e
sv

Ahmet Aslan Kimdir?

Düzenli olarak paylaştığımız Kürt Ünlüler listemizin bugün kü sanatçısı Ahmet Aslan olacaktır. Bu makalemizde Ahmet Aslan Kimdir? sorularına cevap olup, Ahmet Aslan hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.
ahmet aslan hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Düzenli olarak paylaştığımız Kürt Ünlüler listemizin bugün kü sanatçısı Ahmet Aslan olacaktır. Bu makalemizde Ahmet Aslan Kimdir? sorularına cevap olup, Ahmet Aslan hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Oldukça başarılı bir müzisyen olan Ahmet Aslan’ı tam olarak tanımak isteyen kişiler Ahmet Aslan biyografisi? Gibi soruları sıkça sormaktadır.Eşkıyaya Dünya’ya Hükümdar Olmaz dizisinde söylediği Minnet Eylemem şarkısının kullanılmasının ardından popülerleşen bir isim olan Ahmet Aslan Tunceli doğumlu ve 50 yaşındadır.

Müzik eğitimine ülkemizde, İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuvarında başlayan Ahmet Aslan bunun ardından eğitimine ve yaşamına yurtdışında devam etmek üzere Almanya’da yaşamaya başlamıştır.

Başarılı Türk halk müziği eserlerini içeren ilk albümü olan Rüzgar ve Zaman’ı 2004 yılında yayınlayan Ahmet Aslan’ın diskografisinde 3 albüm bulunuyor. Rüzgar ve Zaman albümünde yer alan Zazaca ve Türkçe şarkıları ile dikkat çekmeyi başaramayan ünlü isim bunun ardından 2007 yılında Meleklerin Dansı isimli albümünü piyasaya sürdü.

2008 yılında ise Rotterdam Dünya Müzik Akademisi’nde eğitimine devam eden şarkıcı 2012 yılında başarılı bir şekilde eğitimini noktalamıştır. 1996 yılından bu yana Almanya’da yaşayan Ahmet Aslan, ülkemizde son yılların en çok dikkat çeken isimlerinden.

Aynı zamanda Resim ile de ilgilenen Ahmet Aslan, Mikail Aslan ile amca çocuğu olması ile de bilinmektedir.  Ahmet Aslan sadece başarılı bir müzisyen olmakla kalmayarak kendi tasarladığı la-tar isimli müzik aletini de şarkılarında kullanan ve bu anlamda özgün bir müzik tarzı oluşturmayı başarmıştır.

Ülkemizde Türk halk müziğine modern ozanlık anlamında kattığı bakış açısı ile büyük başarı yakalayan Ahmet Aslan, kadim eserleri yeniden yorumlamasının yanında kendi yazdığı eserleri de albümlerine koymuştur. Eşkıya Dünya’ya Hükümdar Olmaz dizisi ile ismini iyiden iyiye duyurmaya başlayan Ahmet Aslan Türk Halk Müziğinin son yıllardaki en güçlü temsilcileri arasında yer almaktadır. Başarısının arkasında kaliteli bir müzik eğitimi alması ve zaten Türkü kültürü ile yetişmesi de önemli faktörler olarak dikkat çekiyor.

Ahmet Aslan, birçok kişinin Mikail Aslan yorumu ile bildiği tanımadığım ten şarkısının da esas yaratıcısıdır.  Yurtdışında yaşamasına rağmen Ahmet Aslan geçmiş yıllarda da aralarında Trt de dahil olmak üzere birçok farklı programda yer almış ve eserlerini hem televizyonda hem de çeşitli radyo programlarında icra etmiştir. Etnik müzik ya da anadolu müziği olarak da anılan şarkıları ile Ahmet Aslan kendi özgün tarzını yaratmayı ve çok geniş bir dinleyici kitlesine hitap etmeyi başarmıştır.

ahmet aslan hayatı

Ahmet Aslan Hayatı

Tunceli’de  1968 yılında doğan Ahmet Aslan, 1993 ve 1996 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvar’ında müzik eğitimi almıştır. Ahmet Aslan ne zaman doğdu? Sorusunun cevabı bu şekildedir. Mezun olmasının ardından ise Almanya’da yaşamaya başlayan ünlü isim, uzun bir yapım sürecinin ardından 2004 yılında ilk albümü olan Rüzgar ve Zaman’da (Va-u Waxt) hem Türkçe hem de Zazaca şarkılara yer vermiştir.

Ahmet Aslan şarkıları ve albümleri hangileri? Diye sorulduğunda ise, Ahmet Aslan’ın bu albümü ile belirli bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başaran Ahmet Aslan bunun ardından ülkemizde çeşitli konserler vermiştir.

Ayrıca kendisinin daha sonradan yorumladığı Tanımadığım Ten adlı şarkıyı da  Mikail Aslan’a  vermiştir. Müzikal anlamda yaptığı başarılı işlere ek olarak Ahemet Aslan La-Tar adını verdiği enstrümanı da geliştirmiştir. Gitar ve bağlamanın bir kombinasyonu olan bu müzik aletini kendi müziğine de entegre etmeyi başarmıştır. Perdesi bulunmayan bir enstrüman olması ile çalabilmek için oldukça zaman isteyen bu enstrümanı da virtüöz seviyesinde icra edebilen Ahmet Aslan bu sayede ne kadar yetenekli bir müzik adamı olduğunu da göstermiştir.

Dünyaca ünlü birçok müzisyenin ve profesyonelin görüşlerini alarak geliştirdiği enstrümanı ile çaldığı ve yorumladığı birçok şarkı bulunmaktadır. Ahmet Aslan 2007 yılında Meleklerin Dansı isimli albümünü yayınlamış ve yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır. Albümünde yer alan şarkılar arasında ilk albümüne benzer olarak yine Zazaca ve Türkçe eserler bulunmaktadır.

Hem kendi şarkılarını hem de yerel kültüre ait eserleri bir arada topladığı Meleklerin Dansı albümünün ardından Ahmet Aslan müzik eğitimini daha ileri götürmeye karar vermiştir. Bu anlamda Rotterdam Dünya Müzik Akademisi’ne 2008 yılında giren Ahmet Aslan 2012 yılında bu eğitimi de tamamlamıştır.

Müziğininde yakaladığı başarının arkasında eğitimli bir müzisyen olmasının yanı sıra yerel kültür ve geleneklerle harmanladığı şarkılarının Anadolu’yu yansıtan eserler olması da önemli bir role sahiptir. Ahmet Aslan 2015 yılında ise Na-Mükemmel albümünü yayınlamıştır. Günümüzde yakaladığı başarının kapısını aralamasını sağlayan bu albümde yer alan birçok şarkı çok sayıda dinleyiciye ulaşmayı başarmış ve Ahmet Aslan’ın bugünkü popülerliğine katkıkda bulunmuştur.  3 albümü bulunan ünlü sanatçı yeni şarkı ve albüm çalışmalarına da devam etmektedir.

Ahmet Aslan Albümleri

Ahmet Aslan İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı’nı bitirmesinden 1 yıl sonra ilk albümü olan ve toplamda 10 şarkıdan oluşan Rüzgar ve Zaman albümünü 2004 yılında yayınlamıştır. Albümde yer alan Susarak Özlüyorum ve Tanımadığım Ten şarkıları ile önemli bir satış rakamı ve kitle edinmeyi başaran Ahmet Aslan bunun ardından ikinci albümü olan Meleklerin Dansı albümünü ise 2007 yılında  piyasaya sürmüştür.

Bu albümde yer alan Minnet Eylemem şarkısı daha sonra Eşkıya Dünyaya Hükümdar olmaz dizisinde kullanışmış ve bu sayede bu albüm ve Ahmet Aslan adını bir kere daha duyurmayı başarmıştır. Meleklerin Dansı albümünde daha çok Zazaca şarkılara ağırlık veren Ahmet Aslan daha sonra yapım çalışmalarını 2015 yılında tamamlayarak Na-Mükemmel albümünü yapmıştır.

Bu albümde ise Meleklerin Dansı albümünün tersine daha çok Türkçe eserler ağırlıklı olarak yer almaktadır. Albümde yer alan ve bir Nazım Hikmet şiiri yorumlaması olan Geberiyorum adlı eser oldukça ilgi görmüş ve daha sonra Athena tarafından da yorumlanmıştır. Ahmet Aslan Nereli? Sorusunun cevabı olarak Ahmet Aslan’ın 1968 yılında Tunceli’de dünyaya geldiği belirtilebilir

Ahmet Aslan Şarkıları

Ahmet Aslan ilk albümünü çıkardığı zamandan günümüze kadar her dönem çokça dinlenen ve bu sayede kendi kitlesini oluşturmayı başaran bir isimdir. Geçmişteki albümlerinden hemen hemen herkesin hatırladığı bir şarkısı bulunan ünlü isim, aynı zamanda oldukça başarılı bir etnik müzik temsilcisi olarak da görülmektedir. Susarak Özlüyorum ve Tanımadığım Ten şarkıları son derece yüksek dinlenme ve satış rakamlarına ulaşmıştır ve Ahmet Aslan’ın ilk albümü olan Rüzgar ve Zaman içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca Mikail Aslan yorumu da bulunan Susarak Özlüyorum şarkısı kendisinin ismini duyurmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır. Ahmet Aslan şarkılarında Zazaca ve Türkçe dillerini kullanabilen, kendi geliştirdiği enstrüman olan La-Tar’ı başarılı bir şekilde icra eden bir sanatçı olmasının yanı sıra bir etnik müzik ekolüdür.

2007 yılında yayınladığı Meleklerin Dansı Albümü içerisinde yer alan Minnet Eylemem şarkısında kullandığı farklı yorum tarzı, vurgu ve melodiler ile yaptığı müzik türünün prototip bir eserinin örneği görülmektedir. Ahmet Aslan birçok kişi tarafından dinlebilecek bir müzik yapmasının bir neticesi olarak yüksek sayıda dinleyiciye ve geniş bir dinleyici kitlesine hitap etmeyi başarmıştır.

Farklı sanat dalları ile de ilgilenen Ahmet Aslan aynı zamanda bir ressamdır. Bu durumun da eserlerine ve de şarkılarına yansıdığı görülebilmektedir. Çok yönlü bir sanatçı olması ile Ahmet Aslan şarkılarında özgün ve yaratıcı besteler kullanmaktadır.  Yerel ve anonim eserlerin yanı sıra söz ve müziği kendine ait olan birçok şarkısı bulunan Ahmet Aslan günümüzdeki popülerliğine ulaşmasında önemli bir basamak olan Eşkıya Dünya’ya Hükümdar Olmaz dizisinde Minnet Eylemem şarkısı’nın kullanılmasına izin vermiştir.

Ahmet Aslan yurtdışında, tam olarak belirtmek gerekirse Almanya’da yaşamasına karşın ülkemize sık sık gelmekte ve konserler vermektedir. Bu konserlerde de geniş bir izleyici ve dinleyici kitlesi ile buluşan Ahmet Aslan başarılı bir etnik müzik temsilcisi olmasının yanı sıra müzikal olarak, kendi enstrümanını geliştirmesi ve birbirinden başarılı eserlere imza atması ile de bilinmektedir.

Ahmet Aslan şarkılarında farklı diller, ezgiler ve yorumlar kullanan bu anlamda da özgünlüğünü koruyan bir isimdir. Ahmet Aslan’ın albümlerinde yer alan şarkıları incelediğinde çok farklı kültürlerin ve geleneklerin etkilerini rahatlıkla görülebilmektedir.

Bu anlamda Tunceli’de geçirdiği ilk gençlik yaşlarının kendi karakteri ve miüziğinde derin izler bıraktığını söylemek mümkündür. Ahmet Aslan başarılı bir müzisyen olmasının yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer alan ve bunları destekleyen bir isimdir. Ülkemiz sanatçıları arasında önemli bir yere sahip olan Ahmet Aslan hala albüm ve şarkı çalışmalarını sürdürmekte ve zaman zaman diğer sanatçılar ile yaptığı düet kategorisindeki eserler ile gündeme gelebilmektedir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ahmet Aslan Kimdir?