e
sv

Kürtçe Genç Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe genç anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ders niteliğinde olup sözlüklerden istifade ederek hazırlamış olduğumuz Kürtçe Genç Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlıklı makalemizde genç çevirisi üzerinde duracağız. Kürtçe öğrenirken kelime bilmek çok önemli. Kürtçe konuşma esnasında cümlenin nasıl kurulduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak kelimeyi biliyorsanız cümleyi doğru kuramasanız bile kelime bilginiz sizlere kendinizi ifade etmenizi sağlar. Bunun için cümle bilgisi gibi Kürtçe’nin genel gramer özelliklerini öğrenirken bir yandan da kelime konusunda kendinizi geliştirmeye çalışın.

Eski zamanlarda sadece Kürtçe sözlük kullanımı ile Kürtçe sözcükleri öğrenmek mümkün olabilirdi. Bu küçük ve çok sayfalı sözlükler içerisinde aradığınız kelimeyi bulmak oldukça zorlayıcı. Üstelik ciddi bir zaman kaybına da neden oluyor. Bu nedenle artık kimse bu sözlükleri tercih etmiyor, genellikle online Kürtçe çeviri sitelerinde takılarak burada merak ettikleri Kürtçe sözcüklerin nasıl söylendiğini aratıyor.

Kürtçe çeviri sitelerinde vakit geçirenler, aramak istedikleri, merak ettikleri kelimeyi site içerisinde yer alan arama çubuğuna yazarak direk kelimeye ulaşabilir. Akıllı telefonlar sayesinde internet bağlantısı bulunan her yerden online ziyaret edebileceğiniz Türkçe Kürtçe çeviri sitelerine giriş yapabilirsiniz. Böylece bir konuşma esnasında dahi hızlıca girerek merak ettiğiniz kelimenin nasıl yazıldığı ve okunduğu konusunda hızlıca bilgi almanız mümkün.

Bu yazıyı okuduğunuzda Kürtçe genç nasıl denir konusunda her türlü bilgiye sahip olabilir, günlük hayatınızda gerçekleştirdiğiniz Kürtçe konuşmalarda hemen Kürtçe genç kelimesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kürtçe Genç Ne Demektir?

Kürtçe sitelerine bakıldığında sıklıkla kelime aratıldığı görülüyor. Çünkü cümle kurmak ilk başlangıç aşamasında oldukça zor. Kişiler Kürtçe öğrenme teknikleri arasında dili kullanarak, konuşarak, yazışarak öğrenme daha kalıcı olduğu için bu yöntemi tercih ediyor. Bu şekilde öğrenme yaparken de sık sık kelimelerin nasıl söylendiğine, Kürtçe’de o kelimenin karşılığına bakma ihtiyacı doğuyor. Bu aşamada da Kürtçe öğrenmek isteyenlerin yardımına Kürtçe çeviri siteleri yetişiyor.

Kürtçe çeviri siteleri sadece cümle değil, aynı zamanda kelimelerin de çevirilerini sizler için gerçekleştiriyor. En çok aratılan Kürtçe kelimeler incelendiğinde genellikle bu kelimelerin kişilerin kendilerini tek sözcükle kolaylıkla ifade etmesini sağlayacak kelimeler olduğu dikkat çekiyor. Örneğin, genç kelimesi bunlardan bir tanesi…

Kürtçe genç kelimesinin karşılığını merak ediyorsanız Kürtçe genç nedir sorusuna yanıt olarak hazırladığımız bu yazıyı inceleyerek kelime hakkında merak edilen tüm bilgilere hemen ulaşabilirsiniz.

Kürtçe genç ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Genç Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Genç Kelime Kökeni

Kürtçe’de genç anlamında kullanılan 2 sözcük bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak genç kelimesinin karşılığı olarak kullanılanı “ciwan” kelimesidir. Türkçe’de kullanılan “civan” kelimesine hem yazılış hem de okunuş bakımından benzediğinden kolay aklınızda kalacak, kısa sürede öğrenebileceğiniz Kürtçe genç çevirisi olarak bu kelimeyi günlük yaşamda sık kullanabilirsiniz.

Ciwan kelimesinin yanı sıra Kürtçe dilinde genç anlamına gelen bir kelime daha var; Xort. Bu kelime genellikle Kürtçe genç çeviri yapılırken “genç adam” olarak kullanılır. Yani genellikle erkeklere yönelik kullanılan bir genç kelimesi olarak kabul edilebilir.

Kürtçe genç kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Genç Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe genç anlamı

kürtçe genç ne demek

Kürtçe Genç Anlamı

Ciwan kelimesinin nasıl okunduğunu merak eden kişiler genellikle Kürtçe genç kelimesinin anlamı nedir sorusu ile birlikte bu yönde de soru yöneltmektedir. Ciwan kelimesi Türkçe karşılığı olarak “cıvan” olarak okunuyor denilebilir. Faka “w” harfini Türkçe’de “v” harfi tam karşılamaz. “v” harfinde dudakların durumu kapalı, birbirine değer. Fakat “w” harfinde dudaklar “u” sesi çıkarırken aldıkları pozisyona sahiptir. Bu yüzden sanki açık v gibi okunur.

Xort kelimesinin başındaki “x” harfi de Türkçe’de yer almadığı için okunurken biraz zorlayabilir. Kürtçe Türkçe çeviri Google sitelerinde bu kelimelerin okunuşlarına ilişkin bilgiler de yer alır. “x” harfi Kürtçe kelimelerde kullanıldığında gırtlaksı H harfi olarak okunur.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Cıvan

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Ciwan

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Genç Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı