e
sv

Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir?

Bizler Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir? başlıklı makalemizde Nadir Nadirov Kimdir? sorularına cevap vererek Nadir Nadirov'un hayatını ele alacağız, bu makalemiz sayesinde Nadir Nadirov nerelidir?, Nadir Nadirov kürt müdür? ve Nadir Nadirov kaç yaşındadır gibi sorulara da yer vereceğiz.
kürt bilim adamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin içinden çıkan bilim adamlarının sayısı çoktur. Fakat devletten ötürü, ne yazık ki kürt bilim adamları hakkında bilgiler pek bilinmemektedirler. Bizler Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir? başlıklı makalemizde Nadir Nadirov Kimdir? sorularına cevap vererek Nadir Nadirov’un hayatını ele alacağız, bu makalemiz sayesinde Nadir Nadirov nerelidir?, Nadir Nadirov kürt müdür? ve Nadir Nadirov kaç yaşındadır gibi sorulara da yer vereceğiz.

Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir?

Nadir Nadirov 1932 yılında Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk bölgesinde Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 5 yaşında ailesi ile birlikte Kazakistan’a sürgün edildi. Zorlu şartlarda öğrenim gören Nadirov, Kazakistan’ın üniversite okumasına izin vermemesi üzerine bir süre öğrenim hayatına ara verdi. Sonrasında zorluklar ile alınan izin ile Gogol Devlet Pedagoji Enstitüsü Kimya ve Biyoloji Bölümü’ne girdi. Mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik yapan kürt bilim adamı Nadir Nadirov 1956 yılında Moskova’daki Lenin Enstitüsüne girerek mastır yapmıştır. 1967’de Kimya bilim dalında doktora yaparak eğitim öğretimine devam etti. 1970’de profesörlük unvanı aldı.  1983’de akademisyenlik unvanı alarak üstün başarılara imza atmıştır. Uluslar arası Bilim Akademisi üyesi olan Nadirov, Kazakistan Kimya Akademisi başkanıdır.  Ayrıca petrol ve gaz dergisi redaktörülüğü görevini de yürütmektedir. Nadir Nadirovun hayatı hakkında detaylı bilgi için Nadir Nadirov Kimdir?(Hayatı ve Ödülleri) makalemiz de incelenebilir.

Nadir Nadirov
nadir nadirov kaç yaşında
Nadir Nadirov Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Nadir Nadirov
Doğum: 6 Ocak 1932, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan
Nadir Nadirov Ölüm Yılı : 24 Ağustos 2021
Eğitim: Moskova Pedagoji Devlet Üniversitesi
Nadir Nadirov Kürt mü?
Nadir Nadirov Kızıl Kürdistan denilen bölgedeki Kürtlerden biridir.
Nadir Nadirov Ödülleri
Kızıl Bayrak İşçi Nişanı, Emek Emektarı Madalyası

Nadir Nadirov’un Çalışmaları

Ünlü kürt bilim adamı Nadir Nadirov’un bu güne kadar kimya ve petrol üzerine yazdığı 8 kitabı bulunmaktadır. 750 bilimsel makalesi bilim insanlarına ışık tutar niteliktedir. 28 monografi ve 260 bilimsel buluşa imza atmış bir bilim adamıdır. Bilim adamının ‘’Kazakistan Petrolü ve Doğal Gazı’’isimli kitabı 1996 yılında yılın en iyi kitabı ödülünü almıştır. Nadir Nadirov Kürdistan Ulusal Kongresi üyeliğini de yürütüyor. Kürt bilim adamları Kazakistan kürtlerinin sosyo- kültürel geçmişleri ve bugün yaşadıkları konulu yazdığı kitap ile kürt sorununu ele almıştır. Kürtler ile ilgili birçok çalışması bulunan Nadir Nadirov Kazakistan Başkanlığı içerisinde yer alan azınlıklar delegasyonunda kürt azınlığın temsilcisi olarak yer almıştır. Kürt olan ünlü bilim adamı kürt sorunları ve çözümleri konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Nadir Nadirov’un Bilimsel Buluşları

Dünyaca ünlü kürt bilim adamı Nadir Nadirov 260 adet bilimsel buluşa sahip olan bir bilim adamıdır. Özellikle Petro kimya alanında yaptığı buluşlar ile bilim dünyasına büyük katkıları bulunuyor. Nadir Nadirov suyla molekülleri karışık petrolün arıtılması esnasında elektrik kullanımı ile ilgili son buluşu ile ödüle layık görülmüştür. Uluslar arası Bilim İnsanları Akademisi Moskova’da düzenlenen bir tören ile Nadir Nadirov’a ödülünü takdim etmiştir. Törende bu buluş ile petrolün arıtımı ve rafine edilmesi sürecinde daha ekonomik bir yöntem ile yapılabilmesini sağladığı belirtildi. Petrolün su moleküllerinden elektrik enerjisi kullanılarak ayrıştırılması buluşu bilim dünyasına yeni bir yol kazandırmıştır. Kazakistan Bağımsız Devletler Topluluğu Nadir Nadirov’un Petro kimya alanında buluşları ile getirdiği yeniliklerin tüm dünyada kullanılan önemli adımlar olarak nitelendiriyor.

kürt bilim adamı

kürt bilim adamı nadir nadirov hayatı

Nadir Nadirov’un Getirdiği Bilimsel Yenilikler

Nadir Nadirov’un son buluşu Petro kimya alanında petrolün su moleküllerinden ayrıştırılması ve filtre edilmesi esnasında elektrik kullanımın sağlanması ile ilgilidir. Nadir Nadirov daha önce yaptığı bir buluş ile araçların petrolün %70’ini değil %100’ünü kullanabilmesi yolunda idi. ‘’Rekombinasyon Tekniği’’ ismini verdiği buluşu ile petrol kullanımında büyük tasarruf elde edilebileceğini vurgulanmıştır. Nadir Nadirov bu buluş ile otomobillerin çevreye verdiği zararında azaltılabileceğini söylemiştir.  Bu buluşu şu an Kazakistan ve Rusya başta olmak üzere birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Nadir Nadirov Kürt Müdür?

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’in danışmanlığını yapan Nadir Nadirov, 2004 yılında Fransa Altın Madalyalar Komitesi tarafından bilim mareşali olarak Napolyon ödülüne layık görülmüştür. kürt bilim adamları Bio-kimya alanında yaptığı buluşlardan dolayı ilk mucit diploması alan kişi unvanına sahiptir.  Dünyaca ünlü kürt bilim adamı Nadir Nadirov yer kürenin belli zamanlarda büzülüp açıldığını öne sürmüştür. Yaptığı hesaplamalar ile dünyanın kendini sıktığı belli dönemlerde daha fazla petrol elde edilebileceğini ispatlamıştır. Yaptığı tüm buluşlar ve dünyaya faydalı bilimsel çalışmaları ile tanınmıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir?