e
sv

Dua Lipa Kimdir?(Dini, Kökeni, Nereli)

Dua Lipanın kökeni bir çok kişi tarafından merak edilmekte. Bazıları Dua Lipa Kürt mü? sorularını söyler ken bazıları ise Dua Lipanın Türk olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca dua lipanın kaç yaşında ve nereli olduğu da merak edilen bir diğer konu arasında yer alıyor. Bizler bu makalede dua lipanın kökeni, dua lipanın dini ve dua lipa arap mı başta olmak üzere bir çok soruya cevap vereceğiz.
dua lipa kürt mü
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt ünlüler üzerine yazmış olduğumuz yazılarımızın devamında bugün Dua Lipa Kimdir?(Dini, Kökeni, Nereli) başlıklı yazımızla karşınızdayız. Bu makalemizde Dua Lipanın hayatı başta olmak üzere Dua Lipa nereli, Dua Lipa Kürt mü, Dua Lipa kökeni ve Dua Lipa dini hakkındaki sorulara cevap vereceğiz. Dua Lipa Türk mü sorusu da aslında merak edilen bir diğer sorular arasında yer almaktadır.

Dua Lipa Kimdir?

22 Ağustos 1995 yılında Londra’da dünyaya gelen İngiliz-Arnavut asıllı Dua Lipa, şarkıcı, model ve şarkı yazarıdır. Dua Lipa’nın ismindeki “Dua” kelimesi Arnavutça bir kelime olup “Seni seviyorum”, “ihtiyacım var” gibi anlamlara gelmektedir. Dua Lipa’nın annesinin adı Anesa Lipa, Rock müzisyeni babasının adı ise Dukagjin Lipa’dır. Kardeşlerinin adları ise Rina Lipa ve Gjin Lipa’dır.

Dua Lipa Kökeni

Kosova’nın bağımsızlığının ilan edildiği 2008 yılında ailesi ile birlikte Kosova’ya taşındı. Müzik kariyerine 14 yaşında Christina Aguilera ve Nelly Furtado gibi bazı sanatçıların YouTube’daki şarkılarına cover yaparak dinleyicilerin beğenisine sundu. 15 yaşındayken, tekrar Londra’ya dönerek arkadaşlarıyla yaşamaya başladı. Londra’da Sylvia Young Theatre School’da okumuştur.

Dua Lipa, 16 yaşında  model olarak sektöre adımını attı. Babası eski yıllarda Rock müzisyeni olan Lipa’nın çocukluğu, babasının müziklerini dinleyerek geçti.

Dua Lipa İlk Albümünü Ne Zaman Çıkardı?

Dua Lipa, 2015 yılında ilk albümü için Warner Bros Records ile çalışmaya başlamıştır. 2015 Ağustos ayında ise ilk single’ı olan “New Love”ı piyasaya çıkarmıştır. 2015 Ekim ayında Lucy Taylor imzalı olan 2. Single’ı “Be the One,”ı çıkarmıştır. 2 Haziran 2017 yılında ilk stüdyo albümü olan “Dua Lipa” albümünü çıkarmıştır. 2018 yılında 1.2 milyar kez izlenen ‘New Rules’ single’ı çıktı. 26 Mayıs 2018 tarihinde ise Kiev’de yapılan Real Madrid ve Liverpool arasındaki, Şampiyonlar Ligi final maçı öncesinde stadyumda sahne almıştır.

Dua Lipa Kimdir?(Dini, Kökeni, Nereli) 14 Ağustos 2018 tarihinde ise “Regnum Live in Concert” serisi ile Antalya’da konser verdi. Verdiği bu konser ile Türkiye’de ve dünyada adından söz ettirmeye başladı. Genç yaşta yaptığı şarkılar ile milyonların ilgisini çeken Lipa, dünyaca bilinen şarkıcılar arasında yer alır. Dua Lipa’nın Türkiye’den ve dünyadan milyonlarca hayranı vardır.

dua lipa kürt mü

dua lipa hayatı

Dua Lipa Kürt mü?

 Dua Lipa’nin Arnavut asıllı olduğu bilinmektedir. Ancak Londra’da dünyaya geldiği için İngiliz-Arnavut asıllı olarak biliniyor. Dua Lipa Kürt mü konusunda henüz doğru ve resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

Dua Lipa Albümleri:

2015 – New Love (Single)

2015 – Be the One (Single)

2016 – Last Dance (Single)

2016 – Hotter than Hell (Single)

2016 – Blow Your Mind (Single)

2017 – Scared to Be Lonely” (Martin Garrix ile) (Single)

2017 – Lost in Your Light” (Miguel Jontel Pimentel ile) (Single)

2017 – The Only EP (LP)

2017 – Dua Lipa

2018 – New Rules (Single)

2018 – IDGAF (Single)

Dua Lipa Ödülleri :

2017 – Glamour Award for NEXT Breakthrough En İyi Yeni Sanatçı Ödülü

2017 – Eurosonic Noorderslag – Avrupa Sınır Kırıcıları Ödülleri (EBBA)

2017 – Eurosonic Noorderslag – Yılın En İyi Yeni Ödülü

2017 – Eurosonic Noorderslag – Kamu Tercihi Ödülü

2017 – NME Ödülleri – En İyi Yeni Sanatçı

2018 – 2018 BRIT ödülleri – En İyi İngiliz Kadın Sanatçı” ve “En İyi Çıkış Yapan İngiliz Sanatçı”^

Dua Lipa Kimdir?(Dini, Kökeni, Nereli) makalemizin sonuna gelirken Kürt ünlüler hakkında yazdığımız bilgilendirici yazılar için ayrıca sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz. Sitemizdeki arama kısmından hangi ünlüler kürttür sorusuna böylece cevap bulmuş olacaksınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Nagi
  9 ay önce

  Köken kısmında kökeni hakkında bilgi vermemeniz dışında bir problem yok

  yorum beğen
  • Kundir
   9 ay önce

   Yazıda Kürt olup olmadığı bilinmemekle beraber Arnavut asıllı olduğu ve yüksek ihtimal Kürt olmadığını eklemişiz 🙂

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Dua Lipa Kimdir?(Dini, Kökeni, Nereli)