e
sv

Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe başkent anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe çalışmalar çerçevesinde ele aldığımız Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlıklı makalemizde bugün Başkent kürtçe nedir? üzerinde duracağız. Yeni başlayanlar için Kürtçe zor bir dil olarak kabul edilir. Çünkü Türkçe ile arasında oldukça fazla fark var. Alfabede Türkçe’de olmayan harfler olması, bazı kelimelerin kalın, açık ve gırtlaksı harfler ile konuşulması Kürtçe öğrenen kişilerin işini zorlaştırır. Telaffuz aşamasında zorluk çeken birçok kişi Kürtçe öğrenme teknikleri konusunda bir uzmandan yardım almak ister. Fakat ne yazık ki, Türkiye’de yeterli sayıda, her isteyen kişinin ulaşabileceği Kürtçe kursları yok. Bazen de kişiler bütçelerinden dolayı kurslara giderek Kürtçe öğrenmemektedir.

Bu durum bir kişinin Kürtçe öğrenmesi engel değil. İnternet, artık evinizde her şeyi yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu fırsatları kaçırmayın. Google aracılığı ile akıllı telefonlarınızdan sıra beklerken dahi girebileceğiniz Kürtçe Türkçe çeviri sitelerinde merak ettiğiniz tüm kelimelerin Kürtçe karşılığını bulabilirsiniz. Üstelik gramer öğrenmek, selamlaşma, tanışma, rica etme gibi konu başlıkları ile sınırlı bir şekilde ilerlemek yerine kelime öğrenme metodu ile Kürtçe öğrenme daha etkili… Bu yüzden sizlerde hiçbir ücret ödemeden, sitelere üye olma zorunluluğu olmadan, istediğiniz yerde ve istediğiniz saatte Google’dan Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri yapan sitelere giriş yaparak hemen istediğiniz kelimeleri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kürtçe Başkent Ne Demektir?

Günlük konuşmalarda ve bazı zamanlarda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm Kürtçe kelime karşılıklarına Kürtçe başkent nasıl denir şeklinde arama yaparak ulaşmanız mümkün. Google’in çeviri hizmeti de kelime öğrenmek, Kürtçe kelimeleri merak eden kişilere büyük bir fırsat sağlıyor. Böylece sadece Türkçe kelimelerin Kürtçe karşılıklarını değil, aynı zamanda bir yerde duyduğunuz, gördüğünüz Kürtçe kelimelerin Türkçe ne anlama geldiği hakkında da bu bilgilerden bilgi alabilirsiniz.

Kürtçe başkent kelimesinin anlamını merak ediyorsanız bu yazıda bu bilgilere ulaşabilir, dilediğiniz yerde uygun bir şekilde Kürtçe başkent kelimesinin anlamı bilerek kullanabilirsiniz.

Kürtçe başkent ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Başkent Kelime Kökeni

Kürtçe’de bir kelimenin birden fazla karşılığının olmasının nedeni, yörelere göre konuşulan Kürtçe’nin bir nebze değişkenlik göstermesidir. Bu nedenle kişiler bazen Kürtçe sözlük verilen yerlerdeki kelimeleri kullandıklarında anlaşılmamaktadır. Sözlüklere göre sizlere daha geniş bir kaynak sağlayan, Kürtçe çeviriler yapan sitelerde sadece cümle değil, kelime araması da yapabilirsiniz.

Böylece merak ettiğiniz kelimenin nerede nasıl kullanıldığı ile ilgili birçok bilgiye internetten hızlıca ulaşabilirsiniz. Zaten internette bu şekilde Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri imkanlarının tanınması ile birlikte tüm sözlükler, dil öğrenme kitapları da neredeyse tarih oldu. Artık herkes sadece Kürtçe’de değil birçok dilde çeviri ihtiyaçlarını internetten karşılıyor.

Kürtçe başkent kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Başkent Anlamı

İnternette vakit geçirirken faydalı bilgiler edinmek hatta yeni bir dil öğrenmek ister misiniz? O zaman Kürtçe sözler paylaşan sitelerde vakit geçirerek yeni bir dili, evde, ofiste, yolda kendi kendinize öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Kürtçe öğrenirken kelime bilmek çok önemli. Çünkü cümle kurmadan kelime ile anlaşmak da mümkün. O yüzden önce kelime çalışmalarına ağırlık vermelisiniz.

İnternetten kelime öğrenmeye çalışırken Kürtçe başkent çevirisi şeklinde arama yaparak merak ettiğiniz kelimenin çevirisine ulaşabilirsiniz. Fakat bununla da sınırlı değil. Bu kelimenin çevirisine baktığınızda sizlere sunulan diğer kelimeleri de inceleyerek bir anda birçok Kürtçe kelime anlamı öğrenmeniz mümkün olur.

Kürtçe’de başkent kelimesi yerine kullanılan iki farklı kelime var. Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Başkent” kelimesinin kürtçe anlamı Paytext olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Başkent kelimesi Paytext dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) Paytext

2-) Serbajar

Bu iki kelimeyi de Kürtçe konuşurken başkent anlamında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat yaygın kullanımını merak ediyorsanız diğerine göre daha yaygın kullanılan şekli “paytext” olarak geçmektedir. Bu kelimede “x” harfinin de telaffuz ederken gırtlaksı H sesi ile okunuğu unutulmamalı, buna uygun olarak söylenmelidir.

Bilindiği üzere paytaht filimlerinin çıkmasıyla çoğu insan paytaht kelimesinin anlamını daha çok merak edip, paytaht nedir?, paytaht kelimesinin anlamı gibi soruları netten araştırmaya başlamışlardır. Kürtçe bir terim olan paytaht, başkent anlamına gelmektedir.

Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Paytaht

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Paytext

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Başkent Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı