e
sv

Aynur Doğan Kimdir?

Aynur Doğan Kürtçe Şarkıları, Aynur Doğan Filimleri, Aynur Doğan Biyografisi? Aynur Doğan şarkıları, Aynur Doğan albümleri hangileri? Aynur Doğan ne zaman doğdu? Aynur Doğan Nereli?
aynur doğan kimdir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt Ünlüler Kategorimizde bugünkü tanıtacağımız ünlü sanatçı Aynur Doğan olacaktır. Aynur Doğanın filimlere konu olan müziğini muhakkak hepimiz dinlemişizdir. Muhteşem yorum ve sesi ile karşımıza çıkan sanatçının hayatını sizler için ele aldık..

Aynur Doğan 1975 yılı, Tunceli doğumlu Türk Halk müziği sanatçısıdır. Eğitimli bir müzik insanı olan Aynur Doğan, müzik eğitimini İstabul’da Arif Sağ Müzik Akademisi’nde almıştır. Şan eğitimini de ünlü ve oldukça başarılı hocalar olarak bilinen Begün Erdem ve Aşkın Metiner gibi isimlerden alan Aynur Doğan, Seyir isimli ilk albümünü 2002 yılında çıkarmıştır.

Grup Yorum, Kardeş Türküler, Mikail Aslan ve Mercan Dede gibi müzisyenler ve müzik grupları ile de birlikte çalışan Aynur Doğan aynı zamanda önemli ödüller almayı başaran çeşitli sinema yapıtlarına yapılmış film müziklerinde de vokalist olarak katkıda bulunmuştur. Türkiye’de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran albümlere sahip olan Aynur Doğan, farklı ve güçlü bir sese sahip bir isim. Aynur Doğan Biyografisi? Merak edenler için yazımızın devamında detaylı olarak yer almaktadır.

Aynur Doğan, sadece ülkemize limitli kalmayarak aynı zamanda yurtdışında da tanınmayı başarmıştır. İngiltere’nin önemli süreli yayınlarından olan Folk Roots dergisi de 2004 yılıi Kasım ayı sayısında kendisini kapak olarak seçmiştir. Aynu zamanda Türkiye’nin kültürü ve zenginlikleri adıyla verilen ve yine İngiltere’nin önemli gazetelerinden sayılan The London Times’ın  ekinde yer almayı da başarmıştır.

Yurtdışında birçok programa, dergiye ve yayına konu olmayı başaran ünlü isim ülkemizi bu anlamda başarılı olarak temsil etmiştir. Bu dergiler ve yayınlar önemli kaynaklardır ve özellikle etnik müzik alanında ülkemizin en nadide isimlerinden olan Aynur Doğan’a çok defa yer vermiştir.

 

Başrollerinde Şener Şen ve Meltem Cumbul’un oynadığı bir Yavuz Turgul filmi olan Gönül Yarası filminde söylediği Hejiroke şarkısı ile bir dönem gündemi meşgul etmeyi başaran Aynur Doğan, müziğinin evrenselliği birçok farklı şekilde tasdiklenen bir sanatçıdır. 2005 yılında Hollanda’nın bir nefesli çalgı grubu olan Nederlands Blazers Ensemble grubuyla birlikte verdiği konserden sonra grubun Turqoise isimli albümünde de önemli eserler için birlikte çalışmıştır.

2010 yılında çıkardığı Göçebe (Rewend) isimli albümde yer alan ve albüme de adını veren Rewend şarkısı için klip çekimlerini ünlü yönetmen Fatih Akın ile sular altında kalma tehlikesi bulunan Hasankeyf’te gerçekleştirmiştir. Bu anlamda önemli bir soruna dikkat çekmesinin yanı sıra şarkısının klibinin çok sayıda insana ulaşması da Aynur Doğan’ın konu hakkındaki sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunmasını sağlamıştır.

Toplamda 9 albümü bulunan ünlü müzisyen bu albümleri ile geniş bir dinleyici kitlesine erişmeyi başarmış ve etnik müzik alanında bir ikon olmayı başarmıştır. Ayrıca Aynur Doğan müziğini ülkemiz ile sınırlandırmamış ve önemli yurtdışı projelerinde de önemli müzisyenler ve gruplar ile çalışmayı da ihmal etmemiştir.

Bu anlamda yaptığı en önemli iş Hollanda’nın üflemeli çalgılar grubu olan Nederlands Blazes Ensembles ile birlikte verdiği toplamda 6 konser bulunmaktadır. Hollanda’da gerçekleştirilen bu konser organizasyonları oldukça yoğun ilgi ile karşılanmıştır. Daha sonra Aynur Doğan yine aynı grup ile Turquoise (2010) albümünde beraber çalışmış ve başarılı eserlere imza atmıştır. Birçok sinema filminin müziğinin de yapımında vokali ile katkıda bulunan Aynur Doğan bu sayede hem ülkemizin hem de dünyanın önemli bir değeri haline gelmeyi başarmıştır.

Aynur Doğan Hayatı

Aynur Doğan başarılı bir müzisyen olması ve çok sayıda dinleyebi bulunması ile başarılı ve popüler bir müzisyendir. Aynur Doğan ne zaman doğdu?  Sorusu için ise Aynur Doğan Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde 1975 yılında doğduğu belirtilmektedir. Türk halk müziği sanatçısı olmasının yanında ayrıca etnik müzik alanında da başarılı eserleri bulunan şarkıcı müzik eğitimini Arif Sağ Müzik Akademisi’nde tamamlamıştır.

Burada önemli şan üstadları ile birlikçe çalışma imkanı bulan Aynur Doğan, bu kaliteli eğitimini hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok farklı müzisyen ve grup ile çalışarak değerlendirmiş ve ülkemizi birçok defa başarılı bir şekilde temsil etmiştir. İngiltere, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerde oldukça tanınan bir İsim olan Aynur Doğan’ın yer aldığı toplamda 9 albüm bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan Turquoise albümü, Holldanda’da birlikte 6 konser verdiği Nederlands Blazers Ensemble grubunun bir çalışmasıdır.

Aynur Doğan bu konserlerde oldukça ilgi ile karşılanmasının ardından grup tarafından albümlerinde beraber çalışma teklifi almış ve bunu kabul etmiştir. Ülkemizde de yurtdışında olduğu kadar başarılı bir isim olmayı başaran Aynur Doğan, yönetmenliği Yavuz Turgul tarafından yapılmış Gönül Yarası filminde söylediği İncir Ağacı (Hejiroke) türküsü ile de yerli basında adından çokça söz ettirmeyi başarmış ve filmde şarkıyı seslendirdiği sahne ile akıllarda kalmıştır.  Aynur Doğan, yaptığı albümlerdeki şarkılarının çoğunluğunun Kürtçe olmasına karşın çok sayıda şarkısının Türkçe çevirilerini de albümlerine eklemiştir.

Bu sayede kendisini dinleyenlerin müziğinin felsefesini ve yapısını daha kolay anlamasını da mümkün kılmıştır. Aynur Doğan etnik müzik alanının en güçlü seslerinden ve temsilcilerinden olarak gösterilmektedir. Kaydettiği haklı başarılarını gelecekte yapacağı albümlerde de devam ettirmesi mümkün görünen ünlü şarkıcı yeni albümleri ve projeleri üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Güçlü sesi ile birbirinden başarılı ve kaliteli işlere imza atmayı başaran Aynur Doğan başarısı ile çok geniş bir dinleyici kitlesine erişmeyi başarmış ve ismini etnik müzik temsilcileri arasına kazımıştır. Güçlü ve farklı ses rengi ile birçok farklı projede yer alan Aynur Doğan hala albüm çalışmalarına devam etmektedir.

Aynur Doğan Şarkıları

Aynur Doğan kendisinin yer aldığı toplamda 9 albüme sahiptir. Peki Aynur Doğan şarkıları ve albümleri hangileri?  Aynur Doğan müzik hayatına 2001 yılında çıkardığı Seyir albümü ile başlamıştır. Albüm toplamda 10 şarkıdan oluşmaktadır ve bu şarkıların tamamı Türkçedir. Sanatçının ikinci albümü olan Keçe Kurdan 2004 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu albümde yer alan, albüme ismini veren Keçe Kurdan şarkısının yanı sıra 10 farklı şarkı bulunmaktadır.

Albümde yer alan şarkılar ağırlıkla Kürtçe’dir. Bu albüm ile etnik müzik alanında yaptığı ilk çalışmaya imza atmıştır. Bunun yanında bu albümde Aynur Doğan Ölürsem Kalbime Gelme adlı ve Pervane adlı eserleri yorumlamıştır. Bunun ardından çıkardığı Nupel albümünde de ağırlıklı olarak Kürtçe şarkılar yer almakta ve albüm toplam 14 şarkıdan oluşmaktadır.

Sanatçı kendisinin de içinde yer alması ile 3. Albümü olarak kabul edilebilecek Turquoise albümünde Hollanda’nın ünlü nefesli çalgılar grubu olan Nederlands Blazers Ensemble ile yaptığı çalışmalar ile 2007 yılında yer almıştır. Bunun ardından ise 2010 yılında Göçebe (Rewend) albümünü çıkarmış ve 2010 yılında bu Göçebe Remix albümünü piyasaya sürmüştür.

 

Bu albümde yer alan improvizasyon yani doğaçlama çalışmaları ile dikkat çeken ve önemli başarılar elde eden Aynur Doğan toplamda 11 şarkıdan oluşan albümde aynı zamanda 2 de Türkçe şarkı seslendirmektedir. 2013 yılında çıkardığı Hevra (Together) albümü ile ülkemizde önemli bir çıkış yakalayan ünlü sanatçı bu albümde de öncekilere benzer olarak Kürtçe şarkılara ağırlık vermiştir.

Aynur Doğan’ın en çok bilinen ve sevilen şarkıları arasında Hejiroke (İncir Ağacı), Keçe Kurdan (Kürt Kızı), Min Digo Mele, Bir gönüle aşk girince gibi eserler yer almaktadır. Peki hem ülkemizde hem de uluslararası alanda oldukça başarılı işlere imza atmayı başaran sanatçı  Aynur Doğan Nereli?  Aynur Doğan, Tunceli’nin, Çemişgezek ilçesinde 1975 yılında Dünya’ya gelmiştir.  Aynur Doğan, ülkemizde de yurtdışında da oldukça iyi bilinen ve çok sayıda dinleyiciye ulaşmayı başarmış bir isimdir. Etnik müzik alanında ülkemizin en iyi temsilcilerinden olmasının yanı sıra yaptığı işler ile de dikkat çekmeyi başaran Aynur Doğan bu anlamda Dünyaca ünlü müzisyenler ve gruplar ile de birlikte çalışmıştır.

Aynur Doğan ve Uluslararası işleri

Ülkemiz basınında olduğu kadar uluslararası basın ve yayın araçlarında da kendine yer bulmayı başaran Aynur Doğan, özellikle yorumladığı anonim, etnik müzik eserleri ile tanınmaktadır. Ancak etnik müzik alanındaki başarısı, kendisini evrensel bir müzik yaptığı gerçeğinden uzaklaştırmamış ve hem ülkemizde hem de yurtdışında önemli işlere imza atmıştır.

Hollanda’nın ve aynı zamanda Dünya’nın en çok bilinen ve dinlenen üflemeli çalgı grupları arasında yer alan Nederlands Blazers Ensembles ile birlikte Hollanda’nın farklı yerlerinde verdiği konserler oldukça çok sayıda kişi tarafından takip edilmiş ve Aynur Doğan bunun ardından grubun 2010 yılında çıkardığı Turquoise albümünde de kendileri ile birlikte çalışmıştır.

Aynur Doğan’ın uluslararası alanda yaptığı şarkılar ve işler bununla sınırlı kalmamaktadır. Özellikle İspanya’nın Grammy ödülü almış müzisyeni Javier Limon’un aranjesini ve direktörlüğünü yaptığı Hevra’ya dair adlı müzik videosu hem ülkemizde hem de dünyada yüksek izlenme sayıları yakalamayı başarmıştır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Aynur Doğan Kimdir?