e
sv

Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı?

Sitemizde yayınlanan Kürt ünlüler kategorisinde bugün Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Ezhel Kimdir? sorusuyla başlayıp Ezhelin hayatını anlatarak aynı şekilde Ezhel Kürt mü? ve Ezhel ne zaman tutuklandı sorularının cevabına da ulaşabilirsiniz.
ezhel neden tutuklandı?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde yayınlanan Kürt ünlüler kategorisinde bugün Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Ezhel Kimdir? sorusuyla başlayıp Ezhelin hayatını anlatarak aynı şekilde Ezhel Kürt mü? ve Ezhel ne zaman tutuklandı sorularının cevabına da ulaşabilirsiniz.

Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı?

İşte Ezhel’e Dair Her Şey! Son dönemde adını epey duyduğumuz ve kamuoyunu sıkça meşgul eden isimlerden birisi de Ezhel. Daha doğrusu nam-ı diğer Ezhel. Zira “Ezhel” sanatçının sahne adı, ya da bir diğer ifadeyle “mahlas” ismi. 1 Temmuz 1990 doğumlu olan ve gerçek adı Ömer Sercan İpekcioğlu olan sanatçı Ankara’da dünyaya gelmiştir. Müziğe çok genç yaşlarda başlayan Ömer Sercan İpekçioğlu’nun müziğe olan yeteneği, kendisinin kısa zamanda parlamasını ve uzun mesafeler kat etmesini sağlamıştır.

Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? makalemizin devamında ezhelin sahne ismi ile devam ediyoruz. 2013 yılına kadar sahne adı olarak “Ais Ezhel” mahlasını kullanan sanatçı, o tarihten itibaren yalnızca “Ezhel” ismi ile anılmaya başlanmıştır. Son 5 yıldır Ezhel mahlası ile bilhassa rap çevrelerinde ünlenen sanatçı, ülke gündemine ise geçtiğimiz aylarda yaşadığı “tutuklanma” vakası ile geldi.

Ezhel’in Hayatı

Kendisini sevenler tarafından Türkiye’nin Bob Marley’i olarak da tanımlanan sanatçı, müziğe genç yaşlarda başlamasına rağmen, ismini ancak 2008 yılında duyurmaya başlamıştır. Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? başlıklı yazımızın devamında Ezhelin hayatı hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Genç yaşlardan başlamak üzere gitar başta olmak üzere pek çok enstrüman çalan ve aynı zamanda da söz yazan Ezhel; rap, hip hop ve reggae tarzlarında sevenleri ile buluşmuştur. Gitar, ney, def, piyano ve darbuka gibi müzik aletlerini çalan, beste yapabilen ve söz yazabilen Ezhel’in müzik türü “Anatolian Urban Core/ Hip-Hop/ Reggae-Dub/ Trap” dallarının tamamından esintiler içermektedir.

Müziğe solo (tekil) olarak başlamasına rağmen, sanatçı arkadaşı Keişan ile birlikte 2008 yılında birlikte bir seri çıkarma kararı almışlardır. Bu çalışmanın ardından çok daha geniş kitleler tarafından adı duyulmaya başlayan Ezhel, esas çıkışını ise 2011 yılında gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Kamufle, Anıl Piyancı, Red, Keişan, İndigo, Nomad ve Grogi ile birlikte yaptığı “Sekiz” isimli şarkısı rap dünyasında hemen herkes tarafından tanınmaya başlandı.

Aynı yıl; Dj Suppa, Funk’d up ve Aga B ile birlikte VooDoo Records’u kuran Ezhel, Freestyle King 2 yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışmada 16 katılımcı arasında 1. olması dikkatlerin bir kez daha üzerine yoğunlaşmasını sağlamıştır. Organize Oluyoruz vol. 2 isimli albüme “Yaprak Düşerse” isimli parçası ile katkıda bulunmuştur. 2017 yılına gelindiğinde ilk kez resmi bir albüm çıkaran Ezhel’in albümünün adı da “Müptezhel”dir. Şarkıcı bu albümünden sonra adeta kariyerinde zirveye erişmiştir.

ezhel neden tutuklandı?

ezhel kimdir?

Ezhel Neden Tutuklandı?

Rapin Zirvesinden Hapishaneye! Şarkıları ile milyonlara ulaşmaya başlayan Ezhel, bilhassa genç nesil arasında giderek ünlendi. Hakkında yapılan şikayetler üzerine, “şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği” gerekçesi ile 23 Mayıs 2018 tarihinde göz altına alındı. Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? başlıklı yazımızın devamında Ezhel neden tutuklandı sorusunun cevabını vermeye devam ediyoruz. Sanatçının bu suçu işlediğine dair kendisine yöneltilen suçlamalara dayanak olarak gösterilen nokta ise; şahsına ait sosyal paylaşım sitesi instagram hesabında hint keneviri fotoğrafı olması ve  ‘Geceler’ isimli şarkısının sözleridir.

Ezhel Kürt Mü? sorusunun cevabını aşağıda verirken, şimdi Ezhelin tutuklanma nedenleri hakkında konuşalım. Gözaltına alındıktan 1 gün sonra; 24 Mayıs tarihinde adliyeye sevk edilen ve tutuklanan Ezhel, yaklaşık 1 ay kaldığı cezaevinden 19 Haziran 2018 tarihinde tahliye olmuştur. Hakkında “uyuşturucu madde kullanılmasını özendirme” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar ceza istemi ile yargılanan Ezhel; ilk duruşmasında kendisine yapılan suçlamalara cevap vermiştir. Hakimin “Yarınımız Yok” isimli şarkısını sorması üzerine bu parçadan bir kesit okuyan sanatçı, ismi belirtilen şarkıda uyuşturucunun zararlarını konu ettiğini deklare etmiştir. Bunun üzerine suçlamalardan beraat eden Ezhel, 19 Haziran 2018 günü hapishaneden tahliye olmuştur. Kendisi ceza evindeyken tutuklu olmasına yönelik bilhassa sosyal medya üzerinden “free Ezhel” (Ezhel serbest kalsın) şeklinde paylaşımlar yapılmıştır.

Ezhel Nereli?

Ezhel’in önlenemez yükselişi ve başarıları kendisi hakkında yakıştırılmalar yapılmasına da neden oldu. Ezhel Nerelidir? Makalemizin devamında Ezhel özellikle dünyaca ünlü rapçiler Future, Kendrick Lamar, Travis Scott ve A$AP Rocky gibi sanatçılara benzetildi. Hatta bazen bu sanatçıları taklit etmekle de suçlandı. Bunun yanında Ezhel’in nereli olduğu ve Kürt mü olduğu da çokça sorgulandı. Ezhel Ankara’da doğmuştur ve “Ankaralı Ezhel” olarak da bilinmektedir.

Ezhel Kürt Mü?

Kürt olup olmadığı konusunda ise 1. ağızdan, yani Ezhel tarafından yapılan bir açıklama bulunmaktadır. Ezhel Kürt Mü? 7 Haz 2017 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kendisine ait hesabından; “Kürt değilim Türkmenim ama beginner’ın bi tık üstü seviye Kürtçe biliyorum. hobilerim rap yapmak ve ANKARALI olmak. (hala İzmirli sanıyorlar)” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Buradan da anlaşılacağı gibi, Ezhel Kürt değil, Ankaralı bir Türkmen’dir. Bununla birlikte kendisi Kürtçeye ilgi duymuş ve belli bir oranda öğrenmiştir.

Ezhel’e Yeniden Dava Açıldı!

23 Mayıs 2018 günü göz altına alınan ve bir gün sonra tutuklanmasının ardından 19 Haziran’da beraat ederek cezaevinden tahliye olan Ezhel’e 11 Temmuz’da yeniden dava açıldığı öğrenildi. Ezhel mahlas ismini kullanan Ömer Sercan İpekçioğlu’na tıpkı ilk gözaltına alınması ve tutuklanmasında olduğu gibi; “Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği” iddiasıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeniden iddianame hazırlandı.

Ezhel Kürt Mü? makalemizin devamında Ezhelin hapishaneye düşme nedenleri hakkında konuşacağız. Özellikle ‘Küvet’ ve ‘Alo’ isimli parçalarının sözleri ile uyuşturucu kullanımını özendirdiğine dair suçlanan ve yine 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak olan Ezhel mahlaslı Ömer Sercan İpekçioğlu; suçlamaları reddederek, suç kastı taşımadığını ve sadece kafiye olması için bahse konu ifadelere şarkılarında yer verdiğini söyledi. Şarkıcının yeniden yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı? başlıklı makalemiz ile ezhelin hayatı hakkında detaylı bilgiler verdik, daha önce yayınladığımız Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı yazımızı okuyarak Mesut Özil Kürt müdür? sorularının cevabına ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ezhel Kimdir? Ezhel Kürt Mü? Ezhel Neden Tutuklandı?