e
sv

Nadir Nadirov Kimdir?(Hayatı ve Ödülleri)

Nadir nadirovun hayatı, nadir nadirov nereli, Nadir Nadirov Kimdir?, nadir nadirov ödülleri, nadir nadirov çalışmaları, nadir nadirov ve kürtler
nadir nadirov nereli
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt bilim adamlarının hayatlarını anlatırken bugün Nadir Nadirov Kimdir? başlıklı makalemiz ile Nadir Nadirovun hayatını ele alacağız. Bu yazımızda Nadir Nadirov nereli?, Nadir Nadirov kaç yaşında?, Nadir Nadirov ne zaman öldü gibi bir çok soruya cevap vereceğiz.

Nadir Nadirov Kimdir?(Hayatı ve Ödülleri)

Nadir Nadirouvun hayatını anlatırken öncellikle Nadir Nadirov kaç yaşında ve nereli sorusuna cevap vermek istiyoruz. Nadir Nadirov 1932 yılında Nahçıvan’da doğmuştur. Buna göre Nadir Nadirovun 89 yaşında olduğunu söylemek mümkündür. Sovyet fikrinin yaygınlaşmasıyla ailesi onu henüz 5 yaşındayken Kazakistan’a gönderdi. Ağır şartlar altında eğitimini tamamladı. O dönemlerde Kürtlerin şehirdeki be köylerdeki okullarca gelmesi yasaktı. Prof. Nadir Nadirov o dönemde Stalin’e bir mektup yazıp eğitim hakkı istedi.

Nadir Nadirov
nadir nadirov kaç yaşında
Nadir Nadirov Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Nadir Nadirov
Doğum: 6 Ocak 1932, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan
Nadir Nadirov Ölüm Yılı : 24 Ağustos 2021
Eğitim: Moskova Pedagoji Devlet Üniversitesi
Nadir Nadirov Kürt mü?
Nadir Nadirov Kızıl Kürdistan denilen bölgedeki Kürtlerden biridir.
Nadir Nadirov Ödülleri
Kızıl Bayrak İşçi Nişanı, Emek Emektarı Madalyası

Nadir Nadirov Kimdir?

Özel izin ile Gogol Enstitüsü’nde Kimya ve Biyoloji bölümlerini okudu. Bir dönem öğretmenlik yaptı. Fakat hayalleri daha da büyüktü. Daha çok okumak istedi. 1956 Yılında Moskova’da master yaptı. 1987 yılında Kimya alanında doktorasını tamamladı. 1970 yılında profesör oldu. Nadir Nadirov Kazakistan Yüksek Bilim Akademisi’nde 9 yıl başkan yardımcılığı yaptı. Aynı zamanda Kazakistan’daki Kürtlere de önderlik yaptı.

Nadir Nadirov Hayatını Kaybetti

Kazakistan Kürtlerini Berbang group adıyla tek çatı altında toplayan Prof. Dr. Nadir Nadirov 89 yaşında hayatını kaybetti. Bir çok bilimsel çalışmalarla adını duyuran Nadirov en çok petrokimya alanında yaptığı çalışmalarıyla da bilinmektedir. Uzun bir süredir hasta olan Nadir Nadirov 24.08.2021 yılında hayatını kaybetmiştir. Böylece Nadir Nadirov ne zaman ölmüştür sorusuna da cevap vermiş olduk.

Nadir Nadirov Ödülleri

Ayrıca Nadir Nadirov moleküller üzerine yapmış olduğu çalışmalarda petrolün su moleküllerinden elektrik enerjisi kullanılarak bir birinden ayrılma tekniğini de bulmuştur. Nadir Nadivorun yapmış olduğu bu bilimsel çalışma aynı zamanda Kazakistan’da ona  “Bilimin Mareşali” ünvanı da verilmiştir. Kürdistan Ulusal Kongresinin yapmış olduğu çalışmalarda da yer alan Nadir Nadirov, ayrıca Kürt mücadelesine destek verip yaptığı bilimsel çalışmalarla Kürtlerin dünyaya tanıtılmasını sağlamıştır. Nadir Nadirov Kimdir? hakkında detaylı bilgi verdikten sonra ayrıca Kürt Bilim Adamı Nadir Nadirov Kimdir? başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Nadir Nadirov Kimdir?(Hayatı ve Ödülleri)