e
sv

Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe – Oruç Niyeti, Roji Nedir

Kürtçe ramazan orucu niyeti nasıl edilir? Kürtçe Kaza orucu niyeti nasıl edilir? Kürtçe nafile orucu niyeti nasıl edilir? Kürtçe Farz Orucuna nasıl niyet edilir?
oruç kazası nasıl niyet edilir kürtçe
avatar

Kundir

 • e 5

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe bayram mesajları veya Kürtçe sözler hakkında bilgiler verdiğimiz içeriklerimizin ardından bugün Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe yazısı ile karşınızdayız. Bu makalemizde Kürtçe oruç nedir? Kürtçe oruç niyetleri veya Kürtçe rojî ne demek gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe

Türkçe Ramazan Orucunun kazası “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Orucunun kazasını tutmaya” şeklinde söylenilirken bu niyet Kürtçe Oruç niyeti ise “Ez bi nîyetim rojîya qezaya ferza Remezanê digirim” şeklinde niyet edilir. Bilindiği üzere Ramazan orucu 29-30 gün sürmektedir ve herhangi bir muafiyeti olmayan sağlıklı ve akıllı her birey üzerine farzdır. Ramazan orucu kimler üzerine farzdır? Bunun detaylı araştırmasını da ayrıca yapabilir bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Kurban Bayramı Mesajları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kürtçe Oruç Ne Demek

Kürtçe Oruç kelimesinin anlamı tam olarak Rojî demektir. Kürtler orucu rojî olarak nitelendirirler. Oruç Kürtler arasında nasıl kutlanılır? Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe Bunun konusu ise daha detaylı bir araştırma istemektedir. Zira Kürtlerin Ramazan orucuna karşı bakışları ve Kültürel yaklaşımları çok farklıdır.(1)

Rojî Ne Demek?

Kürtçe Roji nedir? Yukarıda da belirttiğimiz şekilde Kürtçe Rojî Nedir? diye soran kişiler için bu kelimenin Oruç anlamına geldiği bilinmektedir.

Kürtçe Oruç Çevirisi

Kürtçe Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir başlıklı makalemizde Oruc’un Kürtçe anlamı başta olmak üzere Kürtçe oruç niyetine de yer verdik. Yeniden kısaca belirtmek gerekirse farz olan oruç için Kürtçe olarak bir çok niyet belirtimektedir. Bizler de Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe yazımızda Kürtçe Razaman orucu niyetlerini listeli halde aşağıda paylaşıyoruz :

 1. Îşev bi niyetim, sibê rojî me. Rojiya meha Remezan ê Ferza sala îsal digrim jibo Xwedê, Xwedê tu qebûl bike Amin
 2. Ya rebbî min niyet e siba birojî bim rojiya meha remezanê remezana vê salê bigirim ji te re ya rebbî tu qebûl bikî amîn
 3. îşev niyet dikim sibê rojî me rojiya meha remazanê ji bo te xwedê digrim tu qebûl bikî
 4. Ya rebbî, min niyet e rojî bigirim. rojiya vê remezanê. li ser min ferz e. ez edâ bikim ji xwedê re
 5. Xwedayê min! min niyete sibehî bi rojî bim. pêş eda ferza remezana vê salê. bigrim bo xudê. xûdê ji min qebul biket.
 6. îşev nêtim sib rojî me, rojiya remezanê ferza vê salê ji te re digirim, ya rebbî xwedê tu qebûl bikî
 7. îşev nîyetim ez digrim rojîya sibê rojiya ehda ferza remezana sala îsal digrim ji boy xwedê xwedê tu qebûlkî illahû ekber
 8. îro bi nêt im, sibê rojî me, rojiya meha remezanê, ez dikim ferza vê salê bigirim, xwedê qebûl ke, amîn.
oruç kazası nasıl niyet edilir kürtçe
Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Roji

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Rojî

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe yazımızın sonuna gelirken yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz. Ayrıca Kürtçe bayram mesajları için detaylı bilgi almak isteyenler Kürtçe Ramazan Bayramı Mesajları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Oruç Kazası Nasıl Niyet Edilir Kürtçe – Oruç Niyeti, Roji Nedir