e
sv

Alan Kurdi’nin Dramı Kurşun Kaleme İşlendi

alan kurdini dramı kurşun kaleme işlendi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan vahşet dolu olaylara dikkat çekmek adına çalışmalar yürüten Bosnalı heykeltıraş Jasenko Djordjevic’nin dikkat çektiği son kişi cansız bedeni Akdeniz kıyılarına vuran Mülteci Kürt bebek Alan Kurdî oldu… Bosnalı heykeltıraş ‘Küçük Dünyam’ olarak nitelendirdiği Alan Kurdî’yi kalemine nakşetti.


İlk eserini altı yıl önce yapmaya başlayan Djordjevic, kendini geliştirdikçe üzerinde yoğunlaştığı bu işinin önemini de öğrenmeye başladı ve zamanla toplumsal farkındalık yaratmak adına sadece dünya geneline düşen önemli olayları tanıtmak için kalemini kazımaya başladı..

 

Rojava’daki savaştan annesi ve kardeşiyle kaçıp bindikleri botun alabora olması sonucu cansız bedeni sahile vuran küçük Alan’ın acı veren görüntüsü bir daha yaşanmasın diye, adeta Djordjevic bunu kaleminin ucunda dondurdu. Bir sanat eseri ortaya koymakta araç olarak kullanılan kalemi sanat eserine dönüştüren Djordjevic, Alan Kurdî anısına yaptığı eseri ve sanatı hakkında açıklamada bulundu.

alan kurdinin dramı

Djordjevic, Alan Kurdi’nin cansız bedeninin sahile vurmuş halini gördüğünde çok üzüldüğünü ve bundan etkilendiğini anlatarak “O sadece bir çocuktu ve yaşanan savaşı o çıkarmamıştı. Bu çalışmamla artık ona bir yardımım dokunmaz belki ama diğerlerine savaşın ne kadar kötü olduğunu anlatabilirim” diye konuştu.

Yaptığı eserler ile sadece Suriye’deki savaşın kötülüğüne değil, Irak , Afganistan ve diğer ülkelerde yaşanan savaşlara ve acılara da dikkat çekmek istediğini belirten Djordjevic, sanatla bir şeyleri değiştirmenin mümkün olduğunu savundu. Djordjevic, ülkesi Bosna Hersek’te yaşanan savaşı da bir çocuk olarak tecrübe ettiğini ve savaşın zor yanını gördüğünü ifade ederek Alan Kurdî için yaptığı çalışmanın, Norveç’te faaliyet gösteren bir insan hakları örgütünde sergilendiğini söyledi.

alan kurdi

Zor ama eğlenceli

 

Zamanının büyük kısmını sanata ayıran Djordjevic için bu iş, meşakkatli ama bir o kadar da eğlenceli. Kalem üzerinde çalıştığı için yaptığı işin çok hassas olduğunu anlatan Djordjevic, bir sembolü ya da figürü kalem üzerinde ortaya çıkarırken dingin ruh halinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Djordjevic, bir figürün ana hatlarını ortaya çıkarmak için kesintisiz 10 saat çalıştığını kaydederek “İlk oturuşta ana figürü ortaya çıkarıyorum. Ardından detayları için iki gün daha çalışıyorum. Yapacağım figürün büyük bir fotoğrafı yanımda oluyor, ona bakarak yapıyorum” ifadelerini kullandı.

alan kurdinin hayatı

Bosna Krallığı ile ilgili çalışma yapıyor

İşlediği kalemler üzerine akla gelebilecek her türlü figürü yaptığını ve bugüne kadar 150’den fazla eser ortaya koyduğunu söyleyen Djordjevic, Michelangelo gibi dünyaca bilinen sanatçıların ünlü eserlerini de kaleme işlediğini bildirdi. Yeni bir proje üzerine çalıştığını belirten Djordjevic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bosna Krallığı dönemiyle ilgi çalışıyorum şu anda. O dönem hakkında tarihi çok kitap var ama o zamanın insanları, yaşamı ve sembolleri hakkında bir sanat kitabı yok. Söz konusu dönemde var olan figür ve sembollerden kalemlerime 20 ila 30 çalışma yapıp bir kitapta bunları bir araya getirmeyi düşünüyorum.Bosna’nın o zamanki durumunu bu eserle göstermek istiyorum.”
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Alan Kurdi’nin Dramı Kurşun Kaleme İşlendi