e
sv

Didem Arslan Yılmaz Kürt Mü?(Kürtçe Konuşması)

Didem arslan yılmaz nereli, didem arslan yılmaz açıklamaları, Didem Arslan Yılmaz Kürt Mü?, arslan yılmaz kürtçe açıklaması, didem arslan ırkçı mı
di̇dem arslan yılmaz kaç yaşında
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Didem Arslan Yılmaz’ın bir Tv programında Kürtçe için Doğu dili ibaresini kullanıp burası Türkiye Cumhuriyeti diyerek ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından bir çok kişi Didem Arslan Yılmaz Kürt Mü? sorusunun cevabını merak etmektedirler. Bizler de bu yazımızda Didem Arslan Yılmaz Kürtçe biliyor mu?, Didem Arslan Yılmaz nereli, Didem Arslan Yılmaz Türk Mü? sorularına cevap vereceğiz.

Didem Arslan Yılmaz Kürt Mü?

Didem Arslan Yılmaz’ın Kürtler için kullandığı ırkçı ibarelerden sonra Didem Arslan Yılmazın kökeni hakkında araştırmalarda bulunduk. Sosyal medyada daha önce Didem Arslanın programına katılan bir çok Kürt yazar ve siyasetçi özellikle çözüm süreci dönemlerinde Didem Arslan’ın Kürt olduğunu kendilerine belirttiklerini aktardılar. Gazeteci Yazar olan Fehim Işık twitter hesabında

“Didem Arslan Yılmaz’ın kendisi Sivaslı bir Alevi Kürt. Habertürk’te yönettiği çokça programa konuk oldum. Çözüm süreci dönemiydi. Reklam aralarından birinde fısıldayarak kulağıma Kürtçe konuşmuş ve “Ez jî kurd im” demişti. Yazık! Ne derseniz, ne düşünürseniz ona yazık işte!”

açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından Didem Arslan Yılmaz Kürtçe Biliyor mu? sorusunu merak edenler için Didem Arslan Yılmaz’ın çok az bile olsa Kürt anladığını söylememiz mümkündür.

Peki Didem Arslanın ırkçı paylaşımı neydi bilmeyenler için Didem Arslan Yılmazın Kürtler hakkındaki sözlerini aktarmak istiyoruz. Didem Arslan Yılmaz’ın Kürtçe Konuşması bir programda şu şekilde yer aldı: Didem Arslan Yılmaz: “biraz anlarım ben kürtçeden. Halayla konuşun türkçe konuşsun. hepimiz anlayalım. Burası Türkiye. Doğu dili bilmiyoruz biz. Bilsek hadi neyse” 

Önemli Kürt yazarlardan biri olan Vahdettin İnce de twitter da yaptığı paylaşımda “Didem” adının X bilinmeyenli dilden olduğunu yani Kürtçe biri isim olduğunu belirterek bu trajik duruma tepkisini dile getirmiştir. Didem Arslan Yılmaz’ın Kürtler hakkındaki bu konuşmasının ardından bir çok Kürt siyasetçi ve yazar Kürtlere yapılan bu ırkçı açıklamaya da tepkilerini dile getirmişlerdir.

di̇dem arslan yılmaz kaç yaşında

di̇dem arslan yılmaz nereli

Didem Arslan Yılmaz Nereli

Öte yandan Ferhat Tunç ve bir çok yazar başta olmak üzere Didem Arslanın aslen Sivas Koçgirili olduğunu aktarıp Didem Arslan Yılmaz’ın Kürt olduklarını da belirtmişlerdir. Bu açıklamalardan çıkan sonuçlara baktığımızda Kürtçeye X bilinmeyen ibaresini yakıştıran Didem Arslan’ın kökeninin Kürt olduğu ve aslında karşı çıktığı(ırkçı davrandığı) ırktan biri olduğu görülmektedir. Bir çok yazar ve siyasetçi Kürtçeye statü sağlandığında Didem Arslan Yılmazın Kürt olduğunu açıkça ilan edeceğini şuan Kürtçenin baskılar altında olmasından ötürü böyle karşı çıktığını da aktarmışlardır. Ne yazık ki Kürt Ünlüler arasında yer alan Didem Arslan Yılmaz’ın Kürtçeye karşı olması ayrıca üzücü bir durum olmuştur.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • OSMAN
  1 sene önce

  Didem Sivaslı Türklerden cahil cahil konuşup boş algılar yapmayın.Kadın da bir gram da kürtçe bilmez ayrıca.

  yorum beğen
  • Kundir
   1 sene önce

   Kendisi bile yayında biraz Kürtçe biliyor, anlıyorum diyorken sizin bu açıklamanız çok komik geliyor 🙂

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Didem Arslan Yılmaz Kürt Mü?(Kürtçe Konuşması)