e
sv

Haluk Levent Kimdir?(Hayatı, Nereli, Kürt mü?)

Ünlü Kürt sanatçıların hayatlarını anlatırken yolumuz bu sefer de Haluk Levent Kimdir?(Hayatı, Nereli, Kürt mü?) başlığı ile Haluk Leventin hayatını anlatmaya düştü. Bu yazımızda Haluk Levent hakkında bilinmeyenleri kolayca öğrenebilir Haluk Leventin kökenini de öğrenebilirsiniz.
haluk levent nereli
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ünlü Kürt sanatçılar hakkında bilgiler verirken bugün Haluk Levent Kimdir?(Hayatı, Nereli, Kürt mü?) başlıklı makalemizle karşınızdayız. Bu yazımızda Haluk Levent’in kökeni, Haluk Levent Kürt Mü?, Haluk Levent eserleri gibi bir çok konuya değineceğiz. Haluk Leventin hayatı hakkında bilgiler öğrenmek isteyen kişilerin bu yazımız sayesinde bir çok bilgiye ulaşacaklarına inanıyoruz.

Haluk Levent Kimdir?(Hayatı, Nereli, Kürt mü?)

Haluk Levent Biyografisi
haluk levent hayatı
Haluk Levent Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Haluk Levent
Doğum: 26 Kasım 1968 (52 yıl yaşında), Yüreğir
Haluk Levent Eşi Kimdir? : Neslin Yonarlar (e. 2004–2017)
Haluk Levent Çocukları : Ela Acil
Haluk Levent Kardeşleri : Berkant Acil, Tülin Kavlıçoğlu, Hicran Ertit
Haluk Levent Eğitim Geçmişi : Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi, Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümü
Haluk Levent Şarkıları : Elfida, Anlatsana, Yollarda Bulurum Seni..vs.
Haluk Levent Mesleği : Sanatçı
Haluk Levent Kürt mü?
Haluk ailesinin Nusayri olduğunu ancak Arap olmadıklarını ifade etmiştir. Haluk Levent’in Kürt değil Türk kökenli olduğu bilinmektedir.
Haluk Levent Ahbap
Haluk Levent tarafından kurulan Ahbap grubunun 13.000 gönüllüsü olduğu bilinmektedir. Ahbap Topluluğu ne zamana kuruldu diye merak edenler için ise bu toğluluğun 2017 yılında kurulduğunu söylemek mümkündür. Ahbap Topluluğunun sloganları ise şu şekilde : Sevginin ve gerçeğin peşindeyiz (2018-günümüz) Gelin Ahbap Olalım (2017-2018)

1968 yılında 26 Kasım günü Adana’nın Yüreğir ilçesinde dünyaya gelen Haluk Levent, dokuz kardeşin sekizincisidir. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise Adana Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Üniversite eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği bölümünde tamamladı. Daha sonrasında ise üniversite eğitim hayatına şu şekilde devam etti;

 • Ankara Üniversitesi Kastamonu MYO Bilgisayar Programcılığı
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü
 • Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü

Haluk Levent Kimdir? Ticaretle de uğraşan Haluk Levent, ticaret alanında başarılı olamayarak Adana’dan ayrıldı. Bu sırada ilk albümü olan “Yollarda” adını bu deneyimler sonucunda almıştır. Şehir şehir gezerek şarkı söyleyen Levent, kimi zaman da hasta olan çocuklar için sokak sokak dolaşarak şarkı söyleyip para toplamıştır.

Haluk Levent Hayatı

Haluk Levent, 1992 yılında İstanbul’a gelerek Ortaköy’de bulunan çeşitli barlarda çalıştı. Bu esnada Yıldıray Gürgen ile tanıştı. Akın Eldes ve Serdar Öztop gibi kaliteli müzisyenler ile de çalışarak 1990 yılında başladığı albüm çalışmaları üç yılın sonunda meyvesini vererek 1993 Temmuz ayında “Yollarda” albümünü çıkardı. Bu albüm ile Anadolu Rock Müziğinin ortaya çıktığı 70’ler döneminden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerinden biridir. Moğollarda aynı yıl içerisinde hiç beklenmedik bir anda ilk albümünü çıkarmıştır. Bu albüm 200 binlik bir satış rakamına ulaşmıştır.

İlk albümden sonra 1995 yılının Ekim ayının bir gece vaktinde, 1 milyon satış rakamına ulaştı. Ardından 1996 yılında “Arkadaş” albümü piyasaya çıktı. Bu albümü ile Anadolu Rock Müziğinin en başarılı örneklerinden birine imza atarak, “Bu albümle dünya standartlarını yakaladım” ifadelerinde bulunmuştur.

Haluk Levent Kürt mü?

Haluk Levent Kökeni nedir? Haluk Levent Adana’nın Yüreğir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Levent, ailesinin Nusayri olduğunu ancak Arap olmadıklarını ifade etmiştir. Haluk Levent’in Kürt değil Türk kökenli olduğu bilinmektedir.

Haluk Levent Neden Cezaevine Girdi

1997 yılının ağustos ayında cezaevine giren Levent, ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı. Cezaevine girmeden önce oluşturduğu kayıtlarla “Mektup” adlı albümünü çıkardı. Ünlü sanatçı içeride de boş durmayarak “Kedi Köprüsü” adlı ilk kitabını kaleme aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümü için hazırlık yapmaya başladı. Albümü çıkarması için çok az bir zamanı vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi onu bekliyordu. Bu durumda da 1998 yılında “Yine Ayrılık” albümünü çıkardı ve askere gitti. Askerde olduğu süre boyunca daha önce gitmediği yerlerde konserler verdi. 1999 depreminde İzmit’te kurulan Çadır kentlerde çalışarak çadırlar kurdu. Depremzedelerin yararına çeşitli konserler verdi.

haluk levent nereli

haluk levent hayatı

Haluk Levent Eserleri

Çevreye ve çevre sorunlarına olan duyarlılığıyla da ön plana çıkan Haluk Levent, hemen hemen her albümünde çevre bilincini aşılamaya yönelik şarkılara yer verdi. Ayrıca Haluk Levent’in Ela adında bir kız çocuğu vardır.

Haluk Levent Çocukları Sanat yaşamı boyunca, on iki albüm, bin konser,  iki kitap, binlerce ödül, iki tane rekor konser ( on iki saat) ve onlarca çevre davasında yer aldı.

Haluk Levent Sosyal Medya Hesapları

Haluk Levent da bir çok Kürt Ünlü gibi sosyal medyayı aktif kullanmaktadır. Haluk Levent twitter ve instagram hesaplarındaki paylaşımlar genellikle yüksek etkileşim alıp büyük bir beğeni ile takip edilmektedir. Bizler de Haluk Levent sosyal medya hesaplarını bu yazımızın son kısmına eklemek istedik.

Haluk Levent Twitter Hesabı

Haluk Levent İnstagram Hesabı

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Haluk Levent Kimdir?(Hayatı, Nereli, Kürt mü?)