e
sv

Kürt Lirası, Kürdistan Bölgesi Para Birimi

Kürtlerin para birimi var mıdır? sorusu aslında sıkça merak edilen sorular arasında yer alır. Kürt Lirası hakkında bilgiler vereceğimiz bu makalede Irak Kürdistan para birimi hakkındaki detaylara da ulaşabileceksiniz.
kürdistan devletinin basılan paraları
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtlerin para birimi nedir? Sorusu ile Kürt lirası hakkında vereceğimiz bilgilerle karşınızdayız. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan Kürdistan Referandumu ile ilgili basıldığı düşünülen bu para birimi bir çok kesimden ilgiyle karşılandı. Kürt liderlerinin fotoğraflarından oluşan paralar büyük beğeni toplamıştı. 

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi bundan birkaç ay önce Referanduma hazırlanıp Devlet olma yoluna giderken Musul’da ortaya çıkan İşid’ten dolayı referandum seçimlerini ve bağımsızlık çalışmalarını bir süre askıda bekletti..

Kürdistan Bölgesi Para Birimi

Son dönemlerde Pêşmerge’lerin büyük mücadeleleri sayesinde İşid püskürtülürken bağımsızlık için tekrar hazırlıklara başlandı. Bağımsızlık için çalışmalar yapan Barzanî, bir çok ülkede resmi ziyaretler gerçekleştirip Kürdistan Devleti’nin varlığının çeşitli dünya devletlerince tanınmasını sağladı..

Bu ziyaretler doğrultusunda birçok devlet bire bir Kürdistan devletini tanıyıp Bayrağını dalgalandırırken bir kısım devletlerde yeni yeni tanımaya başlıyor.. Kürdistan da son günlerde yapılan hummalı çalışmalarda son olarak bir devletin varlığını oluşturan paraların basımı da yapıldı.. Böylece geriye sadece Devletin ilanı kaldı..

Kürt Lirası eskiden beri devletlerin Bağımsızlığı için öncelik basılan Para olmuştur. Kürdistan Federe Devletinin Kerkük başta olmak üzere birçok bölgede tekrar hakimiyeti eline almasıyla Federe’den kopup bağımsızlığa geçiş aşamalarına başladı.

Kürt Lirası

“Banka Navendîya Komara Kürdistanê” Bankası tarafından basılan paralarda General Mustafa Barzanî’den, Pêşewa Qazî Mihemmed’e, Qazî’den Şerefxanê Bedlîsî’ye ve Kürdistanın Kralı Şêx Mehmûd Berzencî’ye kadar birçok Kürt lider ve Şairlerinin fotoğrafları yer almaktadır..

İşte Federal Kürdistan Devleti’nin Bağımsızlık yolunda bastırdığı iddia edilen paralar..

1-) Pêşewa Qazî Mihemmed Para Birimi

kürdistan parası

Kürt Lirası 1979 Yılında kurulan Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olan Qazî Muhammed’in fotoğrafı 500 Diraw denilen para biriminin üzerinde yerini almaktadır. Hayalleri bir Kürt Devleti olan Qazî Mihemmed ve Mola Mustefa günümüzde yaşayıp torunlarının kazandıkları zaferleri görselerdi ne yaparları acaba? 🙂

2-) General Mustafa Barzani Para Birimi

kürdistan devletinin parası

Qazî’nin sağ kolu ve kurulan Kürdistan devletine öncülük eden büyük komutan.. Mahabad Devletinin Generali ünvanına sahip olup Qazî’nin verdiği hediyeyi canı pahasına koruyan ve Kürdistan Devletinin kurulması için büyük çaba sarf eden Kürtlerin yegane komutanı..General Mola Mustafa’nın fotoğrafı 2000 Diraw’ın üzerinde yerini almaktadır.

3-) Şerefxanê Bedlîsî Para Birimi

kürdistan devletinin para birimi

Kürt tarihi için önemli çalışmalar yapıp, Şerefname adlı Tarihi eseriyle tarihimizi günümüze ışık olarak saçan Şerefxanê Bedlîsî’nin fotoğrafı da 100 Diraw üzerinde yer almıştır..

4-) Kral Şêx Mehmûd Berzencî Para Birimi

kürdistan devletinin basılan parası

Özellikle Başûr Kurdistan’ında büyük mücadeleler veren Şêx Mehmûd Berzencî de basılan paralar arasında yerini alıyor, İngilizlere karşı verdiği destansı mücadelesi ile Kürdistan’ın Kralı olarak tanınan Şêx Mehmûd Berzencî, kendi Aşireti’nin büyüklerindendir… Son olarak Kürdistan Devletinin Bankası tarafından Şêx Mehmûd da basılan paralar arasında yerini almıştır. Kürt Tarihi hakkında detaylı bilgiler için ayrıca Kürtler ve Kürdistan Tarihi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürt Lirası, Kürdistan Bölgesi Para Birimi