e
sv

Ahmet Cem Ersever Kimdir? Kürt Mü? Nereli

Ahmet cem ersever hayatı, cem ersever türk mü?, Ahmet Cem Ersever Kimdir? Kürt Mü? Nereli, cem ersever yıldız ersever
ahmet cem ersever kimdir? kürt mü? nereli
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt ünlüler arasında zaman zaman paylaştığımız yazılarımızda bugün Ahmet Cem Ersever Kimdir? Kürt Mü? Nereli başlıklı makalemizle Ahmet Cem Erseverin hayatı, kitapları ve Cem Ersever Yıldız Ersever gibi bir çok konuya değineceğiz.

Ahmet Cem Ersever Kimdir? Kürt Mü? Nereli

Ahmet Cem Ersever Kimdir ? Cem Ersever 1950 yılında Erzurum’da doğdu. 1967 yılında TED Ankara Kolejinden mezun oldu. Orta öğretim eğitimini tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini okumak üzere kayıt olduğu Ankara Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bir sene okuduktan sonra bıraktı. Bu okulu bıraktıktan  sonra 1969 yılında Kara Harp Okulu’na girdi ve Kara Harp Okulu’ndan 1972 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. Cem Ersever 1973 yılında Piyade Okulu’nu bitirdi daha sonra Jandarma Subay Okulu’na gitti buradan da 1974 yılında mezun oldu. Babası da Cem Ersever gibi subaydı, babasının subay olması sebebiyle ilk  öğrenimini yurdun değişik yerlerinde farklı okullarda  gördü.

11 Aralık 1979 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Mardin, , Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir Edirne, Hatay, Kırklareli ve İçel gibi illerde kaçakçılıkla ilgili olayları soruşturmak üzere görevlendirildi. Cem Ersever’ in hayatı askeriyede askeri yaşam ve  disiplin içinde geçmiştir. Cem Ersever Kürt mü derseniz, Cem Ersever ;  hayatı kışlalarda ve yurdun değişik yerlerinde geçmiş bir Türk subayıdır.

Ahmet Cem Ersever Kimdir?

Cem Ersever rütbe olarak yüzbaşı iken 20 Şubat 1980 yılında Trabzon’a yine kaçakçılıkla ilgili olayları soruşturmak üzere atandı. Bu rütbedeyken 12 Eylül Darbesi olaylarından sonra Güneydoğu’daki terör, kaçakçılık vb. örgütlü eylemlerle mücadele etmek amacıyla istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma istihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM)’i kurdu. Cem Ersever JİTEM’in kurucusu ve fikir babasıdır. JİTEM, doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak kuruldu ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak çalışacaktı.

Cem Ersever Güneydoğu Anadolu’da subay olarak görev yaptığı sırada kaçakçılarla olan ilişkileri yüzünden birçok kez soruşturma geçirdi ancak hiçbirinde de aleyhine deliller olmadığı için ceza almadı.

Ahmet Cem Ersever Kürt Mü?

Cem Ersever Güneydoğu Anadolu’da PKK ile silahlı çatışmalara bizzat katılmış olup operasyonları da bizzat kendisi yönetmiştir. Ayrıca PKK ile yapılan terör ve istihbarat çalışmalarının tümünde yer almış, bu örgütü bitirmek için yapılan tüm faaliyetleri yönetmiş. PKK yardım ve yataklık yapan  kişi ve gruplarla irtibat kurmuş, bunları kendisine verilen tam yetkiyle yapmış olup tüm operasyon ve işlemleri doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak yürütmüştür. Cem Ersever  Kürt değil Türk’tür köken itibariyle.

Cem Ersever’in şahit olduğu önemli ve sırlı gerçeklerin Türkiye gündemini sarsacak nitelikte olması sebebiyle kim olduğu hep merak edilmiştir. Şahit olduğu gerçeklikleri başkalarına da duyurmak için takma isimle Cem Ersever kitaplar yazmıştır.

Ahmet Cem Ersever Nerelidir?

Cem Ersever Diyarbakır doğumlu mu? Mahmut Yıldırım ve faili meçhul cinayetler hakkında açıklamalarda bulundu ve tam o sıralarda Orgeneral Eşref Bitlis ölümü bomba gibi düştü. Bu ölümün bu kadar gündem olmasının sebeplerinden biri de Orgeneral Eşref Bitlis’in şüpheli bir şekilde ölmesi değil de öldürülmesi oldu. Mart 1993’te bu olayı protesto etmek için 30 arkadaşıyla birlikte askerlikten istifa etti. İstifa ederken de istifa mektubunda şu satırlara yer verdi.

“1984 yılından bugüne kadar yapılan yanlışlar, ihanetler ve uygulamalar konusunda Türk kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyor ve görüşmeler sonunda belirlenecek bir tarihte Türk basınıyla kamuoyu önünde Celal Talabani’nin ihanetleri PKK ilişkileri, Güneydoğu’daki gerçek durum, köy korucuları, itirafçılar, faili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağımı beyan ediyorum.”

Cem Ersever’in sözleri belli ki birilerini korkuttu.

Ayrıca Cem Ersever istifa mektubunda  “Güneydoğu’da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir” diyordu.

Cem Ersever ve 30 arkadaşının istifalarının perde arkasıyla ilgili şu ifadeler hatırlarda kaldı ve günümüze kadar ulaştı. “Cem Ersever ve arkadaşlarının teröristlerin harekât tarzı konusunda çok tecrübeli, kendi güvenlikleri yönünden de çok dikkatli oldukları bilinmektedir. Buna rağmen herhangi bir mücadele emaresi olmadan cinayeti işleyenlerce ele geçirilmiş olmaları dikkati çekmektedir. Bu durum Ersever ve arkadaşlarının kendileri açısından ‘güvenilir’ saydıkları kişilerce veya bunların aracılığı ile yakalanmış oldukları ihtimaline kuvvet kazandırmaktadır”

Ahmet Cem Ersever Kitapları

Cem Ersever yazar kişiliği ile de ön plana çıkmıştır. Cem Ersever’in  kitap yazma sebebi aslında bildiklerini Türk kamuoyu ile paylaşmaktı. Kitaplarını Ahmet Aydın takma adıyla yazmıştır. Böylece Ahmet Cem Erseverin takma adı da Ahmet Aydın olduğu bilinmektedir. Cem Ersever’in kitapları “Üçgendeki Tezgâh” ve “APO-PKK-Kürtler”  isimli eserlerdir.

Cem Ersever Aydınlık Gazetesi’ne röportaj vermiş olup burada Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım ve bazı faili meçhuller ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştur. Cem Ersever’in JİTEM içindeki kavga nedeniyle Yeşil ve faili meçhullerle ilgili bilgiler verdiği iddia edildi. Cem Ersever öldürüleceğini sezmiş gibi, daha önce tanışıklığı olduğu arkadaşı Alparslan Ertuğ’a “Bir gün bana bir şey olursa Hanefi Avcı’ya haber ver” diyordu.

Ahmet Cem Ersever Ölümü

Cem Ersever bu süreçlerden sonra Soner Yalçın’a röportaj verdi.24 Ekim 1993 yılında Soner Yalçın ile yaptığı röportajlar ile ilgili mahkemeye ifade vermek üzere Ankara’ya çağrıldı. JİTEM’den ayrıldıktan sonra PKK ve JİTEM’le ilgili gerçekleri, JİTEM’in iç yüzünü, faili meçhul cinayetleri ve her şeyi tüm gerçekliği ile açıklamıştı. Bu bilgileri mahkemede de tekrarlaması gerekiyordu. İfade vermek için Ankara’ya gittiğinde kayboldu ve kendisinden haber alınamadı. 4 Kasım 1993 tarihinde, elleri arkadan bağlanmış bir şekilde ağzı bantlı olarak kafasına iki el ateş edilmişti.

Ahmet Cem Ersever Nasıl Öldürüldü?

Cesedi Ankara’nın Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Kendisini öldürenlerin kimliği belirlenemedi. Cinayetin üzerinden 17 yıl geçti ve cesedi bulunduktan sonra çekilmiş olay yeri fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğraflarda kafasının arkasından giren kurşunlar yüzünden çıkmıştı. Ayrıca fotoğraflarda başının altında bir çuval bulunuyordu bu da ölümünden önce ya da ölümü sırasında başına çuval geçirildiğini gösteriyordu. Olay yeri tutanaklarında Cem Ersever’in cesedinin akşam vakti güvenlik güçlerine gelen ihbar üzerine bulunduğu yazıyordu ve fotoğraflarda çevrenin karanlık olduğu, ağzının bantlı olmadığı görülüyor.

Ahmet Cem Ersever Kaç Yaşında Öldürüldü?

Tüm bilinmezliğiyle ve sırlarıyla Cem Ersever öldüğünde 43 yaşındaydı ve binbaşı rütbesindeydi. Arkasında sadece Soner Yalçın tarafından yazılmış olan Binbaşı Ersever’in İtirafları adlı eser kaldı. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen katili ya da katilleri faili meçhul olarak kaldı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ahmet Cem Ersever Kimdir? Kürt Mü? Nereli