e
sv

Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar)

Abdurrahman önen yazıları, abdurrahman önen hayatı, Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar), abdurrahman önen nereli, abdurrahman önen kaç yaşında
abdurrahman önen nerelidir
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt yazarları arasında yer alan ve Kürt camiasının sevilen isimlerinden olan Abdurrahman Önen’in vefatının ardından sevenleri için Abdurrahman Önen Kimdir? başlıklı yazımızla kısa da olsa Abdurrahman Önenin hayatını anlatacağız.

Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar)

Uzun bir süredir İstanbulda kanser tedavisi gören Kürt siyasetçi ve yazar Abdurrahman Önen kaldığı hastanede hayatını kaybetti. Özel bir haber ajansına konuşan yeğeni Mahabad Önen sevilen Kürt yazarları arasında yer alan Abdurrahman Önen’in tedavi gördüğü İstinya Hastanesinde hayatını kaybettiğini aktardı. Abdurrahman Önenin cenazesi nerededir? Sorusuna karşılık Abdurrahman Önenin cenazesi yarın İstanbul’da defnedilecektir.

Kürt Yazarlar

Abdurrahman Önen’in kardeşi Fuat Önen’den açıklama ; Vefat eden siyasetçi Abdurrahman Önenin kardeşi Fuat Önen, kardeşinin vefatıyla ilgili açıklamada bulundu. Fuat Önen’in yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

Abdurrahman Önen bir yıldır kanserle mücadele ediyordu ve bu sabah dünyaya gözlerini yumdu. Abdurrahman bizden biriydi. 65 yıllık bir kardeşliğimiz, 45 yıllık bir yoldaşlığımız vardı. İyi, kötü, cesurca, fedakarca, eksiği ve fazlasıyla…

Ömrünü bir hayalinden peşinden koşmakla geçirdi: Özgür Kürdistan’da Kürtçe coğrafya derslerini vermek. Ne yazık ki, ömrü yetmedi binlerce Kürt gibi.

Naaşının bir hastanenin fakültesine kadavra olarak bağışlanmasını vasiyet etti. Naaşıyla da tıp öğrencilerine hizmet etmek için.  

Yine yas tutulmamasını da vasiyet etti. Yüreğimi çiğnerim, fakat onun vasiyetini çiğneyemem.  

İstediği gibi naaşını fakülte hastanesine teslim edeceğiz ve yasını tutmayacağız.

Dostları ve sevenlerinin onun vasiyetini ve benim tutumumu anlamasını umuyorum.

Sevenlerinin başı sağ olsun.

Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar) Evdirehmanê Mahmûd(Abdurrahman Onen) vê sibê di saet 5an de xatir ji me xwest. Ev saleke nexweşîya penceşêrê laşê wî dagir kiribû, vê sibê dilê wî sekinî û ji nav me koç kir.
Evdirehman yek ji me bû. Me biratîyeke 65 salan, hevrêtîyeke 45 salan bi hev re bihurt. Wek me baş, wek me nebaş, wek me wêrek, fedakar, wek me bi kil û kêmasî bû, û hwd.
Emrê xwe li dû xeyalekê derbas kir. DI KURDISTANEKE SERBIXWE DE BI KURDÎ, DERSÊN ERDNÎGARÎYA KURDÎ dayîn bû ev xeyal. Mixabin wek bi sed hezaran kurd emrê wî têrê nekir.
Wesêt kiriye ku termê wî wek kadawra bê dayîn ji bo nexweşxaneya fakulteyekê. Da ku bi termê xwe jî xizmetê ji xwendekarên tipê re bike.
Dîsa wesêt kiriye ku şîna wî neyê girtin.
Ez pêl li dilê xwe dikim û pêl li wesêta wî nakim.
Wek wî xwest em ê termê wî teslîmî nexweşxaneya fakulteyê bikin û em ê şînê danehînin.
Hêvîdarim ku dost, heval û hezkirîyên Wî wesêta wî û helwesta min fahm bikin.
Bila serê hezkirîyên Wî sax be.

Abdurrahman Önen kimdir?

Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar) En sevilen Kürt yazarlar arasında yer alan Abdurrahman Önen 1956 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğmuştur.

Derikte ilkokul ve ortaokulu tamamladıktan sonra liseyi de Mardin’de ve üniversiteyi de İstanbul’da bitirmiştir.

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümünden mezun olmuştur.

Okulu bitirdikten sonra üç yıl boyunca Derik’te çiftçilik yapmıştır. Ve sene 1976’da İstanbul’a yerleşmiştir.

1980 sonbaharında Mardin’in Midyat ilçesinde coğrafya öğretmenliğine başlamıştır. On ay sonra bazı siyasi nedenlerden dolayı öğretmenliği bırakmak zorunda kalmıştır.

1984 yılında ise yeniden öğretmenliğe dönmüştür. 2008 yılına kadar İstanbul’da birçok okulda coğrafya öğretmenliği yaptı. 2008 yılında emekliye ayrıldı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Abdurrahman Önen Kimdir?(Kürt Yazarlar)