalar sıkça dile getirildi. 8 Mayıs ile 15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan dil bayramı festival tadında kutlanacak olup şölen etkinlikleri ile Kürt dil bayramı programı hazırlanmıştır. Bu yönde Kürt toplumuna özgü çalışmalar dikkat çekmektedir. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022 yazımızın devamında Paneller, yürüyüşler, tiyatro ve şenlik eşliğinde kutlanacak programa yönelik Kürt toplumuna özgü herkesin evinde ve istediği alanda Kürtçe konuşabilme rahatlığını tadacağı görülüyor. Tıpkı yabancı dillere sahip olan diğer insanlar gibi her yerde konuşabilme özgürlük fırsatı Kürt vatandaşları da sevindirmiş bulunuyor.(1)

Kürt Dil Bayramı Sözleri

Kürt dil bayramı kapsamında öne çıkan haberler Mayıs ayının başlaması beraberinde oldukça fazla tıklanıyor. En çok araştırılan konulardan biri ise Kürt dil bayramı sözleri şeklinde öne çıkıyor. Cejna Zimane Kurdi şeklinde belirtilen sözler kapsamında özgürlük ve aydınlanma ateşinin ışık saçtığı belirtiliyor. Yıllardır Kürt vatandaşların kullandığı dile yönelik söylenen hitaplar oldukça kafaları karıştırmaktaydı. Fakat üst düzey çalışmalar beraberinde kabul edilen ve rahatça kullanılmaya başlanan dilin Kürtler arasında yeni bir akım oluşturduğunu söyleyebiliriz. Dil bayramlarını kutlamak adına söyledikleri popüler söz ise Cejna Zimane Kurdi Piroz Be! Şeklinde öne çıkmaktadır. Kısaltılmış hali ise paragraf başında geçen bölümdür.

Kürt Dil Bayramı Nedir?

Kürt dil bayramına yönelik yapılan paylaşımlarda dikkat çeken konuya dair sorgulamaların başında Kürt dil bayramı nedir öne çıkıyor. Kürt dil bayramı Kürt halkı tarafından benimsenmiş ve yüzyıllara uzanan dil kökeni ile oluşmuş bir dilin ve toplumun yansıması olarak biliniyor. Günümüzde kutlanan dil bayramı 2007 yılı öncesine kadar kutlanmıyordu. Bu durum Kürt vatandaşların kendi lisanı ile kendilerini ifade edememesi anlamını taşımaktaydı.

15 mayıs kürt dil bayramı günü ve kürtçe dil mesajları
15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları

Toplumları özgünleştiren ve kültürlerin öne çıkmasını sağlayan Kürt dil bayramı gerek programları gerekse bu konudaki özverili tavırlarıyla dünya çapında kutlanıyor. Kutlanan gün ise 15 Mayıs tarihli olup Kürt dil bayramı olarak biliniyor. Bununla birlikte konuya dair yapılan açıklamalardan biri de yok olunmaması adına dil kökeninin gerçekliği ile yüzleşmelisiniz şekline öne çıkıyor. Ayrıca Kürtçe Oruç Niyeti yazımızı da okuyabilirsiniz

Kürtçe Dil Bayramı Mesajları

Kürtçe dil mesajları genellikle bir çok kişi tarafından paylaşmak için tercih edilmektedirler. 15 mayıs Kürtçe dil bayramını kutlamak isteyen kişiler Kürtçe kutlama mesajları ile bu güne dair duygularını paylaşmaktadırlar. Bizler de bugün için seçmiş olduğumuz Kürtçe dil mesajlarını sizlere aktarıyoruz.

 • Cejna zimanê dayîkê pîroz be
 • Zimanê me hebûna me ye, cejna zimanê dayîkê pîroz be
 • Roja zimanê Kûrdî pîroz be
 • Ziman rûmeta me ye roja zimanê Kurdî pîroz be

Bu 4 farklı şekilde sizler de 15 mayıs Kürtçe dil bayramını kutlayabilirsiniz.

kurtçe dil bayramı mesajları
Kurtçe dil bayramı mesajları

Kürt Dil Bayramı Kutlaması

Kürt dil bayramı kutlaması Kürt toplumunun kültürel ve yöresel yansıması olarak kabul görürken aynı zamanda tek bir gün değil her gün konuşabileceklerini yansıtan bir vurgu şeklinde ifade ediliyor. Bu konuda çıkan paylaşımlar ve açıklamalarda aynı yönde yer alıyor. Bu yüzden Kürtler için önemi büyük olan 15 Mayıs tarihinde ve her yıl aynı günde Kürt dil bayramının kutlanması gerektiği söyleniyor. Kürtlerin yaşadığı her ortamda özgürce ve rahatça dillerini istenilen lehçede kullanabilmeleri ön görülüyor. Kısaca Kürt vatandaşlar için yeni bir atılım sayılan bu durum aslında 15 yıldır kutlanıyor. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022 yazımızın sonuna gelirken ayrıca Kürtlerin Atası Kimdir İlk Kürt Liderleri Hangi Irktan Gelir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Günü ve Kürtçe Dil Mesajları 2022