e
sv

Kürd doktordan dünya adına çok büyük bir buluş

kürd doktordan dünya adına çok büyük bir buluş
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürd Doktor Üroloji Uzmanı Azad Necar’ın bir grup İsveçli doktorla birlikte İsveç İskandinavya Kalpevi (TAH) bünyesinde 16 yıldır sürdürülen ve gerçek insan kalbi modellenerek yapılan yapay kalp programı meyvesini verdi. Akış analizine dayalı biyolojik taklit ile yapay kalp icat edildi. İcat edilen yapay kalp, kan pıhtılaşması riskini azaltan ve enerji verimliliğini aksatmayacak şekilde pompalayan bir basınç ile kan akışını gerçekleştiriyor. Bu basınç düzeni ile nabzın normal atmasını sağlayan bu buluş, kalp nakli sıralarında bekleyen birçok kalp hastasının umudu olması bekleniyor.
 
Yapay kalp çalışmaları ve hayat hikâyesiyle ilgili K24’e konuşan Doktor Azad Necar, şu ana kadar 13 adet yapay kalp yaptıklarını ve en son geliştirdikleri ve insan kalbinin önemli fonksiyonlarını gerçekleştirebilen yapay kalbin kendisi açısından büyük bir başarı olduğunu söyledi. Geliştirdikleri yapay kalbi onlarca kişi üzerinde denediklerini belirten Doktor Necar şöyle konuştu: “Geçici süreyle normal bir kalbin işlevlerini yerine getirdi. İsveç Hükümeti ve birçok şirket tarafından finanse edilen projemiz bitim aşamasına geldi. Yakında normal kalp ihtiyacını karşılaması için testlere başlayıp bu yapay kalbimizi bir insanda deneyeceğiz. Tüm veriler olumlu olacağı yönünde. Göreceğiz.”
 
Fakir, yurtsever bir Kürd ailenin çocuğu olarak büyüdüğünü, 93 yaşındaki babası İbrahim Necar’ın Hiva(Umut) Partisi, ardından da Kürdistan Demokrat Parti(KDP) içinde siyaset yapmış, Kürd Dili üzerinde doktorası olan ve bu alanda 7 kitap kaleme almış aydın bir insan olduğunu ve babasının bu aydın yapısının kendi kariyerinin gerçekleşmesine büyük etki ettiğini söyledi.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürd doktordan dünya adına çok büyük bir buluş