e
sv

Feqiye Teyran Hayatı ve Biyografisi

Kürt Edebiyatına önemli katkıları ile bilinen ve Ey Av û Av şiirinin yazarı Feqiyê Teyran Biyografisi hakkında özetle bilgiler vereceğimiz makalemizde sizlerde en önemli Kürt şairlerinden biri olan Feqîyê Teyran’ın özetle hayatını ve şiire bakışını öğrenmiş olacaksınız. Feqîyê Teyran’ın şiire bakışı medrese usulü mutasavvıf bir bakışla bakmıştır. Ve şiirlerinde Allah inancı, tefekkür gibi konulara sık sık değinmiştir.
feqiye teyran şiirleri
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt Edebiyatına önemli katkıları ile bilinen ve Ey Av û Av şiirinin yazarı Feqiyê Teyran Biyografisi hakkında bilgiler vereceğimiz makalemizde sizlere en önemli Kürt şairlerinden biri olan Feqîyê Teyran’ın özetle hayatını ve şiire bakışını aktarmış olacağız. Feqîyê Teyran’ın şiire bakışı medrese usulü mutasavvıf bir bakışla bakmıştır. Ve şiirlerinde Allah inancı, tefekkür gibi konulara sık sık değinmiştir.

Feqiyê Teyran Biyografisi

Feqiyê Teyran olarak bilinen Kürt filozof ve edebi eser yazarı Faki-yi Tayran’ın asıl adı Muhammed’tir. 1590 yılında Van’ın Bahçesaray ilçesinde dünyaya geldi. Medresede eğitim gören Feqiyê Teyran’ın ismi “Kuşların konuşması” anlamına gelmektedir. Eserlerinde sürekli bu ismi kullanmıştır. Yaşar Kemal, “Karıncanın Su İçtiği” adlı romanında Muhammed’den bahsetmektedir. İlahi sevgiyi, aşkı ve gerçek hayatta yaşanan aşkı birlikte işleyebilmiş ve birçok konuda eser yazmıştır. Allah, din, peygamber gibi ilahi konularda eser veren Feqiyê Teyran, Kürt şairleriyle, insani aşklarla ve tarihi olaylarla ilgili eserler de yazmıştır. Feqiyê Teyran’nin edebi dili çok güçlü olsa da yine de sadedir ve halk tarafından anlaşılabilir.

feqiye teyran şiirleri

feqiye teyran hayatı

Feqiyê Teyran’nin verdiği eserlerde en karmaşık konu bile, herkesin anlayabileceği türden yazılmıştır. Feqiyê Teyran’nin dili, halk diline çok yakındır. Halkın gündelik dilini edebiyata ustaca aktarmayı başarmıştır. Bu yönüyle halk arasında tanınmış ve okunması kolay olduğundan halk arasında yayılmıştır. 1660 yılında Bitlis’in Hizan ilçesinde vefat eden Feqiyê Teyran, güçlü edebi dili ve sade yazmasıyla birlikte günümüze kadar ulaşmıştır.

Feqiyê Teyranın hayatı, Kürt Tasavvufi Halk Edebiyatının ilk temsilcisi olarak kabul edilmiş ve aşkın, sevginin şairi olarak anılmıştır.

Feqîyê Teyran şiirlerinin dilinde Arapça ve Farsça’ya çok hakim bir dil de mevcuttur, halka yönelik eserler bırakmak istediğinden tüm eserlerini Kürtçe dilinde yazmıştır. Feqiyê Teyran, Kürt edebiyatına yıllar boyu okunacak masal ve destanlar da bırakmıştır.

Feqîyê Teyran Biyografisi makalemizin sonuna gelirken daha önce paylaştığımız Ehmedê Xanî(Ahmed-i Hani) ve Eserleri yazımızı okuyarak, Ehmedê Xanînin şiirleri ve hayatı hakkında bilgiler elde edebilirsiniz. Ayrıca Ehmedê Xaninin tüm eserlerine bu başlığımızdan ulaşabilirsiniz. Feqiye Teyran hakkında detaylı bilgiler için Feqîyê(Feqiye) Teyran Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Şiirleri başlıklı makalemizi de ayrıca inceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Feqiye Teyran Hayatı ve Biyografisi