e
sv

Kadir İnanır Hayatı, Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Hayatı hakkında bilgiler vereceğimiz bu makalede başta Kadir İnanırın kökeni olmak üzere Kadir İnanır Kürt mü gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz.
kadir inanır hayatı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kadir İnanır’ın hastalığından sonra genellikle insanlar ünlü oyuncu Kadir İnanır hayatı hakkında bilgiler elde etmek isterler. Bizler Kadir İnanır’ın Hayatı, Kadir İnanır Kimdir? başlıklı makalemiz ile Kadir İnanır kökeni ve ırkı başta olmak üzere Kadir İnanırın filimleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Gelin Kadir İnanır kimdir? hep beraber öğrenelim.

Kadir İnanır’ın Hayatı, Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Hayatı Türk sinemasının sevilen oyuncusu ve film yönetmenidir. Geçtiğimiz günlerde Muğla’da rahatsızlanan ve Pamukkale Üniversitesi Tıp fakültesine götürülen ünlü oyuncunun, yapılan müdahaleler sonucunda sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi basın aracılığı ile tüm sevenlerine duyurulmuştur.

Halen gözetim altında tutulan sevilen oyuncu daha önceki yıllarda da ciddi rahatsızlıklar geçirmiş fakat daha sonra sağlığına kavuşmuştur. Gözetim altında tutulan Kadir İnanır’ın 3 yıl önce de beynine pıhtı atmasının damarlarını tıkadığı ancak yapılan müdahale sonunda sağlığına kavuşmuş olduğu hatırlatılarak özellikle de felç riskinin olmadığı söylenmişti. Ayrıca 2012 yılında da bel fıtığı rahatsızlığı nedeni ile ameliyat olmuş ve ulaşılan tümör operasyonla alınmıştı. Yetkililer Kadir İnanır’ın sağlık durumunun iyi olduğunu duyurması ile ünlü oyuncunun sevenleri Kadir İnanır’ın hayati tehlikesinin olmamasına sevinmişlerdir.

Bu yeni gelişmelerden sonra şimdi de Kadir İnanır’ın hayatı, Kadir İnanır kimdir sorularını aydınlatalım.

Kadir İnanır’ın Hayatı

Kadir İnanır Hayatı, Ordu’nun Fatsa İlçesinde 15. Nisan 1949 yılında doğmuştur. Annesi Rukiye İnanır, babası Mehmet İnanırdır. Ailenin son çocuğu olan Kadir İnanır 14 kardeşe sahip kalabalık bir aile ortamında büyümüştür. İlk ve Ortaokulu Fatsa’da okuyan İnanır’ın yetenekleri de bu yıllarda fark edilmiştir. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde yatılı olarak okuyan Kadir İnanır, Lisans eğitimini de İstanbul’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde okumuş ve eğitimini başarı ile tamamlamıştır.

Kadir İnanır Kürt mü?

Kadir İnanır kökeni nedir? Müslüman (Sünni) bir ailede yetiştirilen İslami bilgilere hâkim olan bir sanatçıdır. Alevi ve Kürt olup olmadığı konusu merak edilmektedir. Oysa Alevilik bir din, bir mezhep değil, ilkeleri olan bir tarikattır. Kalabalık bir ailede büyüyen, genç yaşta İstanbul’da yatılı okulda okuyan ve kendisini sürekli olarak geliştiren Kadir İnanır; güzel ve ahlaklı yetiştirilmiş bilinçli, yetenekli ve kültürel anlamda donanımlı bir oyuncudur.

Kadir İnanır Hayatı ile ilgili bilgiler verdikten sonra aslında bu açıklamalar ile Kadir İnanır Kürt mü sorusunun cevabı, Kürt değildir olacaktır. Kürt ünlüler hakkında detaylı bilgiler için ayrıca Kürt Oyuncular adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kadir İnanır’ın Sanat Yaşamı

Kadir İnanır Hayatı gençliğinde de ilerleyen yaşlarında da her zaman çizgisini bozmayan, 1.80 boyunda yakışıklı ve prensipli bir kişi olan kadir İnanır, yaşamı boyunca 182 sinema filmi, 7 uzun soluklu televizyon dizisi gibi eserleri ile hala hafızalarda yer eden nadir oyuncuların başında gelmektedir.

Kadir İnanır’ın Filmleri

Kadir İnanır Hayatı hakkında bilgiler verdikten sonra şimdi de Kadir İnanır’ın oynadığı filimler hakkında detaylara geçmek istiyoruz. KAdir İnanır hayatı boyunca ondan fazla filimde oynamış ve kaliteli bir oyunculuk sergilemiştir. Kadir İnanırın en bilinen filmi ise şüphesiz Tatar Ramazan filmidir. 

kadir inanır hayatı

kadir inanır hayatı

1968 yılında; Dertli Gönlüm, Kumcu Ali Yaşar, Yedi Adım Sonra.

1969 yılında; Fato/ Ya İstiklal Ya Ölüm, Yaralı Kalp, Çılgınlar Cehennemi.

1970 yılında; Ankara Ekspresi, Dağların Kartalı, Dört Kabadayı, Kara Gözlüm, Meçhul Kadın, Yemen’de Bir Avuç Türk.

1971 yılında; Aslanlar Kükreyince, Azrailin Beş Atlısı, Kadifeden Kesesi, Kara Gün, Kerem İle Aslı, Mualla, Tophaneli Ahmet, Unutulan Kadın, Üç Arkadaş

1972 yılında; Asi Gençler, Seks ve Cinayet, Baskın, Dönüş, Hesapta Bu Yoktu, Kanlı Para, Kopuk, Leyla İle Mecnun, Paprika Gaddarın Aşkı, Tophaneli Murat, Utanç, Uçurum, Vahşi Arzu, Vur, İnsafsızlar.

1973 yılında; Anadolu Ekspresi, Arap Abdo, Bitirim Kardeşler, Bitirim Sosyetede, Ezo Gelin, Gazi Kadın, Hayat Bayram Olsa, Kambur, Yaban, Ölüme Koşanlar.

1974 yılında; Almanyalı Yarim, Askerin Dönüşü, Bir Yabancı, Ceza, Enayi, Korkusuzlar, Sahipsizler, Sensiz Yaşanmaz, Uyanık Kardeşler, Yazık Oldu Yarınlara.

1975 yılında; Baldız, Köprü, Pisi Pisi, Yatak Hikayemiz.

1976 yılında; Alev, Bodrum Hakimi, Can Pazarı, Delicesine, Deprem, Devlerin Aşkı, Silahlara Veda, Taksi Şoförü, İki Kızgın Adam.

1977 yılında; Ana Ocağı, Dila Hanım, Fırtına, Kan, Selvi Boylum Al Yazmalım, Silah Arkadaşları, Tövbeler Küçük Pazarlı.

1978 yılında; Cevriyem, Derviş Bey, Düzen, Evlidir Ne Yapsa Yeridir, Hedef.

1979 yılında; Doktor, Fırat, Gazeteci, İstanbul 79, İsyan.

1981 yılında; Ah Güzel İstanbul, Kırık Bie Aşk Hikayesi.

1982 yılında; Amansızlar, Aşkların En Güzeli, Elveda Dostum, Tomruk, Yürek Yarası.

1983 yılında; Bedel, Kurban.

1984 yılında; Balayı, Bir Yudum Sevgi, Güneş Doğarken, Yabancı, İmparator.

1985 yılında; Amansız Yol, Ateş Dağlı, Seyyid, Yaz Bitimi, Yılanların Öcü, Ölüm Yolu.

1986 yılında; Dikenli Yol, Güneşe Köprü, Hayat Köprüsü, Sen Türkülerini Söyle, Sevgi Çıkmazı, Sultanoğlu, Suçumuz İnsan Olmak, Umut Sokağı, Yarın Ağlayacağım.

1987 yılında; 72. Koğuş, Katırcılar, Küçüğüm, Menekşeler Mavidir, Sen De Yüreğinde Sevgiye Yer Aç, Yaralı Can, Yarınsız Adam

1988 yılında; Bir Beyin Oğlu, Emanet, Hüzün Çemberi, Yedi Uyuyanlar.

1989 yılında; Acılar Paylaşılmaz, Film Bitti, Karılar Koğuşu, Kavgamız, Medcezir Manzaraları.

1990 yılında; Darbe, Eskici ve Oğulları, Sayın Başkan, Tatar Ramazan, Ah Gardeşim, Aldatacağım, Umut Hep Vardı.

Kadir İnanır Mafya Filimleri

Kadir İnanırın oynadığı filimler genelde romantik aşk filimleri olsa da bazı filimlerde Kadir İnanır kabadayı veya mafya rollerine de bürünmüştür. Eklemiş olduğumuz Kadir İnanır filimleri arasında mafya filimlerinin de yer aldığını belirtmekte fayda vardır. Kadir İnanır Hayatı hakkında bilgiler ile beraber oynadığı filimler hakkında kısaca bilgiler bu şekilde.

1992 yılında; Tatar Ramazan Sürgünde.

1994 yılında; Aşk Ölümden Soğuktur.

2000 yılında; Komiser Şekspir.

2002 yılında; Gönderilmemiş Mektuplar.

2006 yılında; Sinema Bir Mucizedir.

2008 yılında; Son Cellat.

2011 yılında; Ünye ile Fatsa Arası.

2012 yılında; Elveda Katya.

2013 yılında; Geç Gelen Ödüller

2014 yılında; Sinemada İstanbul (Kadrajdaki Şehir)

2019 yılında; Kapı

Kadir İnanır, filmleri ile uzun yıllar kalplerde güzel bir yer edinmiştir. Ünlü oyuncu bu yoğunluğun arasında zaman zaman dizilerde de yer almış, yeniliklere açık tavrını ortaya koymuştur.

Kadir İnanır’ın Dizileri

Kadir İnanır Hayatı kadar oynamış olduğu diziler de son derece önem arz etmektedir. Kişiler genellikle Kadir İnanırın sadece filmlerde rol aldığını düşünse de Kadir inanır’ın oyanmış olduğu diziler de mevcuttur.

1992 yılında Savcı,

1998- 2000 yıllarında Marziye,

2000-2001 yıllarında Derman Bey,

2002 yılında Kumsaldaki İzler,

2002-2003 yıllarında Kırık Ayna,

2004 yılında Bütün Çocuklarım,

2006 yılında Azap yolu ile İyi ki Varsın

2007 yılında Kuzey Yıldızı,

2008 yılında Kardelen ve İpsiz Recep,

2011 yılında ise İzmir Çetesi adlı dizilerde rol almıştır.(1)

Kadir İnanır Hayatı yazımızın devamında 1967 yılında SES Dergisinin “Sinema Artisti Yarışmasında” finale kalan Kadir İnanır, 1968 yılında Saklambaç Gazetesinin “Fotomodel Artisti” yarışmasında birinci olmuştur. Sevilen oyuncu yaşamı boyunca kendi karakterini beyaz perdeye de yansıtmıştır. Ayrıca pek çok gencin idolü olmuş, güçlü, güvenilir, onurlu, prensipli tavrı ile gönülleri fethetmiştir. Yoğun çalışma temposu nedeni ile evliliğe bile zaman ayırmayan ünlü oyuncu Jülide Kural ile uzun yıllar birlikte yaşamlarını sürdürmektedir.(2)

Kadir İnanır Öldü Mü?

Kadir İnanır Hayatı hakkında bilgiler verirken Kadir İnanır’ın hastalığının kritik bir boyuta gelmesinden ötürü şuan da risk altında olduğu ve çeşitli ameliyatlar gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Böylece Kadir İnanır öldü mü? sorusunu soran kişilere ünlü oyuncunun hayatta olduğunu ve tedavisine devam ettiğini aktarmamız mümkündür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kadir İnanır Hayatı, Kadir İnanır Kimdir?