e
sv

Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı

Kürtçe kelimeler arasında yer alan ve yaygın olarak aratılan güzel kelimesi birden fazla şekilde söylenebildiği gibi yerine göre farklı anlamlarda da kullanılır.
kürtçe güzel anlamı
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe dersler alanında yaptığımız çevirilerin bugünkü ana başlığı Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı makalesi olacaktır. Son yıllarda Kürtçe TV kanallarının da yayın hayatına başlaması ile birlikte Kürtçe diline olan ilgi son derece artış gösterdi. Kürtçe öğrenmek için pahalı kurslara gitmenize hiç gerek yok. İnternette bulunan Türkçe Kürtçe çeviri sitelerini kullanarak da günlük konuşmalarınıza yetecek seviyede Kürtçe öğrenmeye başlamanız mümkün. Bu sitelerde hem kelimelerin nasıl yazıldıklarını, nasıl okunduklarını, örnek cümle içerisinde nasıl kullanıldıklarını, farklı yerlerde kullanılışlarını anında öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda Kürtçe konuşurken çeşitli yerlerde kullanmaya ihtiyaç duyacağınız bir kelime ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız. Çeşitli yerlerde kullanabileceğiniz “güzel” kelimesi, Türkçe de olduğu gibi sıfat olarak, beğeninizi dile getirmek için kullanabilirsiniz. Bu yüzden günlük konuşma içerisinde Kürtçe güzel nasıl denir sık sık ihtiyacınız olan bir bilgi olacaktır.

Kürtçe Güzel Ne Demektir?

Kürtçe öğrenmek isteyen kişilerin öğrenmeyi ve nasıl söylendiği merak ettiği kelimelerden biri, güzel. İnternet sitelerinden Kürtçe öğrenen kişiler de Kürtçe güzel nedir araması yapar. Günlük konuşmada canlı, cansız birçok şeyin beğendiğinizi ifade etmek için, övgü amacıyla kullanabileceğiniz “güzel” kelimesi, Kürtçe dilinde önemli ve birkaç farklı şekilde söylenişe sahip kelimeler arasında yer alır.

İnternet üzerinde ücretsiz Kürtçe öğrenme eğitimi veren sitelerde yer alan Kürtçe sözlük bilgilerine bakıldığında birkaç farklı şekilde “güzel” kelimesi karşınıza çıkar. Çünkü Türkçe’deki “güzel” kelimesi gibi Kürtçe’de “güzel” tek bir şekilde ifade edilmez. Çevirilere bakıldığında birkaç farklı şekilde söylenen ama anlamı “güzel olan kelimelere rastlanması doğal.

Günlük konuşmada bu güzel kelimelerin herhangi bir tanesini aynı anlamda kullanabilir, kendinizi ve beğeninizi ifade edebilirsiniz. Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler, Kürtçe çeviri sitelerinde güzel kelimesini aratırken en yaygın kullanım şeklini merak eder. İşte, bu yazıda sizler için Kürtçe’de öğrenmesi en kolay, en çok kullanılan güzel kelimelerini sizler için bir araya getirdi.

Kürtçe Güzel Kelime Kökeni

Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı makalemizde faydalı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Sizler için Kürtçe konuşurken ve yazışırken kullanabileceğiniz “güzel” kelimelerini araştırdık. Bu kelimelerin her biri aynı anlamda kullanılıyor. Beğendiğiniz bir şeyi ifade ederken kullanabileceğiniz “güzel” kelimeleri Kürtçe’de farklı şekiller de karşınıza çıkıyor. “Hoş, iyi, güzel” anlamlarında kullanabileceğiniz Kürtçe güzel çevirisi farklı şekillerde de yazımlara sahip…

 1. Xweşik
 2. Rind
 3. Spehî
 4. Bedew

Bu dört şekil, Kürtçe Türkçe çeviri Google sitelerinde ön plana çıkan “güzel” kelimelerini oluşturur. Kürtçe, Türkçe’ye göre özellik bakımından değişkenlik gösterir. Bunun en başında da yazım ve okunuş farklılıkları oluşturur. Türkçe’de yazıldığı gibi okunan kelimeler, Kürtçe sözler yazıldığı gibi okunmaz.

Türkçe alfabesine uygun bir şekilde bu kelimeleri şu şekilde okuyabilirsiniz:

 1. Xweşik – Xşewık
 2. Rind – Rınd
 3. Spehî – Spehi
 4. Bedew – Bedev

Bu kelimeler arasında yer alan Spehî kelimesinin sonunda yer alan “şapkalı i” harfi Türkçe’de olmayan, bu nedenle Kürtçe öğrenme tekniği araştırması yapan kişilerin zorlandığı bir kelimedir. Burada yer alan î harfinin nasıl okunduğunu da bu yazıda sizlere açıklayacağız.

Şapkalı i olarak ifade edilen bu “î” harfi Kürtçe çeviriler içerisinde uzatılarak okunan, ince bir sesli harf olarak tanınır.

kürtçe güzel anlamı

kürtçe güzel ne demek

Kürtçe Güzel Anlamı

Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı makalemizin devamında Kürtçe kelimeler arasında yer alan ve yaygın olarak aratılan güzel kelimesi birden fazla şekilde söylenebildiği gibi yerine göre farklı anlamlarda da kullanılır.

“Xşevik” şeklinde kullanılan güzel kelimesi hoş, iyi anlamında,

“Rind” şeklinde kullanılan Kürtçe güzel sözleri, kelimelerin sonuna gelerek anlamı pekiştirmek için “ne güzel, en güzel, güzelleştirmek” gibi anlamlarda,

Spehî şeklinde kullanılan güzel kelimesi, “loş, görkemli, güzel” gibi anlamlarda,

“Bedew” kelimesi ise erkekler için yakışıklı, güzel anlamında kullanılır.

Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken faydalı yeni kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Xşewık

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Xweşik

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Güzel Ne Demektir? Çevirisi, Anlamı ve Karşılığı