e
sv

İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli

Kürt ünlü siyasetçiler yazı serimizde İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli başlıklı makalemizle karşınızdayız. Bu yazımızda ismet inününün hayatı, ismet inönü kürt mü, ismet inönü kökeni gibi bir çok konuya cevap bulabileceksiniz. İsmet İnönünün ihanetleri başta olmak üzere kendisi hakkında merak edilenleri öğrenmek isteyenler yazımızı okuyabilirler.
ismet inönü ihanetleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürt siyasetçiler üzerine yazmış olduğumuz yazılarımızda bugün İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli başlıklı yazımızla karşınızdayız. Bu makalemizde İsmet İnönünün kökeni nedir?, İsmet İnönü Kürt Mü?, İsmet İnönü nasıl öldü gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz. İsmet İnönü’nün hayatını merak edenlerin özellikle bu makaleyi okumalarını önermekteyiz. Böylece İsmet İnönü’nün kökeni hakkında bilgiler de elde etmiş olacaksınız.

İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli

İsmet İnönü doğum tarihi nedir? İsmet İnönü, 1884 24 Eylül’de İzmir’de dünyaya gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasetçisi ve ikinci Cumhurbaşkanı ve eski orgenerali olarak görev yapmıştır. İsmet İnönü, ilköğretimini ve ortaöğretimini Sivas’ta tamamladı. Sivas’ta bir yıl Mülkiye İdadisi’nde okuduktan sonra, 1897 yılında İstanbul’da bulunan Mühendishane İdadisi’ne girmiştir. 14 Şubat 1901 yılında  Mühendishane-i Berrî-i Hümayun’a  girerek 1 Eylül 1903’te topçu teğmeni olarak bitirmiştir. 1906 yılının Eylül ayında ise Erkân-ı Harbiye Mektebini birincilikle bitirerek kurmay yüzbaşı rütbesi ile Edirne’de 2. Ordu’nun 8. Topçu alayında 3. Batarya bölük komutanı olarak kurmay stajını yapmıştır.

İsmet İnönü
ismet inonu hayatı
İsmet İnönü Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Mustafa İsmet İnönü
Doğum: 24 Eylül 1884, İzmir
İsmet İnönü Ölüm Yılı : 25 Aralık 1973, Ankara
İsmet İnönü Çocukları : Erdal İnönü, Özden Toker, Ömer İnönü, İzzet İnönü
İsmet İnönü Eşi : Mevhibe İnönü (e. 1916–1973)
İsmet İnönü Torunları : Hayri İnönü, Gülsün Bilgehan
İsmet İnönü Kitapları : İsmet İnönü: hatıralar, İstiklâl Savaşı ve Lozan
İsmet İnönü Mesleği : Cumhurbaşkanı
İsmet İnönü Kürt mü?
İzmir’de Reşit Efendi ile Cevriye Temelli Hanım’ın ikinci oğulları olarak dünyaya gelen İnönü, aslen Bitlis’in tanınmış Kürt ailelerinden olan Kürümoğulları ailesindendir.
İsmet İnönü Kaç Yıl Başbakanlık Yaptı?
Tarih 1934 yılını gösterdiğinde Soyadı Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Mustafa Kemal Atatürk tarafından Mustafa İsmet İnönü’ye “İnönü” soyadı verildi. İsmet İnönü 1924 yılından başlayıp 1937 yılına kadar başbakanlık görevini sürdürmüştür.

İsmet İnönü Kürt mü?

İsmet İnönü Kökeni nedir? İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Lozan Antlaşması’nı imzalamış ve  çok sayıda başbakanlık görevini de üstlenmiştir. Milli Şef olarak iktidarda bulunduğu 1938-1950 yıllarda, Türkiye ekonomisi ortalama yıllık %1.8 oranında büyümüş ve Türkiye’nin GSMH’si Dünya toplamının binde 6.52’sinden binde 6.43’üne düşmüştür. İzmir’de Reşit Efendi ile Cevriye Temelli Hanım’ın ikinci oğulları olarak dünyaya gelen İnönü, aslen Bitlis’in tanınmış Kürt ailelerinden olan Kürümoğulları ailesindendir.

1912 – 1913 yıllarında Harbiye Nezareti’nde Başkomutanlık Karargâhı 1. Şubede bulunmuştur. İkinci Balkan Savaşı döneminde Çatalca Ordusu Sağ Cenah Komutanlığı kurmaylığı görevine getirildi. Savaştan sonra İstanbul Antlaşmasının Bulgarlar ile müzakere eden heyete, askerî danışman olarak katılmıştır.

İsmet İnönü İhanetleri

Milli Mücadele’nin sonunu belirleyen 3 Ekim-11 Ekim 1922 tarihleri arasında olan Mudanya Mütarekesi görüşmelerinde  Türk tarafını temsilen İsmet Paşa, 26 Ekim 1922 yılında hariciye vekili olarak da görev yapmıştır. Lozan görüşmelerinde murahhas heyetin başkanlığını da yapan İnönü, yeni devletin bağımsızlığını onaylayan, Sevr Antlaşması ve Mondros Mütarekesini geçersiz kılan Lozan Antlaşması’nı imzaladı.

İsmet İnönü Kürt Mü?29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile sonuçlanan zamanlarda, Mustafa Kemal’le yakın siyasal işbirliği içerisinde bir çalışma yürütülmekteydi. İlk Cumhuriyet hükümetini de kuran İsmet İnönü, Halk Fırkası (Cumhuriyet Halk Partisi-CHP) genel başkan vekilliğini üstlendi. İsmet İnönü’nün ilk başbakanlık döneminde Cumhuriyetin ilk devrimleri yapılmaya başlandı. Halifeliğin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığının kurulması gerçekleşti. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası muhalefet partisi olarak kurulmuştur. Çankaya’ya olan aşırı muhalefetin, hükümet üzerinden yürütülmesi üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ile anlaşarak 8 Kasım 1924 yılında başvekillikten istifa etti. 21 Kasım 1924’te ise yeni hükümeti olan Fethi Bey kurdu.

ismet inönü ihanetleri

İsmet İnönü Nasıl Öldü

Soyadı Kanununun da çıkmasıyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa’ya İnönü soyadını vermiştir. İnönü, 1924 yılından 1937 yılına kadar başvekillik görevini aralıksız sürdürdü. Bu dönemde ülkede olan bütün siyasal gelişmelere damgasını vurarak devrimlerin uygulamasında, iktisat politikasında ve devletin kalkınmasında önemli bir rolü oldu. İsmet İnönü, 1937 yılının Eylül ayında Atatürk’le yaşadığı bazı görüş ayrılıkları yüzünden Atatürk tarafından Başvekillik görevinden azledildi. Ayrıca CHP’nin genel başkan vekilliğinden de alındı. İnönü’nün görevi bırakması üzerine Celal  Bayar, başvekil olarak atandı. İsmet İnönü 25 Aralık 1973 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Nereli