e
sv

Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı)

Kürt İslam alimleri serimizin bugün konusu Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı) yazısı olacaktır. Bu başlıkta Ahmedi Hani kitapları, Ahmedi Hani şiirleri ve Ahmedi Hani nerelidir gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.
ahmedi hani türk mü
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt Ünlüler üzerine yazmış olduğumuz yazılarımızın bugünkü yazısı Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı) konusu olacaktır. Bu yazıda Ahmedi Hani kimdir?, Ahmedi Hani nerelidir gibi sorularla beraber Ahmedi Hani’nin eserleri hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı)

Ahmedi hani astronom olarak bilinir. 1650 yılında Han köyünde dünyaya geldi. 1707 yılında ise vefat etmiştir. Kürt edebiyatçı olarak bilinir. Daha çok ikamet ettiği yerler arasında Çukurca, Hakkari, Doğubeyazıt ve Van yer alır. Özellikle bu bölgelerde çok sayıda eserler de vermiştir. Astronot olarak Kürt bölgesinde çok sayıda işleve sahiptir. 17. yüz yılda yaşamış olan bir tarihçi olarak da bilinir.

Genellikle Kürtçe alanında vermiş olduğu eserler ve çalışmalar ile ön plana çıkar. Bu yüzden kendisinin de Kürt kökenli olduğu söylenir. Kürt kökenli bir astronot ve tarihçi olarak tarihe geçmiştir. Özellikle Kürt alanına çok ilgi gösterdiği için kendisinin Kürt olduğu da ileri sürülür.

Ahmedi Hani Kürt Mü?

Ahmedi Hani bir İslam alimi olarak bilinir. Tarihçi ve şair olarak da çok yoğun bir çalışma hayatı olmuştur. Bu alanda Kürtçe olarak vermiş olduğu eserleri ön plana çıkar. Özellikle Kürt edebiyatına da karşı da çokça çalışmaları yer alır. Bu yüzden kendisinin Kürt kökenli olduğu ileri sürülür. Ancak tarihçinin kendi ağzından böyle bir söz çıkmış değildir. Bu sadece başkaları tarafından ileri sürülür.

Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı) Ancak sanatçı köken olarak da Kürt bir bölgeye mensuptur. Kürtçe konuştuğu da söylenir. Bu yüzden Kürt bir tarihçi ve alim olarak bilinir. Tarihinin önde ve ileri gelen bir alimidir.

Ahmedi Hani Hayatı

Ahmedi Hani Çukurca, Hakkari ve Osmanlı Devletinde etkinlik göstermiş olan bir alimdir. Kürt kökenli olarak bilinen bir alimdir. Kürt kökenli olduğu için öğrenim gördüğü alanlar da Kürt medreseleridir. Ayrıca Kürt medreselerinin yanı sıra Suriye ve İran medreselerinde de eğitim ve öğretim görmüştür. Kariyeri boyunca genellikle eğilimli olduğu alanlar arasında Fıkıh, astronomi, tarih ve Kürt Edebiyatı yer alır.

Özellikle de Kürt edebiyatı alanında ön plana çıkan bir yapısı vardır. İshak Paşa sarayında çalışmış önemli bir alimdir. Özellikle bu kurumda çalışması ile daha çok ön plana çıkmayı da başarmış bir kişidir. Alimlik konusunda yaşamış olduğu dönemde ön plana da çıkmayı başarmış bir kişi olmuştur.

Ahmedi Hani yapmış olduğu çalışmalar ve bu alanda vermiş olduğu eğitim ile ön plana çıkan bir kişi olmuştur. Bu kapsamda özellikle sağlıklı bir eğitim hayatı olmuştur. Genel olarak farklı alimlerden almış olduğu dersler ve vaazlar eşliğinde kendini geliştirmeyi de başarmış bir kişidir. Ünlü alimin etkilendiği kişiler de olmuştur.

Ahmedi Hani’nin Etkilendiği Kişiler

Ahmed-i Hani, Şihabeddin Sühreverdî, Farabi, Feqiyê Teyran, Molla Ahmed-i Cezirî, Platon, Aristoteles, Muhyiddin İbn Arabi, Ali Hariri, Firdevsi ve Ömer Hayyam gibi daha birçok büyük şahsiyetten etkilenme düşünceleri ortaya koyar. Çok iyi bir eğitmen ve dil uzmanı olarak karşınıza çıkar. Bu alanda birçok önemli şahsiyetin farklı dillere çevrilmiş olan eserlerini de alıp incelemiştir.

Ahmedi Hani her anlamda kendini geliştirebilen bir sanatçı ve alim olmuştur. Bu kapsamda özellikle aldığı fıkıh dersleri de ön plana çıkar. Bu dersler eşliğinde bugün fıkıhın daha iyi anlaşılmasında bizlere yardımcı ve yol gösterici olmuştur. Onun eserleri daima çok sade bir dille yazılır. Bu yüzden okuma ve anlama konusun da da herhangi bir zorluk ya da sıkıntı yaşanması söz konusu olmaz. Özellikle herkese hitap eden bir alim olmuştur.

Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı) Hem yaşadığı coğrafyada hem de bu coğrafya dışında daha birçok alana ulaşmış olan önemli bir kişilik ve şahsiyettir. Sağlıklı bir eğitim ve öğretim hayatı olmuştur. Gençlerden yetişkinlere kadar herkesi etkisi altına almayı başarmış bir kişi olmuştur. Özellikle günümüzde hala etkisini sürdürmeye devam eden bir yapısı vardır. Bu alanda sizlere yardımcı olan bir düşünürdür.

Ahmedi Hani ile özellikle fıkıh ve İslama dair aklınıza takılmış olan her türlü soru ve görüşleriniz için gerekli eserlerine göz atabilirsiniz. Bu eserler kapsamında oldukça sağlıklı ve yol gösterici bir kişi olmuştur.

Ahmedi Hani İslam Felsefesi

Ahmedi Hani İslami felsefe anlamında da ön plana çıkan bir alim olmuştur. Bu kapsamda özellikle İslamın felsefesine yönelen bir eğilim içine girmiştir. İzah etme aşamasında felsefenin İslama etkisi ve İslamın felsefeye etkisi kapsamında oldukça detaylı bir çalışma içine girmiştir. Bu çalışma kapsamında da İslami felsefe tarihini oluşturmuştur. İslami felsefe anlamında konuların daha da çok ayırt edilmesine katkısı büyük olmuştur.

ahmedi hani türk mü

ahmedi hani kürt mü

İslami felsefe alanı çok geniş ve derin bir alan olarak karşınıza çıkar. Bu alanda özellikle çok derin olan konuların açıklaması da net şekilde yapılır. Ahmedi Hani İslami felsefe alanında gerekli araştırma ve çalışmaları yapıp buna uygun olacak şekilde gerekli açıklamayı da sizlere sunmuştur. Ahmedi Hani kendine has sade bir dil kullanır. Kullanmış olduğu bu dil ile de özellikle eserlerin ve açıklamaların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmuştur. Bu kapsamda çok  gelişimci ve alim bir ruha sahiptir. Oldukça da sivri bir zekası vardır. Okuduğunu hemen anlama becerisi ile donatılmıştır.

Ahmedi Hani Önemli Eserleri

Ahmedi hani önemli birçok esere imza atmıştır. Bu önemli eserler ise şu şekilde sıralanır;

 • Mem û Zîn, (Mem ve Zin)
 • Nûbihara Biçukan, (Küçüklerin Baharı)
 • Eqîdeya Îmanê, (İman’ın Akidesi veya İnanç Risalesi) Ahmed-i Hani’nin Kürtçe eseri, genel anlamda İslam’ın temellerini içeren, dini konuları işleyen bir kitaptır. Şiirsel bir dille yazılan kitap yetmiş üç beyitten oluşmaktadır.
 • Eqîdeya Îslamê, (İslam’ın Akidesi)
 • Fî Beyanî Erkanî Îslam, (İslam’ın Temelleri)
 • Erdê Xweda, (Allah’ın Arzı), (Astronomi ve Coğrafya ile ilgili eser)
 • Dîwana Helbestan, (Şiir Dîvanı)
 • Şirên Fîlozofî (Filozofik Şiirler)

  Ahmedi Hani Kitapları

Tüm bunların yanı sıra ön plana çıkan birçok çalışması da mevcuttur.

Ahmed-i Hani Kürtler, Kürt edebiyatı ve Kürtçe’ye ile ilgili pek çok çalışması oldu.

 • Kürt talebelere Kürtçe eğitim vermek için Medrese kurdu.
 • İlk Kürtçe-Arapça sözlük olan Nûbihara Biçûkan eseri yazdı.
 • Astronomi ve Coğrafya üzerine ilk kez Kürtçe kitap yazdı.
 • Felsefe üzerine ilk kez Kürtçe eser yazdı.
 • Kürtlerin birliğini savunan ilk kişi oldu.
 • Kendisinden sonra gelen bütün Kürt bilgilere ilham kaynağı oldu.

Ahmedi Hani yukarıda sıralanmış olan her bir eseri ile ön plana çıkar. Tüm bu eserlerin her biri genellikle Kürt alanı ile ilgili olsa da bu kapsamda İslamın daha iyi anlaşılması ve fıkıhın daha iyi bir şekilde bilinmesi için de ön plana çıkan yapıya sahipler. Bu kapsamda hem birçok esere hem de birçok çalışmaya imza atmış olan bir İslam âlimidir.

Bugün hala etkisini sürdürmeye devam eden sağlıklı bir alt yapı ile meydana getirdiği bu eserlerin çapı çok önemlidir. Birçok kişi bu eserler sayesinde akıllara takılan çoğu soruya daha iyi bir şekilde yanıt bulmuş olmaktadır. Özellikle İslam ve fıkıh ile birlikte Kürtlere yönelik yapmış olduğu çalışmalar da çok derindir.

Ahmedi Hani bugün ön plana çıkmayı başarmış önemli İslam alimleri arasında yerini korumayı başarmış bir kişidir. Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı) Bu kapsamda İslamın önemli alimleri arasında varlığını geçmişten günümüze kadar hala sürdürmeye devam eden bir kişidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ahmedi Hani Kürt Mü?(Kimdir, Hayatı)